Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, allie

Weekend we Wrocławiu - sztuka wysoka i niska

miejska, piesza, łatwa
2019-08-15 - 2019-08-16
2020-02-24 19:23:27
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7733 kilometrów

Zasadniczym celem tej wycieczki w długi weekend sierpniowy był niemiecki Spreewald, ale bazę wypadową stanowił Wrocław - miasto, w którym za każdym pobytem odkrywam coś nowego. Podczas tego pobytu zarówno przypomniałam sobie bardzo znane wrocławskie atrakcje, jak i poznałam jedno mniej popularne, dobrze schowane, ale warte zobaczenia miejsce.To drugie to tzw. Kolorowe Podwórko na Nadodrzu. Udałam się tam z dobrą znajomą, mieszkanką Wrocławia, która o dziwo też była tam po raz pierwszy. Jak nazwa wskazuje, atrakcja skrywa się w podwórzu ciągu starych kamienic, w dzielnicy Nadodrze - jednej z tych raczej mało reprezentacyjnych (przynajmiej kiedyś; obecnie pomału zaczyna się to zmieniać). Ściany tego ciągu pokrywa osobliwe dzieło sztuki: połączenie obrazu, rzeźby i ceramiki. Jego różnorodność i eklektyzm robi wrażenie; skłądają się na nie malowidła nawiązujące do malarstwa wielkich mistrzów (Van Gogh, Chagall, Mucha), wyobrażenia rajskiego ogrodu czy oceanicznych głębin, wreszcie portrety zamieszkujących kamienicę osób i ich czworonożnych pupili. Całość ma 250 metrów długości! Rzecz trochę szalona, oryginalna i niepowtarzalna. No i bardzo kolorowa 🙂

Kolorowe Podwórko
Kolorowe Podwórko


Drugi dzień pobytu w mieście przeznaczyłam na kontakt ze sztuką zupełnie innego rodzaju. Wybrałam się do Pawilonu Czterech Kopuł, będącego oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Sam budynek ma ciekawą historię i godną zainteresowania architekturę, a w ramach wystawy stałej prezentowany jest tu bardzo ciekawy zbiór polskiej sztuki współczesnej XX i XXI wieku. Witkiewicz, Strzemiński, Szapocznikow, Cybis, Szajna, Hasior, Dwurnik to tylko niektóre wybrane nazwiska doskonałych twórców, których działa składają się na ekspozycję. Na mnie piorunujące wrażenie zrobiły prace Magdaleny Abakanowicz - jedyne w swoim rodzaju rzeźby i tkaniny; nieożywione przecież, a niosące ze sobą niezwykłą, szczególną energię. To dla mnie był zdecydowanie gwóźdź programu w tym muzeum. A obejrzenie całej wystawy skonsumowało naprawdę sporo czasu, bo lubię poznawać sztukę na spokojnie, bez pośpiechu. 

Skoro już byłam w tym rejonie, nie mogłam nie odwiedzić Ogrodu Japońskiego - cudownego miejca, prawdziwej oazy zieleni i spokoju. Nawet w długi weekend, gdy tego typu obiekty są tłumnie nawiedzane przez turystów, udało mi się znaleźć cichy zakątek i pokontemplować przyrodę w ciszy i z dala od tłumu. Był też oczywiście przystanek przy Fontannie Multimedialnej oraz Hali Stulecia, której niestety nie udało się zobaczyć w środku ze względu na trwające w niej wówczas prace remontowe. Ale i tak dzień był więcej niż udany.

Kolorowe Podwórko
Kolorowe Podwórko
Kolorowe Podwórko

 Kolorowe Podwórko Kolorowe Podwórko Kolorowe Podwórko Kolorowe Podwórko Kolorowe Podwórko Kolorowe Podwórko Kolorowe Podwórko Kolorowe Podwórko Kolorowe Podwórko Kolorowe Podwórko Podwórka pilnuje Kot W głębi Hala Stulecia Pawilon Czterech Kopuł Pawilon Czterech Kopuł Wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł Wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł Wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł Wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł Wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł Wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł Hala Stulecia Fontanna Multimedialna Pergola Ogród Japoński Ogród Japoński Ogród Japoński Ogród Japoński Ogród Japoński Ogród Japoński Ogród Japoński Karpie koi Ogród Japoński Ogród Japoński Ogród Japoński Ogród Japoński Wieczorny widok z hotelu
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7733 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7733 kilometrów
2020-03-01 19:20:59

Dziękuję i jeszcze raz zachęcam do obejrzenia podwórka; tym bardziej, że przy pewnej dozie szczęścia można na nim spotkać mieszkańców przedstawionych na malowidle.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70623 kilometrów
2020-02-27 10:43:39

Ciekawy Wrocław pokazany z nietypowej strony. Kolorowe podwórko robi wrażenie, bo nie dość że kolorowe to jeszcze trójwymiarowe.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2020-02-26 15:00:45

Ciekawy pomysł na zwiedzanie, Wrocław potrafi zaskoczyć.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19113 kilometrów
2020-02-26 07:43:08

Ale ciekawostkę wynalazłaś, nawet nie słyszałem o tym podwórku

A Wrocław oczywiście fajny i zawsze bardziej przychylnym okiem spojrzę

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2020-02-24 21:01:10

Wow! Coś pięknego te kolorowe podwórka! 250 metrów, mówisz? To musi robić wrażenie... Następny pobyt we Wrocku - koniecznie muszę to zobaczyć. Uwielbiam takie 'klymaty' ;)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2020-02-24 20:23:29

Bardzo ciekawe malowidła.Ja również za każdym razem w Wrocławiu cos nowego odkrywam.Bardzo lubie te miasto.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125895 kilometrów
2020-02-24 20:07:27

Ooo w Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu to byliśmy przed ślubem chyba, pamiętam, że było pieknie, jeszcze wtedy ogrody nie było popularne w Polsce jak teraz, mało kto mial piękny ogród, a jeszcze do tego japoński :) Te kolorowe malowidła tez mi sie bardzo podobają, taka szarówa miasta, której nie lubie właśnie w dużych miastach, została przełamana ciekawie :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020