Rezerwat Łężczok, Anna Piernikarczyk

W Rezerwacie Łężczok i w Arboretum Bramy Morawskiej czyli przyrodniczy Racibórz

piesza, łatwa, z dzieckiem, tania, #polakiNaSzlaki, rezerwat, przyrodnicza
2020-04-23
2020-04-30 12:03:24
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Kiedy tylko pojawiła się pierwsza odwilż w koronawirusie w Polsce i można już było poruszać się w celach rekreacyjnych, od razu zaplanowałam wyjazd do Rezerwatu Łężczok. Wszak planowałam go na moje urodziny na początek marca, ale pogoda nie dopisała, a zaraz potem zamknięto nas w domach... Ale co się odwlecze to nie uciecze :) Nie ma takiej opcji, Łężczok po prostu czekał na nas i gdy tylko nadarzyła się okazja, ruszyliśmy! Zwiedzanie Rezerwatu Łężczok

Całą rodzinką, ale bez Negry, bo po Łężczoku z psem spacerować nie wolno, ze względu na liczne ptactwo. Nasza negra spokoju by im nie dała ;) Co do wózka, spokojnie da radę. My mielilśmy właśnie wózek dla Amelki i bez problemu dotarliśmy zarówno do wieży widokowej na molo oraz do drugiej, bardziej dzikiej wieży, ukrytej wsród roślinności.

Rezerwat Łężczok

A gdzie najlepiej zatrzymać się w Rezerwacie Łężczok? Myślę, że zdecydowanie na jednym z dwóch parkingów połozonych obok siebie przy ulicy Rybackiej w Babicach, parkingi są bezpłatne, podobnie jak wstęp na teren rezerwatu. Odległości nie są duże, główne atrakcje Rezerwatu Łężczok znajdują się w obrębie 1-2 km od parkingu. A są to właśnie wieże widokowe, stary i piekny Dąb Sobieskiego, no i oczywiście przyroda, a szczególnie ptactwo wodne. 

Polecam wizytę wiosną o rannych porach, my byliśmy nieco później, bo koło południa, ale nie było tłumów, pojedyncze osoby na grobli spotykaliśmy. Warto wziąć ze sobą lornetkę no i oczywiście aparat, najlepiej z długim obiektywem :)

Ptaki w Rezerwacie Łężczok

A jest kogo podglądać, ptactwa tutaj jest mnóstwo, na kilku wysepkach rybitwy aż się kotłują i robią dużo hałasu, po stawie Salm Duży i przy wieży pływają majestatyczne łabędzie, a w zaroślach chowa się sporo kaczek i to nie tylko popularnych krzyżówek, sporo tu również ptaków z gatunku łyska zwyczajna. Są czarne, z białymi łebkami i choć bardzo przypominają kaczki, podobno nimi nie są. Zaobserwować tez można perkoza dwuczubego i jakieś gęsi, no i inne, których nazw nie znam :) Niestety nie spotkalismy żadnej czapli. Spacerowaliśmy najpierw groblą zgodnie ze ścieżką dydaktyczną, pomiędzy stawami Salm Mały i Salm Duży, a stawem Babiczok Północny, co chwila przystając w kolejnych zaroślach i zatoczkach. Siedzieliśmy jak urzeczeni, podglądając te i inne ptaki, również trzymające się koron drzew i w powietrzu, nie tylko w wodzie! Bardzo malowniczo wyglądają tu różne powalone drzewa i gałęzie wystające nieraz ponad taflę stawów. Przysiadają na nich ptaki, które poza wodą wydają się nawet większe.

Rezerwat Łężczok

Wieże widokowe

Ścieżką dydaktyczną doszliśmy do molo z wieżą widokową, na stawie Salm Duży. To nie tak, że nagle nam wyrosła i się zdziwiliśmy. Zobaczyłam jej zdjęcia w necie już rok temu i wtedy właśnie zrodził się plan, żeby się do Raciborza wybrać i podziwiać ją na własne oczy :) Bo w Łężczoku byliśmy już kilka lat temu, ale był dużo bardziej dziki i mniej zagospodarowany, bez wież.

Teraz bardziej dziki krajobraz i dziewiczy teren, mniej uczęszczany zachował się w części ze stawami Babiczok Północny i Południowy. Ich zachodnimi brzegami biegnie grobla, którą również polecam przejść, właśnie z powodu większej dzikości. Tu również stanęła wieża, ale schowana wśród zarośli, bez molo. Z góry roztacza się piękny widok. Również i tą groblą można przejechać wózkiem, tylko ostatni kawałek pod samą wieżą jest trochę trudniejszy i z kilkoma schodami na trasie. My na wieży poza podziwianiem ptaków i widoków, zrobiliśmy sobie mały piknik rodzinny, z drożdżówkami w roli głównej :)

Rezerwat Łężczok

Arboretum Bramy Morawskiej

Większy pikniki przewidzieliśmy w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, tutaj już były hamburgery ze schabem. przygotowane wcześniej w domu :) Uuuu, jak smakuje wszystko na świeżym powietrzu :) Arboretum to również świetna atrakcja, dostępna bezpłatnie, podobnie jak spory parking. Tutaj jeszcze bardziej będzie się podobało dzieciom, bo jest mini zoo (obecnie zamknięte z powodu koronawirusa), ścieżka zdrowia, ścieżka edukacyjna dla dzieci z tablicami informacyjnymi, wiatami piknikowymi i miejscem rekreacji. 

Jest też malowniczy staw z kolorowymi rybkami, ładnie obsadzony roślinnością, a w głębi nawet Zaczarowany Ogród z platformą widokową i labiryntem roślinnym. Wszystko w gratisie, w lesie i to wiekowym. Można tu spacerować do woli, miejsce jest bardzo urokliwe i przyjazne dzieciom, ale wrócimy tu jeszcze kiedyś, gdy koronawirus pozwoli korzystać z wszystkich atrakcji :) Nasze dziewczyny i tak znalazły świetną zabawę, Amelka rzucała patykiem, szło jej to jeszcze dość niezgrabnie, a Dominika jako jej piesek, aportowała. Fajne jest to, jak dzieciom tak naprawdę mało do zabawy trzeba ;) Ale dzięki takim właśnie chwilom mają fajne wspomnienia z podróży i chęć na dalsze wojaże. Do zobaczenia wkrótce!
 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50911 kilometrów
2020-05-08 18:40:09

Ślicznie, bardzo ładne miejsce. A fotki, jak zawsze pierwsza klasa.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów
2020-05-07 10:47:11

[cytuj autor='Maciej A'] Pięknie, ciągnie mnie w takie miejsca, zwłaszcza teraz gdy przyroda budzi się do życia i koronawirusowe ograniczenia ciążą coraz bardziej [/cytuj]

Zdecydowanie koronawirus już ciąży i powoli się wyrywamy z tego, bo ile można siedzieć w domu, oczywiście unikamy sklepów, ale turystycznie to chyba zaczniemy już normalnie funkcjonować :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18652 kilometrów
2020-05-07 10:34:46

Pięknie, ciągnie mnie w takie miejsca, zwłaszcza teraz gdy przyroda budzi się do życia i koronawirusowe ograniczenia ciążą coraz bardziej

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów
2020-05-04 12:22:51

[cytuj autor='Joanna'] Piękne miejsce. Na pewno by mi się spodobało, bo uwielbiam podglądać ptactwo. Ostatnio, gdy nie można było nigdzie się ruszać, ptaki (gołąb grzywacz) zrobiły mi niespodziankę i zagnieździły się pod moim oknem. Na balkonie urządziłam punkt obserwacyjny i mam parę fajnych zdjęć. [/cytuj]

Wow. super, piękne zdjęcia i ta historia :) Chciałam napisac, że cudne te z jajuszkami, a potem malutkie przebiły wszystko :) Fajnie Ci się zagnieździły, no ja też to lubię, tylko teraz czasu zawsze brak, jak nie pies ciągnie dalej, to dziecko płacze, czekam na spokojniejsze wycieczki i spacery :)

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 67414 kilometrów
2020-05-04 11:39:19

Piękne miejsce. Na pewno by mi się spodobało, bo uwielbiam podglądać ptactwo. Ostatnio, gdy nie można było nigdzie się ruszać, ptaki (gołąb grzywacz) zrobiły mi niespodziankę i zagnieździły się pod moim oknem. Na balkonie urządziłam punkt obserwacyjny i mam parę fajnych zdjęć.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020