Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Jura - miniatura, czyli Siedlec i Złota Góra

łatwa, rodzinna, dla wygodnych
2019-07-11
2019-09-20 18:56:29
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70623 kilometrów

Coraz bliżej końca urlopu. Coraz bardziej trzeba wybierać co jeszcze chcemy zobaczyć, a na co zabraknie czasu.Wybieramy Siedlec. Parkujemy przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym i idziemy w kierunku Pustyni Siedleckiej. Przechodzimy przy Jaskini Na Dupce. Jaskinia nie jest duża, ale sprawia wrażenie głębokiej. Dziura w ziemi kusi, żeby tam zajrzeć, ale wolę nie zbliżać się do krawędzi, tym bardziej że nie ma żadnych zabezpieczeń, a wejście wygląda na strome. Według legendy jaskinia powstała, gdy Twardowski, uciekający na kogucie przed diabłem, siedział na ziemi i popierdywał schowany w kępie drzew. Gdy wstał, w ziemi pozostała dziura nazywana po staropolsku „dupką”.

przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Siedlcu
przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Siedlcu


Pustynia Siedlecka wydaje się miniaturą pustyni. Właściwie bardziej przypomina dużą piaskownicę niż pustynię. Zdecydowanie mniejsza od Pustyni Błędowskiej kojarzy mi się z dobrze znaną nam żwirownią w Ogrodniczkach koło Białegostoku. Podobnie jak w Ogrodniczkach jest to kraina quadów i motorów. Chwilę można popatrzeć jak śmigają po piachu, ale to nie moja bajka, więc ulatniamy się dość szybko.

Następnie jedziemy do Częstochowy, aby zwiedzić położony na obrzeżach miasta Park Miniatur Sakralnych Złota Góra. W pobliżu kamieniołomu przedstawiono miniatury miejsc świętych z całego świata. Każda budowla posiada tabliczkę z opisem, a jako ciekawostkę podano odległość poszczególnych sanktuariów od Jasnej Góry i czas potrzebny, aby tam dojść pieszo lub dojechać samochodem. Trasa zwiedzania kończy się przy ogromnym pomniku Jana Pawła II. To jedyny obiekt, który jest w powiększeniu, a nie w pomniejszeniu.

w drodze na Dupkę

Na terenie Parku Miniatur jest też mini park linowy. Spędzamy tu chyba więcej czasu niż na oglądaniu miniatur, ale przecież dzieci też powinny być zadowolone z wycieczki.Wracając zatrzymujemy się „na chwilę” w Złotym Potoku na pstrąga, gofry, karmienie łabędzi i zdjęcia „Nosiwódki”, która wcześniej umknęła mojej uwadze.

wzniesienie zwane Dupką (371 m n.p.m.) Jaskinia na Dupce Jaskinia na Dupce wejście do jaskini Pustynia Siedlecka Pustynia Siedlecka Pustynia Siedlecka Pustynia Siedlecka Park Miniatur Sakralnych Złota Góra Park Miniatur, Loreto Park Miniatur, Montserrat Park Miniatur, św. Jana na Lateranie Park Miniatur, św. Franciszka w Asyżu Park Miniatur, Santiago de Compostela Park Miniatur, katakumby Park Miniatur, Fatima Park Miniatur, La Salette Park Miniatur, Lourdes Park Miniatur, Mariazell Park Miniatur, Ostra Brama w Wilnie Park Miniatur, Watykan Park Miniatur, Jerozolima Park Miniatur Park Miniatur, Efez kamieniołom Złota Góra Park Miniatur, Jan Paweł II park linowy Złota Góra park linowy Złota Góra park linowy Złota Góra łabędzie w Złotym Potoku brzydkie kaczątko Złoty Potok Staw Amerykan w Złotym Potoku kościół w Złotym Potoku studnia na rynku w Złotym Potoku pomnik Nosiwódki w Złotym Potoku
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70623 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70623 kilometrów
2019-09-28 18:32:37

[cytuj autor='Maciej A'] Czasu zawsze jest za mało,ale i tak mieliście bogaty zestaw na Jurze, nie ma co narzekać. Chociaż za "progiem" mieszkam, to wielu miejsc nie widziałem. [/cytuj]

To chyba normalne, że jak się pojedzie daleko, to człowiek stara się wszystko zobaczyć i nic nie przegapić, a jak coś jest blisko, to wydaje się, że jeszcze zdąży. Efekt jest taki, że nie zna się wielu miejsc z własnego otoczenia.

 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19113 kilometrów
2019-09-26 23:14:17

Czasu zawsze jest za mało,ale i tak mieliście bogaty zestaw na Jurze, nie ma co narzekać.

Chociaż za "progiem" mieszkam, to wielu miejsc nie widziałem.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2019-09-23 08:47:11

Pięknie, na Pustyni bylismy, ale niestety nie szlismy koło tej jaskini na dupce :) A w Złotej Górze byliśmy zaraz po otwarciu Parku, jeszcze wtedy rekordowego Papieża nie było, ale tydzień temu przejeżdżalismy ulicą Złotą z Częstochowy do Olsztyna i wtedy widzieliśmy Papieża :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46813 kilometrów
2019-09-21 22:24:58

Bardzo dużo udało się Wam zobaczyć podczas uropu na Jurze.Ja już tyle razy planowałem zobaczyć Par Miniatur w Częstochowie i zawsze nie wyszło to teraz dzięki Tobie chociaż na fotkach zobaczyłem.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020