Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mirosław

Trzeci dzień na podkarpaciu

piesza, łatwa, rodzinna, dla wygodnych
2019-08-21
2019-09-23 19:25:07
Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 49499 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rymanów > Park Miejski w Rymanowie > pałac potockich w rymanowie > wytwórnia szkła sabina rymanów > kościół .św Wawrzyńca w rymanowie > Dom dr.Bieleckiego w rymanowie > Synagoga w Rymanowie

Dzisiaj postanowiliśmy wybrać się na dłuższy spacer,naszym celem na dziś okazał się rymanów,oddalony zaledwie o 2km od rymanowa zdrój,spacer niesprawił nam trudności i po dłuższej chwili jesteśmy w rymanowie.
Z tego co udało mi się dowiedzieć z internetu są tutaj ciekawe perełki,więc mamy zamiar je zobaczyć.Pierwszą ciekawostką okazała się ochronka św.Józefa,prowadzona jest przez Siostry Służebniczki ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny. Siostry przybyły do Rymanowa ze Starej Wsi pod koniec XIX wieku, zaś sam budynek powstał w 1902 roku ze składek mieszkańców,
wsparcia rodziny hrabiów Potockich i kosztów własnych Zgromadzenia.Budynek z zewnątrz prezentuje się bardzo ciekawie.
Drugim ciekawym punktem w rymanowie jest tutejszy park im.Potockich,a w tym parku mały murowany pałac rodziny potockich(obecnie siedziba nadleśnictwa),robię kilka zdjęć i ruszamy
w kierunku sabiny-wytwórni szkła artystycznego.Po dotarciu do celu naszym oczom ukazują się rózne szklane postacie,oraz kształty.Najpierw zwiedzamy zewnętrzną ekspozycję i robimy zdjęcia,by po chwili wejść do wnętrza
wytwórni i zobaczyć na własne oczy jak formuje się gorące szkło.Kilku twórców właśnie wyrabiało swoje projekty,więc chwilę tam spedziliśmy na przyglądaniu się im w pracy,by następnie udać się na piętro do galerii.
Można zakupić z galerii praktycznie każdy eksponat za odpowiednią cenę.Po przejściu galerii opuszczamy wytwórnię i ruszamy w drogę powrotną do parku.
Po dotarciu na tutejszy rynek postanawiam zobaczyć perełkę architektoniczną,jest to drewniany budynek znajdujący się tusz obok drogi głównej.Drewniany dom to dom dr Ignacego Bieleckiego który został zbudowany przez budowniczego Walentego Kruczkowskiego w latach 1884-1885 w stylu willi szwajcarskich, z elementami "stylu zakopiańskiego".
 Zamówiła go firma naftowa z przeznaczeniem na pensjonat dla swoich pracowników. Po jej bankructwie budynek zakupił dr Ignacy Bielecki (1862-1963), który mieszkał tu i praktykował przez prawie 70 lat.
Budynek jest bardzo charakterystyczny niesposób go przegapić będąc w tych okolicach.Kolejnym zabytkiem którym dzisiaj odwiedzam jest tutejsza synagoga.Synagoga ta została wzniesiona w I połowie XVII wieku, jest najstarszą świątynią żydowską na Podkarpaciu, jedną z najstarszych w Polsce. Zbudowana z kamieni rzecznych, piaskowca i cegły, była wkomponowana w system murów miejskich Rymanowa.
 W północno-zachodnim narożniku bożnicy wzniesiono wieżę na rzucie koła, podziemia jej mogły służyć jako więzienie dla Żydów.Sam budynek nie prezentyje się jakoś specjalnie,często jest pomijany przez turystów.
Po wrócenia na tutejszy rynek i dołączeniu do rodziny,okazało sie iż rodzina chce wracać do rymanowa zdroju,więc postawiłem warunek iż idziemy pieszo,o dziwo wszyscy na to przystali.

I tak minął nam trzeci dzien urlopu na podkarpaciu.
 

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 49499 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów
2019-09-26 06:19:02

Przyjemny spacer,.

Oryginalne szkło z wytwórni. Moja Żonka chętnie by pewnie coś wynalazła i kupiła.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72465 kilometrów
2019-09-25 21:00:03

Zaciekawiła mnie ta wytwórnia szkła artystycznego. Chciałabym ją kiedyś zwiedzić.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47169 kilometrów
2019-09-24 11:04:26

Ładna miejscowość.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020