Hodyszewo odpustowo

15 sierpnia. Uroczystość maryjna, więc wpadamy na pomysł, żeby pojechać do sanktuarium maryjnego i wybieramy Hodyszewo. Byłam w Hodyszewie w czasie nauki w szkole średniej na klasowej pielgrzymko-wycieczce, a później już nie. Reszta mojej najbliższej rodziny nie była tam wcale.W ołtarzu głównym kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Hodyszewie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywanej Matką Bożą Hodyszewską, Królową Podlasia lub Matką Bożą Pojednania. Na przestrzeni wieków był on otaczany czcią chrześcijan różnych wyznań i obrządków.

Po Mszy Świętej spacerkiem udajemy się do Krynicy. To miejsce, będące nieodłączną częścią sanktuarium, znajduje się około kilometr od kościoła. Tradycja podaje, że właśnie tutaj około 1630 roku na jednym z drzew objawiła się cudowna ikona Matki Bożej, która obecnie znajduje się w ołtarzu kościoła w Hodyszewie.

W Krynicy stoi niewielka drewniana kaplica i wytryska źródełko. Kaplica powstała w II. połowie XIX wieku z rozebranej drewnianej cerkwi, gdy w Hodyszewie zbudowano świątynię murowaną. Teren wokół jest ładnie zagospodarowany. Wśród drzew i krzewów wytyczone zostały alejki, przy których rozmieszczone są kapliczki różańcowe.

Źródełko jest obudowane, ma zamontowaną pompę i kranik. Do tego źródełka ustawia się gigantyczna kolejka, tym większa, że jest odpust. A ja naiwnie myślałam, że wszyscy pojechali tego dnia na Jasną Górę i tu będzie luźniej:) Całe szczęście, że lokalna OSP zadbała o organizację ruchu i rozległe tymczasowe parkingi.

Rezygnujemy ze stania i czekania, bo „na oko” oceniam, że mogłoby to trwać kilka godzin. Córka i tak po chwili jest cała mokra, gdyż podobnie jak inne dzieci, brodzi w strumyku wypływającym ze źródełka. Komentarz na moje „Ojej!” jest krótki: „Nie martw się mamo, zaraz wyschnę”. Rzeczywiście sierpniowe słońce grzeje mocno i suszy szybko.

Wracamy w stronę kościoła. Dopiero teraz po skończonych nabożeństwach robię trochę zdjęć świątyni i jej wnętrza. Zjadamy lody i obowiązkowo kupujemy odpustowe obwarzanki (żeby było czym nakruszyć w samochodzie w drodze powrotnej).

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Odwiedzone miejsca

czwartek, 2019-08-15
  • Hodyszewo
    • Sanktuarium MB Pojednania w Hodyszewie
    • Krynica w Hodyszewie

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

2019-12-11 20:30:46

Żałuję, że tam nie zajechaliśmy, bo w tym roku latem byliśmy w trasie W-wa - Białystok...

Ładne miejsce. I ciekawe. Interesujące.

2019-10-31 21:28:25

Ja też się cieszę, że mogę trochę Podlasia pokazać, a przy okazji czasami sama odkryję coś ciekawego.

2019-10-31 13:47:14

Zielone Podlasie w sam raz na przyjemne rodzinne wycieczki.

2019-10-31 08:09:31

Też się cieszę, że pokazujesz nam Podlasie, co prawda liznelismy go na naszej wycieczce, ale to ciągle mało, daleko i słabo poznane, a piekne miejsce ! :) Śliczny ten kościołek.

2019-10-30 14:48:33

Kolejne miejsce na Podlasiu,które poznajemy dzięki Tobie.W tym dniu jest również odpust w mojej miejscowości.