Jezioro Goczałkowickie, EmiZtg

Śląsk Cieszyński

miejska, łatwa, tania, samochodowa
2020-03-08
2020-03-09 20:32:52
Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18484 kilometrów

W minioną niedzielę wybraliśmy się na krótką wycieczkę objazdową po Śląsku Cieszyńskim. Trasa o tyle ciekawa, że obejmująca rzadziej odwiedzane, choć interesujące obiekty śląskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Mowa o kościółkach w Łące, Wiśle Wielkiej i Małej oraz w Pielgrzymowicach. Pierwszym punktem na trasie było Jezioro Goczałkowickie, do tej pory oglądane przeze mnie tylko od strony zapory.Tym razem odwiedziliśmy jego północne brzegi - pełne szuwarów, zarośli, bobrowisk i rozmaitego ptactwa. Stado łabędzi przelatujące tuż nad głową i kilkanaście kluczy dzikich gęsi, które nagle poderwały się do lotu zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Warto przyjechać tu z dobrym sprzętem foto i krzesełkiem.

Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie

Kolejne punkty wycieczki to zabytkowe kościółki drewniane:

- kościół św. Mikołaja w Łące, pochodzący z XVII wieku;

Bobrza robota
Bobrza robota
Jezioro Goczałkowickie


- kościół św. Jakuba w Wiśle Małej, z XVIII wieku;

- kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pielgrzymowicach, z XVII wieku.

Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie


Wszystkie świątynie są podobne do siebie, orientowane, czyli zwrócone prezbiterium w stronę wschodnią, w konstrukcji zrębowej, z dachem krytym gontem. We wnętrzu można zobaczyć barokowe i późnobarokowe elementy wyposażenia. Niestety podczas naszej wizyty dwa obiekty były zamknięte, a w jednym odbywało się nabożeństwo, także do środka nie weszliśmy. Szkoda, miałaby więcej zdjęć do pokazania.

Następnie udaliśmy się do Strumienia - niewielkiego miasteczka z zabytkowym układem urbanistycznym, czyli kwadratowym rynkiem z odchodzącymi od niego czterema ulicami. Taki układ zachował się od średniowiecza, jednak sama zabudowa nie dotrwała do naszych czasów. Większość kamienic pochodzi z XVIII i XIX wieku. 

Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie

Potem odwiedziliśmy Zebrzydowice, w których znajduje się pałac - niegdyś gotycki zamek. Wielokrotnie przebudowywany, całkowicie zniszczony w czasie wojny, a następnie odbudowany. Dziś znajduje się w nim centrum kultury i restauracja. Na położonym obok stawie Młyńszczok funkcjonuje Ośrodek Sportów Wodnych, a wokół zbiornika poprowadzono ścieżkę spacerową. 

Zimny wiatr szybko zagonił nas z powrotem do samochodu. Dalej okolicę już podziwialiśmy jadąc, bez wysiadania. Pałace w Kończycach Małych i Wielkich oraz drewniany kościół w Kaczycach obejrzeliśmy z daleka, bez wysiadania. Chcieliśmy jeszcze przespacerować się po cieszyńskim Rezerwacie Kopce, uroczym miejscu, w którym rosną obecnie wielkie połacie czosnku niedźwiedziego, ale i to miejsce obejrzeliśmy pobieżnie.

Rynek w Strumieniu
Zamek w Zebrzydowicach
Zamek w Zebrzydowicach

Ostatnim punktem na trasie był Cieszyn. Tu zabawiliśmy najdłużej. Przeszliśmy odnowioną ulicą Przykopa wzdłuż murów miejskich, nazywaną cieszyńską Wenecją z racji potoku płynącego tuż przy fundamentach domów. Później udaliśmy się na rynek oraz zamkowe wzgórze. Po zachodzie jeszcze tylko wypiliśmy kawę w Mokka Cafe i wróciliśmy do Bielska.  

Zbiornik w Zebrzydowicach Jeden z pierwszych zwiastunów nadchodzącej wiosny Kościół w Pielgrzymowicach Na cieszyńskim rynku Na cieszyńskim rynku Wzgórze zamkowe w Cieszynie
Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18484 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18484 kilometrów
2020-03-16 14:35:13

[cytuj autor='Maciej A'] Fajne miejsca Emi, pospacerowało by się też :-) A co słychać w górach? Strasznie mnie ciągnie ostatnio, a zza klawiatury niestety tylko wyglądam [/cytuj]

A w górach mało robię, spacery tylko w najbliższej okolicy. W wolnej chwili coś też tu wrzucę, raczej jako podsumowanie zimowych wycieczek.

 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2020-03-13 11:44:14

Pieknie pozwiedzaliście, lubię takie obiekty, i zamki, i pałace, i kościółki, i ryneczki...

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2020-03-12 11:19:01

Fajny pomysł na wycieczkę; szkoda, że pogoda Wam trochę pokrzyżowała plany. Ale co zobaczyliście, to Wasze 🙂 Bardzo ładne te kościółki.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów
2020-03-12 08:49:52

Fajnie i już trochę wiosennie 🙂 Bylismy w kilku tych miejscach, najbardziej zapadł mi w pamięci pałac w Kończycach Małych, taki zamkowy 🙂

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19252 kilometrów
2020-03-12 08:08:30

Fajne miejsca Emi, pospacerowało by się też :-)

A co słychać w górach? Strasznie mnie ciągnie ostatnio, a zza klawiatury niestety tylko wyglądam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021