, Joanna

Hodyszewo odpustowo

łatwa, rodzinna, tania
2019-08-15
2019-10-29 22:45:15
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 67414 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Hodyszewo > Sanktuarium MB Pojednania w Hodyszewie > Krynica w Hodyszewie

15 sierpnia. Uroczystość maryjna, więc wpadamy na pomysł, żeby pojechać do sanktuarium maryjnego i wybieramy Hodyszewo. Byłam w Hodyszewie w czasie nauki w szkole średniej na klasowej pielgrzymko-wycieczce, a później już nie. Reszta mojej najbliższej rodziny nie była tam wcale.W ołtarzu głównym kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Hodyszewie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywanej Matką Bożą Hodyszewską, Królową Podlasia lub Matką Bożą Pojednania. Na przestrzeni wieków był on otaczany czcią chrześcijan różnych wyznań i obrządków.

sanktuarium w Hodyszewie

Po Mszy Świętej spacerkiem udajemy się do Krynicy. To miejsce, będące nieodłączną częścią sanktuarium, znajduje się około kilometr od kościoła. Tradycja podaje, że właśnie tutaj około 1630 roku na jednym z drzew objawiła się cudowna ikona Matki Bożej, która obecnie znajduje się w ołtarzu kościoła w Hodyszewie.

W Krynicy stoi niewielka drewniana kaplica i wytryska źródełko. Kaplica powstała w II. połowie XIX wieku z rozebranej drewnianej cerkwi, gdy w Hodyszewie zbudowano świątynię murowaną. Teren wokół jest ładnie zagospodarowany. Wśród drzew i krzewów wytyczone zostały alejki, przy których rozmieszczone są kapliczki różańcowe.

Źródełko jest obudowane, ma zamontowaną pompę i kranik. Do tego źródełka ustawia się gigantyczna kolejka, tym większa, że jest odpust. A ja naiwnie myślałam, że wszyscy pojechali tego dnia na Jasną Górę i tu będzie luźniej:) Całe szczęście, że lokalna OSP zadbała o organizację ruchu i rozległe tymczasowe parkingi.Rezygnujemy ze stania i czekania, bo „na oko” oceniam, że mogłoby to trwać kilka godzin. Córka i tak po chwili jest cała mokra, gdyż podobnie jak inne dzieci, brodzi w strumyku wypływającym ze źródełka. Komentarz na moje „Ojej!” jest krótki: „Nie martw się mamo, zaraz wyschnę”. Rzeczywiście sierpniowe słońce grzeje mocno i suszy szybko.

Wracamy w stronę kościoła. Dopiero teraz po skończonych nabożeństwach robię trochę zdjęć świątyni i jej wnętrza. Zjadamy lody i obowiązkowo kupujemy odpustowe obwarzanki (żeby było czym nakruszyć w samochodzie w drodze powrotnej).

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 67414 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50911 kilometrów
2019-12-11 20:30:46

Żałuję, że tam nie zajechaliśmy, bo w tym roku latem byliśmy w trasie W-wa - Białystok...

Ładne miejsce. I ciekawe. Interesujące.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 67414 kilometrów
2019-10-31 21:28:25

Ja też się cieszę, że mogę trochę Podlasia pokazać, a przy okazji czasami sama odkryję coś ciekawego.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18652 kilometrów
2019-10-31 13:47:14

Zielone Podlasie w sam raz na przyjemne rodzinne wycieczki.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów
2019-10-31 08:09:31

Też się cieszę, że pokazujesz nam Podlasie, co prawda liznelismy go na naszej wycieczce, ale to ciągle mało, daleko i słabo poznane, a piekne miejsce ! :) Śliczny ten kościołek.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 44482 kilometrów
2019-10-30 14:48:33

Kolejne miejsce na Podlasiu,które poznajemy dzięki Tobie.W tym dniu jest również odpust w mojej miejscowości.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020