Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Marcin_Henioo

Wierzbiczany, czyli miłe zaskoczenie w małym pałacyku

łatwa, z dzieckiem, rodzinna, dla wygodnych, tania
2019-08-04
2020-02-18 13:05:04
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Chełmża > Wierzbiczany

Czasami człowiek szuka inspiracji, gdzie by tu pojechać, by choć na chwilę wyściubić nos z tych 4 ścian. A tu byliśmy, a tam też, a tu to za daleko, tam to z kolei nie ma nic ciekawego… Kolega z pracy podpowiedział, że warto pojechać do miejscowości Wierzbiczany.No i tak zrobiliśmy. Zabrałem moją mamę. Aby zrobić jej niespodziankę, nic, całą drogę nie mówiliśmy dokąd jedziemy. Po przyjeździe na miejsce, oczom naszym ukazał się piękny, neorenesansowy, świeżo odnowiony pałacyk. Obecnie mieści się w nim hotel z restauracją oraz spa. Jak to dobrze, że są odważni ludzie, którzy przywracają takie obiekty do świetności.Krótki rys historyczny (ściąga z tablicy zawieszonej na pałacu). Pałac, otoczony parkiem angielskim (któremu jeszcze sporo brakuje, ale nie od razu Rzym zbudowano), wzniesiono w latach 1845-1846 z inicjatywy braci Ryszarda i Hermanna von Roy, którzy zakupili majątek kilka lat wcześniej. Rezydencja wraz z okolicznymi terenami posiadała tytuł Dóbr Rycerskich, co miało nobilitujące znaczenie nie tylko symboliczne, ale i prawne. Przez wiele wieków tylko szlachta miała prawo nabywać dobra rycerskie.

W 1847 bracia podzielili cały majątek na dwie części, zaś w 1861 Ryszard odkupił część należącą do brata, i cała posiadłość znalazła się w jednych rękach. Następnym właścicielem była znana od XI wieku, spokrewniona prawie ze wszystkimi rodami królewskimi Europy, rodzina von Schlichting.

W późniejszych latach pałac znajdował się jeszcze w rękach rodu von Harnier. W styczniu 1945 w obawie przez Armią Czerwoną majątek opuścił 6-letni wówczas Albrecht von Harnier wraz ze swoją prababką Heleną von Schlichting (z domu van Roy). Matka Albrechta – Anna von Harnier – zmarła przy porodzie i została pochowana w kaplicy w południowym skraju parku.Po wojnie utworzono tu PGR - znajdowały się tu biura PGR’u, mieszkania pracowników i szkoła (Uniwersytet Ludowy), a następnie przedszkole. Po 1989 roku pałac ulegał stopniowej i notorycznej dewastacji, wyrywano podłogi, siekierami wyrąbywano drzwi i okna, usunięto nadproża, wycięto klonowe alejki, zniszczono również park romantyczny oraz sąsiadujący z pałacem folwark. W 1993 roku majątek wpisano w rejestr zabytków. Obecni właściciele kupili pałac w 2005 roku, a rok później rozpoczęli remont, który ze względu na ogrom zniszczeń trwał aż 12 lat, i zakończył się w 2018 roku.

Tak więc gdy tam byliśmy, czuć jeszcze było zapach farby i świeżego drewna parkietowego.

Pospacerowaliśmy trochę wokół pałacu, wstąpiliśmy na kawkę i pyszny deser, po czym wróciliśmy do domu, zadowoleni z tego, że udało nam się odkryć tak piękne miejsce, stosunkowo niedaleko nas.

 

 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2020-02-24 20:45:04

Piękny,odnowiony pałac.Takie perełki chce się zobaczyć.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2020-02-19 20:48:02

Dziękuję Wam bardzo :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125895 kilometrów
2020-02-19 08:34:25

[cytuj autor='Maciej A'] Bardzo fajne miejsce odkryłeś. Pięknie się prezentuje tak odnowiony pałacyk. Właścicielom można pogratulować dobrej roboty Zauważyłem, że mam ostatnio podobne dylematy jak Twoje, bo ciągnie mnie gdzieś byle dalej z 4 ścian, ale też i ciągle coś nie pasuje. [/cytuj]

Ja zimą zdecydowanie obniżam loty i ambicje i biorę prawie wszystko jak leci ;) Choć i też staram sie szukać takich małych perełek w okolicy :) Latem moje pragnienia sięgają dalej, oczywiście dalej w Polskę, opcja świat to tak u nas raz na kilka dobrych lat :) Nie zawsze jednak te ambitne dalej w Polskę udaje się zrealizować ale plany zawsze są i jakies tam realizacje też :)

Pałacyk świetny, też uwielbiam, jak z nieprzydatnej ruiny (nie każda ruina taką jest) nagle coś się odradza i jest fajnie. Czasem mam dylemat, bo tkwi we mnie taki duch odkrywcy, trochę chaszczowy i dość długo opierałam się przed komercją, ale z wiekiem zmieniam myslenie - takich odkrywców coraz mniej i zachaszczone ruiny odwiedza kilka osób, zaś piekny pałac już przyciąga znacznie szersze grono :) Ja mam w zanadrzu 2 takie pałace do opisania w wycieczkach w najbliższym czasie :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19113 kilometrów
2020-02-19 08:00:28

Bardzo fajne miejsce odkryłeś. Pięknie się prezentuje tak odnowiony pałacyk.

Właścicielom można pogratulować dobrej roboty

Zauważyłem, że mam ostatnio podobne dylematy jak Twoje,

bo ciągnie mnie gdzieś byle dalej z 4 ścian, ale też i ciągle coś nie pasuje.

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7733 kilometrów
2020-02-18 18:56:32

Urocze miejsce, gratuluję właścicielom determinacji w przywracaniu mu dawnej świetności. Fajne są takie małe odkrycia.

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48680 kilometrów
2020-02-18 18:04:15

Ładny pałac i udany wypad pozostaje tylko pogratulować.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020