Osada Średniowieczna Huta Szklana, Anna Piernikarczyk

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

z dzieckiem, skansen, osada
2019-08-26
2019-09-03 12:05:04
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów
Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Huta Szklana > Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Końcówkę wakacji spędziliśmy na Ziemi Świętokrzyskiej, która jest może trochę niedoceniana wśród turystów, a bardzo ciekawa i oferuje nie tylko piękne widoki ze starymi górami ale i wiele atrakcji. Pierwszym naszym obiektem na szlaku okazała się Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, znajdująca się u podnóża Świętego Krzyża, w miejscu, w którym należy zostawić samochód, bo wjazd na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest obecnie zakazany. Stąd ruszamy pieszo lub miejscowym busikiem na szczyt Łysej Góry, ale przedtem warto wstąpić właśnie do Osady - elementu Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich w pobliskich Bielinach.Osada nie jest duża, ale bardzo interesująca, prowadzi do niej drewniana brama z palisadą, a za nią drewnianym duktem doszliśmy do chat niczym przeniesionych tu z przeszłości, drewnianych, krytych strzechą ze ścianami łatanych m.in. łajnem. Wszystko tutaj wydaje się takie autentyczne i do tego pięknie wkomponowane w otaczający pejzaż Gór Świętokrzyskich.

Osada Średniowieczna Huta Szklana
Osada Średniowieczna Huta Szklana

Na pierwszy rzut oka chaty wydają się być puste a wioska wyludniona, ale nic bardziej mylnego, nagle znikąd pojawił się ogniomistrz i zaczął nam opowiadać o pracy kowala, dalej tkaczka z lnianymi nićmi, rzeźbiarz dłubiący w drewnie lipowym, zielarka oferująca "średniowieczne" chlebki i ziołowe herbatki czy garncarka lepiąca dzbanuszki itp. Każdy ma swą chałupkę i wszyscy bardzo ciekawie opowiadają o tym, czego próżno już szukać w dzisiejszym zabieganym świecie pełnym sklepów i uginających się półek od tandety. U Pani opowiadającej o wyrabianiu skór dowiedzieliśmy się ciekawostki, że słowo rzezimieszek wzięło się stąd, że ów rzezimieszek ucinał (rzezał) mieszki czyli sakiewki, które wisiały ludziom przewieszone na pasie. Rzezimieszek był więc średniowiecznym złodziejem. W poszczególnych chatach można kupić wyroby, my nabyliśmy pyszną ziołową herbatkę, ale sporo rzeczy by mi się tam spodobało 🙂 Wizyta w Osadzie to ciekawie spędzony czas, ale też sporo wiedzy i ciekawostek, polecam zatrzymać się tutaj podczas wizyty na popularnym Świętym Krzyżu. Przed samą Osadą można posilić się w Karczmie.

Osada Średniowieczna Huta Szklana Osada Średniowieczna Huta Szklana Osada Średniowieczna Huta Szklana Osada Średniowieczna Huta Szklana Osada Średniowieczna Huta Szklana Osada Średniowieczna Huta Szklana Osada Średniowieczna Huta Szklana Osada Średniowieczna Huta Szklana Osada Średniowieczna Huta Szklana Osada Średniowieczna Huta Szklana Osada Średniowieczna Huta Szklana Osada Średniowieczna Huta Szklana
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
2019-09-10 06:32:20

Warto odwiedzić to miejsce. Pamiętam jak syn, wtedy pięcioletni, nie chciał wyjść od kowala, bo tak mu się podobało.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19241 kilometrów
2019-09-05 10:25:39

Zawsze chętnie zobaczę taki obiekt, zwłaszcza gdy jest ktoś kto opowie co nieco o tym co się ogląda.

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów
2019-09-04 11:47:02

Dzięki Marianie, warto odwiedzić, a w Muzeum Wsi Lubelskiej też bylismy, to znacznie wiekszy obszarowo skasnen 🙂

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2019-09-04 11:22:04

[cytuj autor='marian'] Kolejny ciekawy wyjazd.Ja nawet nie małem pojęcia o tej osadzie a lubie takie obiekty. [/cytuj]

To Muzeum Wsi Lubelskiej polecam również.

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47194 kilometrów
2019-09-03 14:57:15

Kolejny ciekawy wyjazd.Ja nawet nie małem pojęcia o tej osadzie a lubie takie obiekty.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021