Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wąbrzeźno, Marcin_Henioo

Wąbrzeźno, czyli stare samochody które odjechały

miejska, łatwa, z dzieckiem, dla wygodnych, tania
2018-07-22
2019-12-07 19:35:32
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Wąbrzeźno

W roku 2018 z uwagi na sprawy zawodowe, nie mogliśmy pozwolić sobie na jakieś dalsze wyjazdy wakacyjne. W związku z tym, postanowiliśmy pojeździć sobie wakacyjnie „wkoło komina”. Czyli do miejsc najczęściej bardzo blisko nas, a nigdy przez nas nie odwiedzonych.Tym razem padło na Wąbrzeźno. Jest to miasto powiatowe, położone na południe od Grudziądza i na północny wschód od Torunia. Miasto to jest pięknie położone pomiędzy trzema jeziorami: Zamkowym, Sicieńskim i Frydek, na Pojezierzu Chełmińskim, w centralnym punkcie historycznej ziemi chełmińskiej. W 2018 roku liczyło niecałe 14 tys. mieszkańców.

Rynek
Rynek

Krótki rys historyczny: prawa miejskie Wąbrzeźno uzyskało w 1331 roku, zaś nazwa miasta (Wambrez) występuje po raz pierwszy w dokumencie wystawionym 19 kwietnia 1246 roku przez wielkiego mistrza krzyżackiego Henryka von Hohenlohe, dotyczącym przyznania dóbr biskupowi Heidenreich. Wówczas Wąbrzeźno, niewielka osada o charakterze wiejskim, stało się własnością biskupów chełmińskich, a jego mieszkańcy poddanymi biskupa z nałożonymi na nich powinnościami feudalnymi. Stan taki utrzymał się do 1773 roku, kiedy dobra biskupie przeszły na własność króla pruskiego w związku z I rozbiorem Polski. Miasto rozwinęło się w XIX wieku stając się siedzibą powiatu.

Wąbrzeźno jest dość interesującym miejscem pod względem zabytków, są tu m.in. ruiny zamku biskupów chełmińskich, zaś dla osób lubiących wypoczynek nad wodą jest to idealne miejsce.

Stare auto
Kościół Rzymskokatolicki Pw. Matki Boskiej Królowej Polski
Stare auto


My przyjechaliśmy na chwilę, na lody, trochę połazikować po mieście, po starówce. Niestety, w tym przypadku okazało się – jak to czasem bywa – że człowiek robi błąd wybierając się w jakieś miejsce, a nie sprawdzając wcześniej, co się tam ciekawego akurat dzieje… My trafiliśmy akurat na końcówkę zlotu i pokazu aut zabytkowych, a szkoda, ponieważ bardzo lubimy takie atrakcje. No nic to. Zawsze jakaś nauczka i wyciągniecie wniosków na przyszłość.

W Wąbrzeźnie byliśmy około 3 godzin, ale to wystarczyło, by obejść Starówkę, zobaczyć to, co warte zobaczenia (ciekawostka – w 1864 roku w Wąbrzeźnie urodził się laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii – Walther Nernst) i zjeść dobre lody, bo upał był niemiłosierny tego dnia. Nad jezioro nie zaszliśmy, bo ani nie planowaliśmy, a ponadto jeziorko mamy w naszym mieście.

Stare auto
Stare auto


Warto zajrzeć do Wąbrzeźna. Choć na chwilę.

Wąbrzeźno Kamienica Kamienica Wąbrzeźno Kamienica Wąbrzeźno Kamienice Kamienice Kamienice Rynek Rynek Rynek Tablica pamiątkowa Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Wąbrzeźno Stara kamienica Rynek Rynek Stare auto Wąbrzeźno Rynek Rynek Wąbrzeźno Wąbrzeźno
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów
2020-01-07 15:02:07

Przyjemnie wyglądające miasteczko.

Avatar użytkownika
piotr Wędrowiec 158 kilometrów
2019-12-11 13:52:33

Ja swoją naukę jako mechanik zaczynałem od Pobiedy czyli Warszawy,ta były Auta.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19194 kilometrów
2019-12-11 10:28:44

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Ładne miasteczko, w sam raz na spacer, a stare auta to chyba wszyscy lubią :) [/cytuj]Podpiszę się pod tym. Nie raz też podziwiałem takie dopieszczone "fury".

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2019-12-10 10:11:33

Ładne miasteczko, w sam raz na spacer, a stare auta to chyba wszyscy lubią :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2019-12-09 21:59:03

Ciekawe i bardzo ładne miasto.Nie znam,ale auta naprawdę przypominają dawne czasy.

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 4758 kilometrów
2019-12-09 08:24:44

No ciekawe miejsce i fajne foty. Najbardziej spodobała mi się fotografia gostka pod autem. Stare czasy mi się przypomniały :):)

Nasuwają mi się życzenia braku czasu na dalsze wyjazdy, skoro w koło jest tyle ciekawych miejsc. 

Ale nie będę taki i lepiej pożyczę ciekawych wypraw, tych dalekich i tych bliskich. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020