Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Grobla Honczarowska i biebrzańskie widoki

piesza, łatwa, rodzinna, tania, #polakiNaSzlaki
2020-05-23
2020-05-25 22:57:37
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71977 kilometrów

Kręcimy się nadal wkoło komina i niby nie odkrywamy niczego nowego, ale doceniamy to co znamy. Tym razem wybór padł na Biebrzański Park Narodowy.Nad Biebrzę najlepiej jechać o świcie, ale świt o tej porze roku jest nieprzyzwoicie wcześnie. Wstałam o 5 rano, rodzinę udało się poderwać do 7 (i to nie w komplecie). Tuż przed 8 byliśmy na miejscu. Świtem nie da się tego nazwać, ale jak na nas i tak nieźle.Wjechaliśmy na Carską Drogę od strony Laskowca. Carska Droga bywa nazywana pieszczotliwie „łosiostradą” i jest obficie oznakowana tablicami ostrzegającymi przed spotkaniem z łosiem. Przystanęliśmy przy Długiej Luce, ale pięć samochodów przy wejściu na kładkę o długości zaledwie 400 m uznaliśmy za tłum i pominęliśmy ten punkt. Kawałek dalej zatrzymaliśmy się „przy Franciszku”. Jest to wieża widokowa położona tuż przy Carskiej Drodze, na której umieszczono drewnianą kapliczkę z figurą świętego Franciszka. Weszliśmy na górę, chwilę podziwialiśmy bezkresne łąki i pojechaliśmy do głównego celu wycieczki.

Ścieżka przyrodnicza Grobla Honczarowska ma długość ok. 3,5 km, rozpoczyna się przy Carskiej Drodze i prowadzi groblą po podmokłym terenie do Batalionowej Łąki.

łosiostrada

Na bagnach warto bardziej niż zwykle patrzeć pod nogi, rozglądać się wokół, wpatrywać się w zarośla i spoglądać w niebo. Najlepiej mieć oczy dookoła głowy, żeby jak najwięcej zobaczyć. W pewnym momencie szłam kilka kroków z tyłu. Mąż i córka przeszli dalej, a ja nagle stanęłam jak wryta i podniosłam aparat do oka… Łania naprzeciw mnie ani drgnęła, chyba nawet nie mrugnęła. Starała się wtopić w tło na skraju podmokłej polany i zarośli. Dopiero, gdy zrobiłam kilka zdjęć i ruszyłam dalej, ona niespiesznie poszła w przeciwnym kierunku.Przy końcu ścieżki przyrodniczej na Grobli Honczarowskiej stoi wieża widokowa, trochę inna niż większość, bo przykryta trzcinowym dachem. Nie było tu nikogo oprócz nas, więc spokojnie posiedzieliśmy, pojedliśmy i odpoczęliśmy. Patrząc w niebo, oprócz kilku drapieżników krążących nad torfowiskami, obserwowaliśmy zjawisko halo wokół słońca. Do samochodu wróciliśmy ta samą drogą, bo innej możliwości tu nie ma.

przy Carskiej Drodze
przy Carskiej Drodze

Moglibyśmy od razu wracać do domu, ale to byłoby zbyt proste. Pojechaliśmy do Goniądza, żeby zobaczyć ulubione widoki, a na koniec zatrzymaliśmy się w Dolistowie na plaży. Zdjęłam buty, weszłam do zimnej wody po kostki. Powinnam przewidzieć, że dzieci naśladują rodziców, tylko bardziej🙂 Nie skończyło się na wejściu do kostek, skończyło się na wykręcaniu i suszeniu leginsów. Oj, nie uszła nam ta wycieczka na sucho, ale sezon plażowo-kąpielowy możemy - trochę niechcący- uważać za rozpoczęty🙂

przy Carskiej Drodze wieża ze św. Franciszkiem kapliczka św. Franciszka na wieży widokowej widok z wieży widok z wieży na Carską Drogę tablica informacyjna przy wieży ze św. Franciszkiem początek ścieżki Grobla Honczarowska na Grobli Honczarowskiej wieża widokowa na Grobli Honczarowskiej wieża widokowa na Grobli Honczarowskiej widok z wieży na Grobli Honczarowskiej koniec ścieżki przyrodniczej błotniak (?) halo pasażer na gapę na kolanie Carska Droga widok z wieży w Goniądzu bocianie gniazdo w Goniądzu widok z tarasu widokowego w Goniądzu widok z tarasu widokowego w Goniądzu widok z tarasu widokowego w Goniądzu - można zauważyć ślady po pożarze Biebrza w Dolistowie w Biebrzy
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71977 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134088 kilometrów
2020-06-03 10:21:32

Pieknie!!! :) I znam ten ból ze wstawaniem, zimą jest póxniej, ale znów zimno i wychodzić się nie chcę :) A latem bardzo wczesnie, ale wychodzę z marazmu nocnego, bo Amelii zdarza się już noc przespać, więc możwe się czasem skusimy na ranne wyjazdy :)

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8367 kilometrów
2020-05-29 22:41:32

Ach, cuda i cudeńka! Co za przepiękne miejsca... Zazdroszczę tych bliskich spotkań trzeciego stopnia z fauną :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19141 kilometrów
2020-05-27 06:35:33

Super krajobraziki i przyrodnicze klimaty.

Lubimy też takie i doceniamy.

Edytowano: 2020-05-27 06:37:27

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020