Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, allie

Na spacer do żeremi - Łęg nad Swelinią

piesza, łatwa, rezerwat, wieża widokowa
2020-05-10
2020-06-15 20:37:06
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Gdynia > Kolibki > Sopot

Wycieczka z cyklu "dookoła komina podczas epidemii" 🙂Jakoś po długim weekendzie majowym a przed zimnymi ogrodnikami natknęłam się w internecie na informację, że w leśnym rezerwacie położonym między Gdynią i Sopotem bobry wybudowały żeremie na rzeczce Swelinii. Decyzja, że musimy je zobaczyć, zapadła natychmiast - taka okazja może się w Trójmieście nie powtórzyć - tym bardziej, że okolice, o których mowa, w normalnych okolicznościach są odwiedzane dość często przez spacerowiczów, "kijkarzy" czy rowerzystów. Nigdy się nie dowiemy, czy to wyłącznie panująca wiosną susza oraz lockdown związany z pandemią nie stanowiły (nie)szczęśliwego splotu okoliczności, który spowodował, że te żeremia powstały.

Z Orłowa do wieży...
Z Orłowa do wieży...


A powstały niemal w mieście, bo Łęg nad Swelinią to rezerwat położony w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, na granicy Gdyni i Sopotu, w miejscu, do którego coraz bardziej zbliżają się nowo budowane osiedla. Do rezerwatu można dojść miejską drogą prowadzącą wzdłuż tych osiedli, ale my wybieramy dłuższą i przyjemniejszą trasę, prowadzącą przez las na wysokości Gdyni - Orłowa. Panuje wiosna w pełnej krasie, wszystko kwitnie, jest przepiękna pogoda i w lesie nie trzeba nosić maseczek 😉 Czy czegoś jeszcze brakuje do szczęścia umęczonym pandemią mieszczuchom?

Po drodze do rezerwatu wspinamy się na otwartą, o dziwo, wieżę widokową w Kolibkach. Wieża stoi na skrzyżowaniu leśnych tras parku krajobrazowego, sama piękna nie jest, ale za to z jej szczytu rozpościerają się wspaniałe widoki na okolice. Nie zabawiamy na niej długo, bo sporo ludzi wpadło na ten sam co my pomysł wyrwania się na łono przyrody i zaczyna być tłoczno. Wchodzimy z powrotem w las i po krótkim marszu dochodzimy do łęgu nad rzeczką Swelinią. Żeremia rzeczywiście są, i to nie jedne! Przyznam, że widzę taką konstrukcję na żywo po raz pierwszy w życiu, więc jest to dla mnie atrakcja. Zadziwia mnie ten budowniczy instynkt bobrów. Spowodowały, że wysuszona, ledwie ciurkająca Swelinia rozlała w kilku miejscach, zapobiegając całkowitemu wysuszeniu terenu. Obchodzimy wzdłuż całe łęgi tam i z powrotem, zahaczając jeszcze o leśne ścieżki na wysokości dzielnicy Bernadowo. Razem, z powrotem do Orłowa, wychodzi jakieś 10 km, więc spacerek był niczego sobie. 

... leśną drogą
Pod wieżą
Widok z wieży
Widok z wieży W rezerwacie W rezerwacie W rezerwacie W rezerwacie W rezerwacie Żeremia Żeremia Bobry tu były Bobry tu były Bobry tu były A tu chyba... korniki Część rezerwatu stanowią leśne łąki Żeremie nr 2 W gdyńskich lasach... ... można spotkać... kapliczkę Wiosna wkoło!
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19118 kilometrów
2020-06-20 10:33:59

I tak blisko Trójmiasta, fajne miejsce na spacer i odpoczynek od betonu.

Edytowano: 2020-06-20 10:36:17

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
2020-06-16 09:04:14

Piękny spacer, pozdrawiamy :)

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70832 kilometrów
2020-06-16 08:16:32

Piękna, wiosenna przyroda. A może bobrom spodoba się w Trójmieście i zostaną nawet gdy skończy się pandemia?

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46819 kilometrów
2020-06-15 22:14:40

Bardzo przyjemne miejsce.Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020