Święto Pary Tarnowskie Góry, Anna Piernikarczyk

Święto Pary w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

z dzieckiem, rodzinna, festyn
2019-09-28
2019-09-30 11:38:14
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1122729 kilometrów

Nasze rodzinne miasto - Tarnowskie Góry, zaoferowało nam w ostatnią sobotę września 2019 roku bardzo ciekawą imprezę, a mianowicie Święto Pary - festiwal dziedzictwa przemysłowego. To pierwsza odsłona tego wydarzenia, ale na pewno nie ostatnia. Myślę, że to święto na stałe wpisze się w kalendarz imprez Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, która stała się obiektem Unesco.Przy Kopalni istnieje Skansen Maszyn Parowych. Istnieje on odkąd sięgam pamięcią, do lat dzieciństwa. Im dalej sięgam, tym mniej się tu działo, a teraz to miejsce zyskuje w naszych oczach, bo odsłania nowe barwy i atuty. Kilka lat temu jako stała atrakcja pojawiła się tutaj wewnętrzna Skansenowa Kolejka, dostępna za piątaka nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Przejażdżka nie jest daleka, ale daje frajdę :) Proszę nie mylić z wąskotorówką, która jeździ poza terenem Kopalni.

Święto Pary Tarnowskie Góry

Wszystkie maszyny parowe na terenie Skansenu są ładnie odmalowane i można na nie wskakiwać do woli. Mimo to zwykle nie ma tu za wiele życia, ale już dwa Święta ożywiają to miejsce i zmieniają je nie do poznania. Jedno to Industriada w czerwcu, a drugie to właśnie Święto Pary we wrześniu. Oj działo się w sobotę! Pozjeżdżały przeróżne maszyny, czeskie i angielskie i ruszyły pełną parą. Całą imprezę rozpoczął rozruch pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej uruchomionej w tarnogórskiej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk w 1788 roku. To 32-calowa maszyna systemu Newcomen, sprowadzona z Wielkiej Brytanii. Ponadto były walce, traktory, blisko stuletnia ciężarówka Skoda i przedziwne, zabytkowe maszyny, które albo służyły do przemieszczania się, albo do zasilania energią innych maszyn. Co rusz słychać było tu i ówdzie świst pary i widać kłęby białych lub ciemnych obłoków wydobywających się z głębi maszyn. To prawdziwa podróż do minionego wieku, co ułatwiali ludzie poprzebierani zgodnie z duchem epoki. Bardzo mi się podobało, a i mężczyźni zwykle człapiący z bagażami za kobietami i dziećmi, w sobotę byli bardzo zainteresowani tematem, w swoim żywiole. Do tego koncerty, animacje, kulinaria i pyszna kawa, ale najsmaczniejsza była gorąca czekolada!

Parking Kopalni był wyłączony z ruchu samochodowego, bo krążyły tam maszyny i chętnych miał dowozić spod Hali Sportowej, Rynku i dworca angielski piętrowy bus oraz kolejka wąskotorowa, ale chyba zainteresowanie przerosło organizatorów, bo czekaliśmy długo na autobus i się nie zjawił, więc własnym samochodem przyjechaliśmy pod Kopalnię, jak wielu innych. Piętrowy bus był, ale kursował pełniuśki niezgodnie z wyznaczonym wcześniej rozkładem jazdy. Szkoda, ktoś mógł poczuć się rozczarowany i zrezygnował z imprezy, ale nam bardzo się podobało i chętnie znów się na niej pojawimy, tym bardziej, że daleko nie mamy.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1122729 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2019-10-02 06:37:49

Ja z Lenką na taką imprezę też się piszę :-)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 45572 kilometrów
2019-10-01 15:32:40

Świetna impreza,skansen odżył.Miło popatrzeć.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 68768 kilometrów
2019-09-30 21:05:50

Fajna impreza. Widać, że dobrze oddaje atmosferę epoki maszyn parowych.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2019-09-30 14:54:35

Przebrania rewelacja.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020