Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Hajnówka – Topiło – Białowieża, czyli pociąg do żubra

łatwa, z dzieckiem, rodzinna
2019-08-03
2019-10-10 22:56:49
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72135 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Hajnówka > Białowieża > Turystyczna Kolejka Wąskotorowa > Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży > Park Pałacowy w Białowieży

W Hajnówce jest stacja Turystycznej Kolejki Wąskotorowej. Przejażdżka tą kolejką od dawna była na mojej liście planów wycieczkowych. W końcu udało się ten plan zrealizować.Jedziemy do Hajnówki trochę w ciemno, bo nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji biletów, ani zakupu przez internet. Może być za mało chętnych i pociąg nie odjedzie, albo za dużo i się nie zabierzemy. Jesteśmy na stacji pół godziny przed planowanym odjazdem wąskotorówki i na szczęście bez problemu udaje się kupić bilety. Chwilę później wagony się zapełniają.

Kolejka Wąskotorowa w Hajnówce
Kolejka Wąskotorowa w Hajnówce


Podróż do Topiła trwa godzinę w jedną stronę. To taki kolejowy spacerek przez puszczę, bo ciuchcia nie rozwija dużej prędkości. Coś w sam raz dla nas. Można nacieszyć się otaczającą zielenią bez zmęczenia małych nóżek od chodzenia, ani pleców taty od noszenia.

Godzinny postój na stacji Topiło wykorzystujemy na obejrzenie mini muzeum kolejek wąskotorowych, krótki spacer do zbiornika wodnego Topiło, obserwację ptactwa i wizytę w barze.

dawne lokomotywy i wagony przy stacji Hajnówka
dawne lokomotywy i wagony przy stacji Hajnówka

Bar o wymownej nazwie „Ostatni grosz” zasługuje na szczególną uwagę. Jest w nim piec kaflowy, samowar, białoruska muzyka, trochę ławek i stołów, jakieś zadaszenie, miejsce na ognisko. Można zaopatrzyć się w coś do picia i do jedzenia np. chleb ze smalcem, kiełbaski, jakąś zupę. My decydujemy się na lody i kawałek szarlotki (pycha – smakuje domowo).Powrót to kolejna godzina jazdy przez las. Zatem cała podróż trwa 3 godziny: godzina jazdy, godzina postoju, godzina powrotu. Koniec wycieczki kolejką to jeszcze nie koniec dnia.

na trasie do Topiła
na trasie do Topiła

Mamo, gdzie w końcu są te żubry? No tak, jadąc do Puszczy Białowieskiej trzeba koniecznie zobaczyć żubra. Skoro żaden nie wyszedł nam na spotkanie (może to i lepiej) to musimy my podjechać do nich, a więc do Rezerwatu Pokazowego.

Pierwszy raz jestem tu po przebudowie wejścia. Jest inaczej, nowocześniej, pojawił się automat z biletami i kojce dla psów, gdzie można zostawić czworonoga na czas zwiedzania, bo na teren rezerwatu nie można go wprowadzić.

Na początku wsiąkamy na trochę na placu zabaw – fajny, drewniany, dla mnie nowość. Później udaje się jednak przejść trasę zwiedzania i zobaczyć obiecane żubry. Z innymi zwierzętami jest różnie – jedne się pokazały, a inne nie. W końcu na tym polegają ich dobre warunki, że mogą się czasem schować przed turystami.

Robimy się głodni. Kanapki zjedzone. Przenosimy się do Białowieży i w barze przy parkingu zajmujemy miejsce na tarasie. Zupa opieńkowa i pierogi z dziczyzną, z widokiem na stawy smakują wyśmienicie. Nabieramy sił, ale robi się późno. Na spacer po parku pałacowym i Muzeum Przyrodnicze już nie wystarczy czasu.

stacja Topiło

Podchodzimy do dawnego dworca kolejowego, który zapamiętałam jako straszącą przechodniów ruinę. Teraz istnieje tu kompleks edukacyjno-rekreacyjny z galerią zdjęć, ogrodem, leżakami, przyrodniczym placem zabaw i płatnym wstępem. Na rampie wznosi się pawilon wzorowany na dawnej carskiej stacji kolejowej. Rezygnujemy z wejścia, bo zostało mało czasu do zamknięcia. Zaglądamy tylko przez płot i obiecujemy sobie wrócić kiedyś do Białowieży na cały dzień.

leśny parking Topiło mini skansen kolejek przy stacji Topiło mini skansen kolejek przy stacji Topiło leśna kapliczka zbiorniki wodne w Topile czapla bar Ostatni grosz widoki w drodze powrotnej przy stacji Hajnowka plac zabaw w Rezerwacie Pokazowym Rezerwat Pokazowy w Białowieży ścieżka Żebra Żubra stawy w Białowieży dawny dworzec w Białowieży wejście do parku pałacowego w Białowieży obelisk w Białowieży przy parkingu w Białowieży
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72135 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50939 kilometrów
2019-12-11 20:21:49

Super, uwielbiam takie atrakcje!

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72135 kilometrów
2019-10-12 16:57:49

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Ale fajna atrakcja i my mamy podobną wąskotorowke i plany przejechania się nią w końcu :) Już było blisko w Święto Pary, ale te same dylematy czy wsiądziemy i co wtedy z tą małą jak nie damy rady i z wózkiem itp :) Ale na pewno się w końcu uda [/cytuj]

My stwierdziliśmy, że jak nie wsiądziemy, to szybko wymyślimy jakiś plan B i też będzie fajnie. Tylko córce nic nie obiecywaliśmy, żeby nie było zawodu, ale jednak się udało.

 

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72135 kilometrów
2019-10-12 16:55:17

[cytuj autor='marian'] Myślę że nie wydałaś ostatni grosz  w tym barze. [/cytuj]

Nie było aż tak źle. Parę groszy jeszcze zostało.

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134495 kilometrów
2019-10-11 14:12:23

Ale fajna atrakcja i my mamy podobną wąskotorowke i plany przejechania się nią w końcu :) Już było blisko w Święto Pary, ale te same dylematy czy wsiądziemy i co wtedy z tą małą jak nie damy rady i z wózkiem itp :) Ale na pewno się w końcu uda

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46992 kilometrów
2019-10-11 12:51:10

Kto by tam nie chciał być chociaż raz.Uwielbiam takie miejsca gdzie można nacieszyć się naturą.Szkoda że mam tak daleko,ale może kiedyś się uda.Myślę że nie wydałaś ostatni grosz  w tym barze.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19153 kilometrów
2019-10-11 11:44:25

[cytuj autor='Joanna'] Mamy dziewczyny w podobnym wieku to nic dziwnego, że podobne wycieczki sa "dla nas". [/cytuj]

Co prawda, to prawda. Dlatego tym uważniej się przyglądam Waszym wycieczkom :-)

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72135 kilometrów
2019-10-11 08:46:51

[cytuj autor='Maciej A'] Wycieczka dla nas. Szkoda że tak daleko mamy [/cytuj]

Mamy dziewczyny w podobnym wieku to nic dziwnego, że podobne wycieczki sa "dla nas".

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19153 kilometrów
2019-10-11 06:33:37

Wycieczka dla nas. Szkoda że tak daleko mamy

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020