Spływ pontonowy, Anna Piernikarczyk

Spływ pontonowy Nysą Kłodzką i Pałac Ławica z Folwarkiem Szyfrów

pałac, #polakiNaSzlaki, spływ, spływ pontonowy, pontony
2020-06-25
2020-07-06 16:32:17
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121619 kilometrów

W sercu Kotliny Kłodzkiej, w trzecim dniu naszej wyprawy na Dolny Śląsk, zaświeciło nam pięknie słońce i świetnie się wpasowało w ten dzien, bo wtedy zaplanowany był spływ pontonowy, ale zanim o nim, to słów kilka o miejscowym Pałacu Ławica.Pałac Ławica

Spływy są już tu od kilku dobrych lat, zaś ten właśnie Pałac Ławica to stosunkowo nowy nabytek organizatorów spływów Przełomem Bardzkim. Podziwiam odwagę, zaparcie i świetną organizację tych Panów, bo sprawa prosta nie jest, natomiast bardzo fajne są pierwsze efekty, które tu już można zobaczyć i plany szeroko zakrojone na przyszłość :) Mieliśmy okazję obejść całość i posłuchać opowieści pasjonata.

Pałac Ławica

Pałac jako pierwsza budowla obronna ma początki w XIV wieku, potem niewiele o nim było wiadomo, aż do czasów XIX stulecia, kiedy kupił go ród Schollerów (Szelerów) i przekształcił w piękny, secesyjny pałac w stylu szwajcarskim. Dziś to jedyny w regionie pałac z zachowanymi cechami szwajcarskimi właśnie. I choć czasy prl-u nie były dla niego łaskawe, co widać w linoleum na oryginalnych, drenianych podłogach czy grubej warstwie farby olejnej na drzwiach i ścianach, to nowe idzie i ma się to wszystko zmienić :)

Zachowały się tu natomiast elementy zabytkowe - stary kaflowy piec oryginalny z XVIII wieku, ogromne drzwi z podobnego okresu czy balkon w stylu Romea i Julii :) Już dziś można tu przenocować w apartamentach, a nowi właściciele planują w przyszłości w odrestaurowanym pałacu zrobić hotel. 

Folwark Szyfrów i inne atrakcje

Więcej udało się zrobić w zabytkowym folwarku, który niejeden by wyburzył, ale na szczęście tak się nie stało. Zabytkowe, kamienne zabudowania gospodarcze stały się miejscem bardzo unikatowego Folwarku Szyfrów. To coś pomiędzy interaktywnym muzeum, a escape roomem, tylko że tu się nikogo nie zamyka. Turyści indywidualni i grupy zorganizowane mogą tu przeżyć fajną przygodę, w klimatycznych pomieszczeniach, gdzie każdy ma swój niepowtarzalny styl, tajemnicę i zagadkę. Tu dotkniesz, tam się otwiera i takie tam niespodzianki ;)Wszystkiego nie będę zdradzać, lepiej zobaczyć to na własne oczy, my sprawdziliśmy i warto :) Pomysł świetny, zaangażowanie duże i super wykonanie. Przedmioty są autentyczne, z historią, z okolicznych strychów, a nawet z bocznicy. Stoi tu bowiem zabytkowy wagon bydlęcy, który w 1945 roku przywiózł przesiedleńców ze wschodu. Jechali nim miesiąc... 

Folwark Szyfrów

Na miejscu jest też mini zoo, rowery, ciuchcia Bardolina, paintball i miejsce na ognisko, nawet całonocne ;) Wspaniałe miejsce przygody, jestem bardzo ciekawa, jak to się dalej będzie rozwijało wszystko :)

Spływ pontonowy Przełomem Bardzkim

Ale przygoda była dopiero przed nami, czekała na nas na rzece, na Nysie Kłodzkiej :) Kultowa już przystań Bardo to był koniec naszego spływy, a rozpoczął się on w Ławicy. Busik wywozi tam chętnych regularnie spod Pałacu, a potem przywozi z powrotem z Barda. Tak było i z nami, a w międzyczasie mieliśmy czas na rozkoszowanie się przyrodą z zupełnie innej perspektywy, nie tylko z rzeki, ale i z pontonu. O ile w spływach kajakowych już brałam udział, to w pontonie jeszcze nigdy nie siedziałam, a jest bardzo fajnie. To wszystko jest mega bezpieczne, nawet z dziećmi dalibyśmy radę, ale tymi starszymi, bo Amelka by nie wytrzymała tak długo siedzieć, a też pasów żadnych nie ma ;)

Spływ pontonowy

Trasa spływu prowadzi przez malownicze meandry Przełomu Bardzkiego, dookoła rosną kwietne łąki i lasy, można spotkać zwierzęta, w rzece pływają kaczki, raz po razy śmigają perkozy, ponoć nawet czaple można spotkać, nam się nie udało, za to rodzina sarenek na brzegu piła wodę z rzeki :) Uroczy widok, bo wcale się nas nie wystraszyły. Zabudowania trafiają się z rzadka i to raczej przy końcu spływu. Około 2 km przed końcem była jedna przenoska, gdzie musieliśmy przenieść ponton, bo na trasie był wodospadzik.

Odcinek noszenia pontonu nie był długi, koło 50-100 metrów, ale jest co nosić. Nie myslałam, że taki ciężki jest ten ponton, na szczęście dwóch facetów dało radę, ja tylko pomagałam ;) Na mniejscu był też pracownik, który pomagał w razie konieczności, nam pomógł tylko ściągnąć ponton z rzeki i wyjść z niego.

Ostatni fragment spływu, właśnie od tego spiętrzenia to najszybszy i najatrakcyjniejszy fragment spływu, nurt jest tutaj bardziej wartki, a do tego pojawiają się w panoramie zabudowania Barda na czele z zabytkową bazyliką i kamiennym, gotyckim mostem. A za mostem to już kierujemy się na przystań, gdzie znów pracownik pomaga dobić i wyciągnąć ponton z wody. Tutaj zostawiliśmy cały sprzęt - ponton, wiosła i kapoki i udaliśmy się do przystani na smaczną rybkę i lokalne piwko z etykietą organizatora spływu - Ski-Raft :) Bardzo fajne przeżycie, myślę, że chętnie je powtórzymy znów kiedyś :)

Dalsza droga tego dnia powiodła nas do kolejnych atrakcji Dolnego Śląska - sztolni Riese w Walimiu i Zamku Grodno, ale o tym już w innej opowieści.

Folwark Szyfrów

Informacje praktyczne:
Pałac Ławica i Ski Raft
Ławica 23b
Przystań Bardo, ul Skalna
Apartamenty i Folwark Szyfrów
Bilety na spływ: normalny 45 zł, ulgowy 39 zł, bilet rodzinny: 35 zł/osobę
www.ski-raft.pl/

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121619 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2020-07-22 10:09:11

Dla mnie rewelacja.

Jak tylko "pachnie" wodą i górami to mi się włącza automatycznie szwendaczek

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 68768 kilometrów
2020-07-07 13:17:42

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] No od Ciebie to na pewno, ale za to masz Biebrzę ;)   [/cytuj]

Ano mam i chętnie z tego korzystam.

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121619 kilometrów
2020-07-07 11:10:33

[cytuj autor='MaciejW'] Super atrakcja. A czy ta rybka i piwko to są w cenie spływu ;);) [/cytuj]

Ale wiesz Łukasz zawsze kierowca, to raz sobie na piwko mógł pozwolić ;)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121619 kilometrów
2020-07-07 11:09:42

[cytuj autor='MaciejW'] Super atrakcja. A czy ta rybka i piwko to są w cenie spływu ;);) [/cytuj

hehe nie wiem, u nas były, ale chyba nie :) w cenie jest podwózka z powrotem do Ławicy :)

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121619 kilometrów
2020-07-07 11:08:41

[cytuj autor='Joanna'] Ciekawie to wszystko wygląda, tylko dlaczego tak daleko ode mnie... [/cytuj]

No od Ciebie to na pewno, ale za to masz Biebrzę ;)

 

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 68768 kilometrów
2020-07-07 08:12:15

Ciekawie to wszystko wygląda, tylko dlaczego tak daleko ode mnie...

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 2148 kilometrów
2020-07-07 07:02:17

Super atrakcja. A czy ta rybka i piwko to są w cenie spływu ;);)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020