Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Marcin_Henioo

York, czyli śladami Rzymian i Wikingów

miejska, łatwa, rodzinna, dla wygodnych, tania
2017-08-27
2020-03-02 14:54:41
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
York

Od sierpnia 2017 do czerwca 2018 przebywałem z krótkimi przerwami w delegacji w UK. Mieszkaliśmy w Nottingham. W wolnych chwilach, kiedy tylko pogoda dopisywała, zwiedzaliśmy bliższe i dalsze okolice. Poniżej jedna z takich wycieczek.Tego dnia wybraliśmy się do Yorku.York jest znany ze swojej bogatej historii, która zachowała się w architekturze. Miasto zostało założone ponad 2000 lat temu, a do XIX wieku było największym miastem w północnej Anglii. Co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów, aby zobaczyć średniowieczne budowle, w których przeplatają się ślady wikingów i Rzymian. Jeśli chodzi o tych drugich, to York był dla nich główną bazą wojskową. W Yorku Konstantyn I Wielki został obwołany cesarzem przez swoje wojska. Jeśli zaś idzie o wikingów, to zdobyli oni to miasto w 866 roku, a 10 lat później osiedlili się tutaj na stałe. Królowie wikingów rządzili tym obszarem, nazwanym przez nich Jorvik, przez prawie sto lat. W 954 ostatni król wikingów – Eryk Krwawy Topór został wygnany, a jego ziemie wcielone do jednoczącej się Anglii.

Żeby nie zanudzać o historii tego pięknego miasta, napiszę tylko co udało nam się zwiedzić. Po kolei:

- przede wszystkim piękną i ogromną katedrę (York Minster), która jest największą średniowieczną budowlą w Anglii i północnej Europie (obok katedry w Kolonii); niestety, nie dane nam było zwiedzić ją w środku, pal licho ceny biletów, które jak na nas, Polaków są dość drogie, ale najzwyczajniej w świecie, demokratycznie podjęliśmy decyzję, by nie wchodzić do środka; dość powiedzieć, że z zewnątrz budowla ta robi piorunujące wrażenie swym majestatem i ogromem! Katedra ma 160 metrów długości i 76 metrów szerokości. Środkowa wieża ma 71 metrów wysokości, wieże zachodnie – 56 metrów- ulica The Shambles (Rzeźnicka) – jedyna w Europie średniowieczna ulica zachowana w całości; piękna uliczka, która jest jedną z głównych atrakcji miasta; ja zapamiętałem, że na tej uliczce znajdował się sklep Harry Pottera, do którego kolejka miała z 50 metrów!

- ruiny zamku York Castle; stanowi je tak naprawdę pozostałość po tym zamku – wieża Clifford’s Tower (dawne więzienie),

- ścisłe centrum Yorku otoczone jest murami, wybudowanymi w 1220 za panowania Henryka III, zachowanymi niemal w całości, po których można się przechadzać po dziś dzień (i my tak zrobiliśmy); długość murów to blisko 13 km.

- wjazd do miasta umożliwia sześć bram, my widzieliśmy kilka z nich, ale zabijcie mnie, a nie pamiętam dokładnie które…ale zdaje się że Walmgate Bar, Monk Bar i Bootham Bar.

W mieście tym jest jeszcze mnóstwo innych atrakcji turystycznych, muzea, ogrody, budowle itd. My głównie połazikowaliśmy po starówce tego uroczego miasta, zjedliśmy dobry obiad, zakupiliśmy pamiątki (w Yorku jest mnóstwo targów staroci, sklepików, targowisk itd.).

Wracaliśmy do Nottingham pełni wrażeń. York to jedno z miejsc, które należy obowiązkowo zobaczyć w Wielkiej Brytanii.

 

 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2020-03-04 14:15:57

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Śliczne miasteczko, moja estetyka :) I widzę, że zdjęcia pionowe dobrze sie wyświetlają, co pomogło, zmniejszanie? :) [/cytuj]

Tak Ania, pomogło pomniejszanie zdjęć. Trochę się trzeba przy tym 'pobawić' niestety...

 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2020-03-04 14:15:01

Dziękuję bardzo Wszystkim za ciepłe słowa :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2020-03-04 09:55:24

Śliczne miasteczko, moja estetyka :)

I widzę, że zdjęcia pionowe dobrze sie wyświetlają, co pomogło, zmniejszanie? :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2020-03-03 22:37:01

Wspaniale pozwiedzałeś.Ja jeszcze nie miałem okazji zwiedzić ten kraj.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2020-03-03 07:24:40

Fajnie że miałeś okazję i wykorzystałś ją na zwiedzanie.

Z ciekawością obejrzałem

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020