Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Widok z bastionu św. Gertrudy na budynki przy placu wałowym, allie

Opływ Motławy - Gdańsk

miejska, piesza, łatwa, tania
2020-05-24
2020-06-18 16:04:15
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Gdańsk > bastion św. Gertrudy > bastion Żubr > plac Wałowy

Kiedy siedzenie w domu w związku z epidemią zaczęło nam wychodzić bokiem, spacery po Gdyni przestały wystarczać, a frustracja z powodu braku wyjazdów krajoznawczych zaczynała już kipieć, wybraliśmy się SKM-ką do Gdańska: by mieć iluzję podróży, no i by zobaczyć miejsce, w którym ja nie byłam jakieś 20 lat, czyli Dolne Miasto w Gdańsku.Niegdyś ta dzielnica cieszyła się bardzo złą sławą, było brzydko i niebezpiecznie. W połowie lat 90-tych miasto podjęło decyzję o zmianie charakteru tego miejsca oraz o całkowitej rewitalizacji opływu Motławy. Opływ to obszar dawnej fosy i ramienia ujściowego Motławy przez tzw. Śluzę Kamienną, które obecnie opływa fortyfikacje Dolnego Miasta (zachowane obecnie bastiony św. Gertrudy, Żubr, Wilk, Wyskok, Miś, Królik), będące częścią potężnego systemu dawnych obwarowań Gdańska. Sama fosa jest zabytkiem sztuki inżynierskiej klasy zero. Cały teren po latach zaniedbań został przekształcony w piękne miejsce spacerów, aktywnego wypoczynku i żywych lekcji historii. Znalazło się też miejsce na małą przystań kajaków i łodzi (Motławą można się bowiem przepłynąć).

Baszta Biała
Baszta Biała


Teren ten jest niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym. Najciekawsze są głogi - pozostałości żywopłotów obronnych, posadzonych przez pruską artylerię na początku XX wieku. Obszar Opływu Motławy upodobały sobie także ptaki, które podczas naszej wycieczki wyśpiewywały prawdziwe arie operowe. Zakładają tu gniazda perkozy, brzegówki, kokoszki wodne i łabędzie nieme. Bastiony Wilk, Wyskok i Miś porastają stare drzewostany m.in. klony, jesiony, kasztanowce. 

Do opływu najprościej dotrzeć z przystanku SKM Gdańsk Śródmieście, idąc w kierunku Placu Wałowego, który graniczy z bastionem św. Gertrudy. Po drodze mijamy Białą Basztę, siedzibę Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych z "wystawką" rzeźb studentów. Z bastionów rozpościera się wspaniały widok na okolicę. W dniu, gdy tam byliśmy, pogoda była bardzo niepewna, ulewne deszcze przeplatały się z burzami, ale mieliśmy szczęście wstrzelić się pomiędzy nie, choć chwilami niebo robiło się czarne. Teren opływu jest istną zieloną oazą w mieście, która wiosną buzuje życiem i świeżą zielenią. To był świetny pomysł na wypad, a Dolne Miasto i opływ Motławy polecamy każdemu turyście odwiedzającemu Gdańsk - na pewno nikt nie będzie żałował czasu tu spędzonego.

Akademia Sztuk Pięknych
Akademia Sztuk Pięknych
Budynek Akademii Sztuk Pięknych
Na placu Wałowym ścieżka na bastionie św. Gertrudy W oddali bastion Żubr Bastion Żubr Brama Nizinna Brama Nizinna Przy bastionie Żubr Grobla Jedna z tzw. kamiennych dziewic Śluza Mostek na śluzie Ahoj, przygodo! Ahoj, przygodo! Po lewej królestwo zieleni... a po prawej widok na serce Gdańska Takie ławki to tylko na Dolnym Mieście ;) Hasło na dziś Lokalny patriotyzm
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19118 kilometrów
2020-06-23 10:43:54

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Uwielbiam, jak stare i brzydkie staje się nowe i ładne ;) Piękna wycieczka, fajnie że pokazałaś to miejsce, bo bardzo lubię Gdańsk, a nie znam z tej strony  [/cytuj]

Też się pod tym podpiszę. Widać nie odkryty jeszcze potencjał.

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów
2020-06-21 18:54:35

Nie dziwię się, że nie znacie tego miejsca, skoro my, tutejsi, zobaczyliśmy po raz pierwszy od dłuuugich lat :) Mój towarzysz to jeszcze pół biedy, ale ja dosłownie od 20-tu. Ale lepiej późno niż wcale :)

 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2020-06-21 16:49:04

[cytuj autor='mirosław'] Ciekawe miejsce w tym gdańsku odwiedziliście. [/cytuj]

Potwierdzam, bardzo fajnie! Kiedyś się tam wybierzemy, dzięki Tobie.

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
2020-06-19 08:52:43

Uwielbiam, jak stare i brzydkie staje się nowe i ładne ;) Piękna wycieczka, fajnie że pokazałaś to miejsce, bo bardzo lubię Gdańsk, a nie znam z tej strony 

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70832 kilometrów
2020-06-19 07:51:25

Interesujący zakątek i właściwie nieznany. Będac w Gdańsku odwiedzaliśmy ZOO, Stare Miasto, ewentualnie Park Oliwski i na więcej nie było czasu.

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48381 kilometrów
2020-06-18 18:31:27

Ciekawe miejsce w tym gdańsku odwiedziliście.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020