Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Sherwood, Marcin_Henioo

Sherwood, Bolsover, Chatsworth, Matlock Bath, czyli pierwszy dłuższy wypad w okolice Nottingham

łatwa, dla wygodnych, tania
2017-08-26
2020-02-27 10:43:17
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sherwood > Bolsover > Chatsworth > Matlock Bath

Od sierpnia 2017 do czerwca 2018 przebywałem z krótkimi przerwami w delegacji w UK. Mieszkaliśmy w Nottingham. W wolnych chwilach, kiedy tylko pogoda dopisywała, zwiedzaliśmy bliższe i dalsze okolice. Poniżej jedna z takich wycieczek.Tego dnia – na rozpoznanie – wybraliśmy się do lasu Sherwood. Mieszkając w Nottingham, i nie być w Sherwood, to byłby grzech. A już nietakt co najmniej. Jako teren rekreacyjny, las został udostępniony publicznie w 1969 przez Radę Hrabstwa Nottinghamshire, a od 2002 jest rezerwatem przyrody. Najbardziej znanym miejscem w Sherwood jest legendarny dąb szypułkowy zwany Major Oak, będący według lokalnych przekazów główną kwaterą Robin Hooda. Ma on około 800 lat a od XIX wieku jego masywne gałęzie są podtrzymywane przez system wsporników. Dąb ten (a wg mnie, są to dwa okazy rosnące blizutko siebie) robi ogromne wrażenie swoim ogromem.

Sherwood
Sherwood

Z Sherwood pojechaliśmy do pierwszego tego dnia w naszych planach zamku – w Bolsover. Bolsover Castle robi duże wrażenie, jest to piękny, monumentalny obiekt, powstał w XVII wieku w miejscu średniowiecznej twierdzy. Jest w nim dużo do zwiedzania, można pochodzić wokół zamku, można połazić po murach, można zwiedzać wnętrza (z pięknymi malowidłami na ścianach), można też odpocząć na dziedzińcu. Wiadomo, że po ponad 2 latach pamięć się nieco zatarła, ale z pewnością warto było tam pojechać.

Z Bolsover udaliśmy się do Chatsworth, do rezydencji Chatsworth House. Niestety, dość późno tam zajechaliśmy, i stwierdziliśmy, że nie ma sensu płacić dość sporo funciaków za wejście do środka, bo i tak byśmy nie zdążyli zobaczyć wszystkiego. No szkoda. Zresztą nawet w tym czasie kiedy tam byliśmy, w obiekcie tym odbywał się jakiś remont, jak dobrze pamiętam, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Rezydencja Chatsworth House to ogromna posiadłość położona wśród malowniczych wzgórz parku Peak District. Na szczęście, za darmo udostępnione były stajnie, więc zobaczyliśmy choć to z bliska. W stajniach obecnie są restauracje. W rezydencji tej są piękne i ogromne ogrody, które jak pamiętam można było zobaczyć za darmo, ale i to sobie odpuściliśmy, bo napaliliśmy się bardzo na następny (ostatni) punkt tego dnia, czyli Matlock Bath.

Sherwood
Sherwood
Sherwood


Matlock Bath to wieś w hrabstwie Derbyshire. Leży 22 km na północ od miasta Derby. Miejsce to jest urokliwym, spokojnym i cichym miasteczkiem. Jest tam mnóstwo atrakcji, na które niestety zbrakło nam czasu. Natomiast pochodziliśmy wzdłuż rzeczki Derwent, która ślicznie wije się i przepływa wzdłuż wsi. Pochodziliśmy w ogrodzie Derwent Gardens, wspięliśmy się na Lover’s Walks, skąd mogliśmy podziwiać wjeżdżające na górę wagoniki kolejki górskiej, które wiozły ludzi do miejsca gdzie można było zwiedzać jaskinie, skamieliny i bodajże jakieś kopalnie również. Miejsce to nazywa się Heights of Abraham.

Z Matlock Bath nieco umęczeni, ale zadowoleni z tego, co zwiedziliśmy, wróciliśmy do naszego domu w Nottingham.

Bolsover
Bolsover


Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Bolsover Chatsworth Chatsworth Chatsworth Chatsworth Chatsworth Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath Matlock Bath
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19196 kilometrów
2020-03-03 07:13:28

Ale fajnie, od kiedy przeczytałem pierwszy raz Robin Hooda, to stałem się miłośnikiem tej historii.

Ciekawie byłoby odwiedzić te miejsca :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
2020-02-28 07:48:43

Ale fajnie, ja bardzo lubię Anglię, byliśmy tam 2 razy na taki trochę dłuższy pobyt jak na nas, bo ponad tygodniowy :) Raz w Anglii, raz w Westone Super Mare na zachodzie, też bardzo dużo wtedy zobaczyliśmy :) Uwielbiam te kasmienne budowle i te wsie krajobrazowe. A sherwood - świetny pomysł nie wiedziałam, że jest taki Park :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2020-02-27 22:59:29

Bardzo ciekawe miejsca zwiedziliście.Być tam i nie widzieć tak ciekawych obiektów to byłby grzech.Tylko pozazdraszczać takiej okazji.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2020-02-27 20:13:35

[cytuj autor='mirosław'] Fajny wyjazd służbowy,tylko pozazdrościć.Zdjęcia suuuuuper. [/cytuj]

Dziękuję Mirek :)

 

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 50300 kilometrów
2020-02-27 17:59:15

Fajny wyjazd służbowy,tylko pozazdrościć.Zdjęcia suuuuuper.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020