, Joanna

Topiło – w sercu Puszczy Białowieskiej

piesza, łatwa, rodzinna, tania, #polakiNaSzlaki
2020-05-02
2020-05-06 10:27:54
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Puszcza Białowieska

Topiło to malutka osada położona zaledwie kilka kilometrów od granicy z Białorusią i otoczona ze wszystkich stron lasami naturalnymi Puszczy Białowieskiej. Nazwę zawdzięcza podobno pobliskim moczarom, w których topiło się bydło.Wieś Topiło powstała w sercu puszczy i z powodu puszczy. Założyli ją osadnicy pracujący przy wycince lasu, kolejkę wąskotorową łączącą ją z Hajnówką zbudowano w celu transportu drewna, a sztuczne stawy na rzece Perebel wykopano, aby przechowywać wycięte drzewa. Obecnie Topiło zamieszkuje kilkanaście rodzin, leśna kolejka w sezonie wozi turystów (na razie nie kursuje do odwołania z wiadomych powodów), a na stawach gromadzi się ptactwo.

leśna kapliczka
leśna kapliczka

Topiło odwiedziliśmy pierwszy raz w sierpniu 2019 przy okazji przejażdżki kolejką wąskotorową z Hajnówki. Spodobało mi się to miejsce od pierwszego wejrzenia, ale podczas zaledwie godzinnego postoju nie zdążyliśmy mu się dokładnie przyjrzeć. Postanowiliśmy, że kiedyś wrócimy na trochę dłużej i właśnie zrealizowaliśmy to postanowienie.

Na początek czekało nas lekkie zderzenie z rzeczywistością, bo zastaliśmy wjazd na parking zagrodzony taśmą. Rozumiem, że nie wolno korzystać z placu zabaw i wiat turystycznych. Nawet nie przyszło mi do głowy rozpalanie ogniska. Ale dlaczego w ogóle nie można wjechać na leśny parking, żeby pójść na spacer? Ktoś zapomniał zdjąć taśmę po obowiązującym do niedawna zakazie? Trudno, zostawiliśmy samochód przy drodze obok kilku innych i wyruszyliśmy na podbój Topiła.

mini skansen kolejki
mini skansen kolejki


Obejrzeliśmy leśną kapliczkę i mini skansen kolejek wąskotorowych, złożony z jednego składu pociągu i minęliśmy zajeździk Ostatni Grosz (tymczasowo nieczynny). Jednak przede wszystkim pospacerowaliśmy dookoła stawu, bo na to zabrakło czasu poprzednim razem. Brzegiem stawu biegną dwie ścieżki: Tropem orlika i Drzewa leśne, które wychodzą z Topiła i później rozchodzą się w różne strony. Powędrowaliśmy jeszcze kawałek torem kolejki w kierunku Hajnówki i wróciliśmy.

Ptaków widzieliśmy mniej niż poprzednio, pewnie większość schowała się w zaroślach i wysiaduje pisklęta. Tylko dzięcioł przyglądał się nam uważnie. Na stawie w oddali widziałam kaczki i łabędzia, któremu pstryknęłam fotkę trochę od niechcenia. Dopiero w domu oglądając zdjęcia zauważyłam, że to nie popularny i dobrze znany łabędź niemy, tylko znacznie rzadszy łabędź krzykliwy.

ścieżka Drzewa leśne
ścieżka Drzewa leśne


okazałe porosty stacja kolejki wąskotorowej ścieżka Drzewa leśne ścieżka Tropem orlika dzięcioł dzięcioł łabędź krzykliwy
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 5734 kilometrów
2020-05-09 23:26:56

[cytuj autor='allie'] Urokliwe miejsce, a przejażdżka wąskotorówką to byłoby totalnie coś dla mnie! Wycieczki w czasie koronawirusa mają jedną zaletę - nie ma innych turystów (albo jest ich mało). [/cytuj]

Ja tam bym wolał podróżować bez koronowirusa. Na luzie nawet jak jest więcej turystów. Zawsze kogoś można poznać

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
2020-05-09 22:30:31

[cytuj autor='allie'] Urokliwe miejsce, a przejażdżka wąskotorówką to byłoby totalnie coś dla mnie! Wycieczki w czasie koronawirusa mają jedną zaletę - nie ma innych turystów (albo jest ich mało). [/cytuj]

To prawda. Dzisiaj  w ciągu prawie 5 godzin spędzonych w puszczy widzieliśmy 2 pieszych, 3 rowerzystów i 2 łanie. W Topile było trochę więcej ludzi, bo nad stawami siedzieli wędkarze.

 

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
2020-05-09 22:26:07

[cytuj autor='Marcin_Henioo'] Pięknie, lubię takie miejsca. Podobają mi się. A fotka tego dzięcioła - genialna! [/cytuj]

Dzięciołowi chyba też się podobało... pozowanie do zdjęcia 🙂

 

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2020-05-08 22:44:50

Urokliwe miejsce, a przejażdżka wąskotorówką to byłoby totalnie coś dla mnie!

Wycieczki w czasie koronawirusa mają jedną zaletę - nie ma innych turystów (albo jest ich mało).

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2020-05-08 18:56:56

Pięknie, lubię takie miejsca. Podobają mi się. A fotka tego dzięcioła - genialna!

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19252 kilometrów
2020-05-07 10:39:14

Kolejne super miejsca,

w sam raz na wiosenne wyprawy

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021