Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Supraśl - za lasami, za rzekami, za kilkoma mostami

piesza, łatwa, rodzinna, tania, #polakiNaSzlaki
2020-07-11
2020-07-16 09:52:26
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70629 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Podsupraśl > Bulwary im. Wiktora Wołkowa > Plaża w Supraślu > Supraski System Wodny > rzeka Supraśl > wiata turystyczna w Podsupraślu

Wymyśliłam wyjazd do Supraśla, ale taki, żeby odkryć coś nowego.Wyruszyliśmy z Podsupraśla, z parkingu przy nadleśnictwie. Cofnęliśmy się kawałek wzdłuż głównej drogi i przeszliśmy przez rzekę Supraśl niedawno wyremontowanym mostem. Zaraz za mostem skręciliśmy w lewo na bulwary im. Wiktora Wołkowa. Przespacerowaliśmy nimi od początku do końca na całej długości. Szliśmy obrzeżami Supraśla (miejscowości) nad brzegiem Supraśli (rzeki). Po drodze minęliśmy mostek prowadzący na łąkę, z którego można podziwiać jeden z ładniejszych widoków na supraski monastyr. Następnie zatrzymaliśmy się na trochę na placu zabaw i dotarliśmy do plaży. Tego dnia było raczej zimno na pluskanie się w wodzie.

św. Hubert w Podsupraślu
św. Hubert w Podsupraślu


Dalej skręciliśmy w lewo i przez mostek na jazie przy Zalewie Zajma weszliśmy na polną drogę biegnącą wśród łąk, trzcin i innych zarośli. Droga ta jest dość ciekawa, bo wije się malowniczo między rzeką Supraśl a …rzeką Supraśl. Dzieje się tak, ponieważ rzeka kawałek dalej rozdziela się na dwie części, a później obie odnogi wpadają do Zalewu Zajma.

Na tym odcinku trafiliśmy na tablicę informacyjną opisującą Supraski system wodny. Dowiedzieliśmy się z niej między innymi, że kanał o długości 2,5 km jest zabytkiem hydrotechnicznym z XVII wieku. Nazywany był „Kopanicą” lub „Rzeką Kopaną”, co wskazuje na sposób jego powstania. Zalew Zajma (Zajma od obszaru zajętego przez wodę) pełnił funkcje stawu młyńskiego, a spiętrzenie wody pozwoliło na rozwój przemysłu w Supraślu np. drukarni.

między Podsupraślem a Supraślem
w oddali monastyr w Supraślu
dziewanna

Z następnego mostu obserwowaliśmy kaczkę z siedmioma kaczątkami (moje skojarzenie: królewna i siedmiu krasnoludków). Prowadzi on na ulicę Nowy Świat w Supraślu, ale my poszliśmy dalej wzdłuż rzeki, a właściwie między rzekami.Za kolejnym mostkiem weszliśmy w las i wraz z kolejnym skrętem w lewo rozpoczęliśmy drogę powrotną. W cieniu Puszczy Knyszyńskiej dały znać o sobie komary. Jednak to nie komary, a jagody i poziomki sprawiły, że utknęliśmy na dobre. Ostatniego kilometra zaplanowanej trasy nie przeszliśmy wspólnie. Tylko kierowcę wysłałam po samochód 🙂. Przyjechał po nas do wiaty turystycznej w Podsupraślu, podczas gdy ja i córka z zapałem gromadziłyśmy składniki na ciasto z jagodami 🙂

rzeka Supraśl
rzeka Supraśl
nowy most na rzece Supraśl bulwary im. Wiktora Wołkowa przy bulwarach im. W. Wołkowa rzeka Supraśl widok na Muzeum Ikon od strony rzeki grążel żółty plac zabaw w Supraślu mostek na łąkę mostek na łąkę widok na monastyr w Supraślu Zalew Zajma w Supraślu łabędź bocian Zalew Zajma w Supraślu plaża w Supraślu most na jazie w Supraślu widok na Zalew Zajma i plażę łąki nad Supraślą droga między rzekami Supraski system wodny Supraski system wodny droga między rzekami rzeka Supraśl kaczka z kaczątkami most w kierunku ul. Nowy Świat w Supraślu droga między rzekami łąki nad Supraślą wiązówka błotna łąki nad Supraślą rzeka Supraśl po prawej rzeka Supraśl po lewej łabędzia rodzina mostek koło rozwidlenia rzeki miejsce postoju przy mostku rzeka Supraśl mostek koło rozwidlenia rzeki mostek koło rozwidlenia rzeki Puszcza Knyszyńska Puszcza Knyszyńska Puszcza Knyszyńska mapa tras rowerowych w Podsupraślu wiata turystyczna w Podsupraślu
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70629 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów
2020-08-01 21:35:20

Oj, Supraśl i jego okolice są piękne, świetnie go wspominam. Też chodziłam tymi trasami, a mostek przez rzekę na łące jest jednym z moich ulubionych obiektów tam.

Fajnie jest mieć Supraśl tak blisko jak Wy go macie :)

Edytowano: 2020-08-01 21:38:24

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126300 kilometrów
2020-07-21 13:26:26

Pięknie, piekny Supraśl przyrodniczy, byliśmy w tym mieście, ale nie w części naturalnej ;)

Avatar użytkownika
Habik Zapaleniec 339 kilometrów
2020-07-20 07:28:02

krajobraz piękny jak z bajki

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2020-07-18 10:44:20

Za lasami, za rzekami i mostami kryją się bardzo fajne "rzeczy".

A komary po prostu oszalały, wyprawy nawet w pobliże tuj w ogródku są dla desperatów,...

 

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70629 kilometrów
2020-07-16 13:21:05

[cytuj autor='MaciejW'] Super wyprawa. U nas jest straszna plaga komarów. Myślę, że nie dałoby się zbierać jagód przy skumulowanym ataku wciekłych komarzyc. Nie zauważyłem, ale brakuje mi chyba zdjęcia tego wspaniałego ciasta :)    [/cytuj]

Ciasto było... W smaku dobre, więc znikło szybko i nie zrobiłam zdjęcia. Zresztą to forum turystyczne, a nie kulinarne :)

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 3080 kilometrów
2020-07-16 12:49:53

Super wyprawa. U nas jest straszna plaga komarów. Myślę, że nie dałoby się zbierać jagód przy skumulowanym ataku wciekłych komarzyc.

Nie zauważyłem, ale brakuje mi chyba zdjęcia tego wspaniałego ciasta :) 

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020