Na koniec znów dolnośląskie - zamek Kliczków i Bolesławiec

Wszystko się kończy, tak więc i nasza wyprawa w lubuskie dobiegła końca, ale w drodze powrotnej jeszcze zrobiliśmy sobie dwa przystanki, z tym że już na Dolnym Śląsku. Jednym z nich to piekny zamek Kliczków. Nie mieliśmy okazji jeszcze nigdy go oglądać, bo też jego położenie jest dość odległe od "naszych rejonów". Tym bardziej skorzystalismy z okazji, że przejeżdżalismy niedaleko. Zamek jest zacny, jego początki to ponoć XIII wiek i czuć tutaj ten powiew historii i dawnych dziejów. Pod koniec XX stulecia zamek po wielu zawieruchach wojennych był w rozsypce i wtedy powstanowiono go ratować. Od kilku lat mieści Hotel i Spa, ale jest też udostępniony dla turystów. Wnętrza sobie podarowaliśmy bo podróż do domu zawsze rządzi sie swoimi prawami, ale pochodzilismy sobie po dziedzińcu zaglądając tam i siam :)Ostatni punkt całej wyprawy to dolnosląski Bolesławiec - miasto ceramiki. To też dla nas nowość, znaliśmy to miasto tylko z internetu. Bardzo ładne zresztą, z bogatą i interesującą starówką, wielkim rynkiem, okazałym ratuszem z wysoką wieżą, murami miejskimi i starą farą. Doszliśmy też do sądu, który przypomina mi nieco angielskie budowle kamienne. Na rynku akurat odbywały się targi staroci, dość często spotykamy to w dolnośląskich miastach, u nas to jeszcze mało popularny zwyczaj. Jeszcze dwie inne fajne sprawy na rynku - mnóstwo cudnego kwiecia, te miasta teraz szaleją w tym temacie i trzeba powiedzieć, zo to cudowne :) Druga sprawa to świetne ławki i fontanna - nawiązujące do miejscowej, tradycyjnej ceramiki z niebieskimi wzorami. Zjadamy smaczne naleśniki na rynku, słoneczko zaczyna nam przyświecać po porannej ulewie i tak miło kończymy ten piękny czas, pora do domu.

Komentarze

2019-10-09 19:20:38

Nie wiedziałem, że te miejsca są tak prześliczne! Widzę, że trzeba zaplanować kolejną wycieczkę na Dolny Śląsk...

2019-10-06 22:55:09

Kliczków  też jest jeszcze na mojej liście.Fajnie pozwiedzaliście.

2019-10-04 10:49:57

[cytuj autor='Maciej A'] Że ja w tym zamku Kliczków nie byłem? Bardzo ładny, a i ten Bolesławiec pozytywnie wygląda. Dolnośląskie ma mnóstwo niewątpliwych zalet. [/cytuj]

Kliczków warty odwiedzenia, na pewno, a Bolesławiec też niczego sobie, my uwielbiamy Dolny Sląsk, wszerz i w poprzek ma wspaniałe atrakcje :)

2019-10-04 09:34:43

Że ja w tym zamku Kliczków nie byłem? Bardzo ładny, a i ten Bolesławiec pozytywnie wygląda.

Dolnośląskie ma mnóstwo niewątpliwych zalet.

2019-10-04 08:49:05

Kliczków chętnie odwiedzę. Podczas krótkiego zwiedzania Bolesławca mi pogoda nie dopisała, więc jeszcze kiedys pewnie wrócę, ale miasteczko sympatyczne.

2019-10-03 18:51:21

Kolejny ciekawy zamek na liście do odwiedzenia.

2019-10-02 18:29:14

Kliczków zaliczony,ale tylko z zewnącz zwidzianie w soboty i niedziele.

2019-10-02 13:11:53

Bolesławiec to wciąż nasz niezrealizowany cel

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: