Stryszawa - Wadowice

Weekendowy, krótki wyjazd. Niestety zbyt krótki, żeby dokładnie coś pozwiedzać a jest na pewno co zwiedzić. Rejon bogaty w różne atrakcje turystyczne jak i miejsca do których warto zaglądnąć. Na wzniesieniu Surzynówka (816 npm) nieopodal niebieskiego szlaku Zawoja - Przysłop - Krzeszów, znajduje się wieża widokowa z fantastycznymi widokami. Z jej szczytu można obserwować między innymi Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Makowski. Wieża ma wysokość 25 m z sześcioma platformami, gdzie można odpocząć jak by ktoś złapał zadyszkę. Jedyny minus to fakt, że za wejście trzeba zapłacić. Niby nie dużo (2 zł) no ale jednak trzeba. Niedaleko wieży jest jeszcze mini zoo, jak by ktoś chciał zwiedzić no i można się przejść ścieżką wkoło całego kompleksu. Ścieżka nie jest zbyt długa, ale na krótki spacer wystarczająca.

Wadowice, niewielka miejscowość, ale jak ważna, "Tu wszystko się zaczęło...".Centralnym miejscem Wadowic jest plac przy Bazylice Wadowice. Na placu umieszczone płytki z licznymi pielgrzymkami Jana Pawła II. Przy Bazylice stoi pomnik Jana Pawła II wykonany z brązu. Spod pastorału wydobywa się strumień wody, niektórzy mówią, że to cud a inni, że to pomysł wykonawców pomnika. Jednak prawdą jest to, że źródełko zaprojektowane wyschło i nie było efektownego wycieku. Źródło odzyskało swoje moce i znowu zauważyć można wydostające się wyciek spod pastorału.

Pięknem przeogromnym zachwyca wewnątrz Bazylika Wadowicka pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Przepiękne prezbiterium chór z organami pełnia wspaniałą oprawę. W bazylice znajduję się między innymi chrzcielnica, z której dokonano chrztu św. Karola Wojtyły.  

Niedaleko bazyliki znajduje się muzeum "Dom rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II". Żeby wejść trzeba oddalić się od głównego wejścia idąc w kierunku ulicy Lwowskiej. Tam będzie można nabyć bilety, gdzie również dowiemy się o godzinie zwiedzania. Zwiedzanie jest w wyznaczonych godzinach z przewodnikiem. Bardzo fajnie zrobione muzeum, godne polecenia, dużo archiwalnych zdjęć, pamiątek i świetna ekspozycja. 

Zwiedziliśmy jeszcze Kościół pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach, tu moim zdaniem na uwagę zasługuje wzgórze za kościołem. Wybudowana tam została ścieżka na wzór Golgoty. Przy ścieżce umieszczono drogę krzyżową, tablice z Dekalogami a na szczycie góry znajduje się Krzyż Misyjny.

 Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Odwiedzone miejsca

piątek, 2019-11-29

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

2020-01-14 16:09:13

Wadowice przyjemne miasto no i te kremówki )

2019-12-26 18:59:26

Ładnie tam, gratuluję wyboru ;-)

2019-12-13 21:53:55

[cytuj autor='marian'] Tak,czym wyżej to lepiej się czuje.Ja również uwielbiam ale muszę pokonywać lęk wysokości. Pozdrawiam.    [/cytuj]

Czego się nie robi dla ukochanej :):)

A byliście na wieży w Gozdnie??? Dolnośląskie.. Albo Góra Borowa??? 

Poszukam fotek to prześlę relację

2019-12-13 21:44:13

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Hehe pieknie i Marianie, też pomysłam o Was, ale i ja na pewno w przyszłym roku o tym pomyslę ;) niewysoki szczyt to i nam się może uda zdobyć :) Chociaż patrzę że tam i samochodem się nawet da dojechać czy to mylne złudzenie? Edytowano: 2019-12-13 08:27:01 [/cytuj]

Da się dojechać samochodem. Zimą łańcuchy trzeba mieć w bagażniku, bo droga kręta i stroma. Ale ponoć bardzo zadbana jest droga przez właścicieli hotelu, który jest przy wierzy. Pieszo, tą samą drogą można wejść lub z odbicia niebieskiego szlaku Bartoszki, wejście od mini zoo

2019-12-13 09:13:21

[cytuj autor='MaciejW'] :):) To żona miłośniczka wież widokowych ?  [/cytuj]

Tak,czym wyżej to lepiej się czuje.Ja również uwielbiam ale muszę pokonywać lęk wysokości. Pozdrawiam. 

 

2019-12-13 08:24:51

Hehe pieknie i Marianie, też pomysłam o Was, ale i ja na pewno w przyszłym roku o tym pomyslę ;) niewysoki szczyt to i nam się może uda zdobyć :)

Chociaż patrzę że tam i samochodem się nawet da dojechać czy to mylne złudzenie?

Edytowano: 2019-12-13 08:27:01

2019-12-13 07:08:31

Ładnie w Wadowicach.

A takiej wieży też bym nie odpuścił. Jednak co spojrzenie z góry, to z góry :-)

2019-12-13 06:25:13

[cytuj autor='marian'] Cieszę się ,że udało się Tobie zwiedzić Wadowice wraz z bardzo ciekawym muzeum oraz  kościół św.Piotra Apostoła.Ja w Wadowicach byłem w zeszłym roku a w kościele św. Piotra Apostoła kilka lat temu.Uważam że będąc w Wadowicach warto i tam zajrzeć.Jeśli chodzi o wieże to już jak żona zobaczy to mi nie odpuści.Bardzo ciekawe miejsce i piękne widoki.Może i nam kiedyś uda się i tam być. [/cytuj]

:):) To żona miłośniczka wież widokowych ? 

2019-12-12 11:09:11

Cieszę się ,że udało się Tobie zwiedzić Wadowice wraz z bardzo ciekawym muzeum oraz  kościół św.Piotra Apostoła.Ja w Wadowicach byłem w zeszłym roku a w kościele św. Piotra Apostoła kilka lat temu.Uważam że będąc w Wadowicach warto i tam zajrzeć.Jeśli chodzi o wieże to już jak żona zobaczy to mi nie odpuści.Bardzo ciekawe miejsce i piękne widoki.Może i nam kiedyś uda się i tam być.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: