Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Olenderski Park Etnograficzny, Marcin_Henioo

Olenderski Park Etnograficzny, czyli coś na pierwszy ogień

łatwa, z dzieckiem, tania
2018-06-26
2019-08-26 19:15:22
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Chełmża > Wielka Nieszawka

W roku 2018 z uwagi na sprawy zawodowe, nie mogliśmy pozwolić sobie na jakieś dalsze wyjazdy wakacyjne.W związku z tym, postanowiliśmy pojeździć sobie wakacyjnie „wkoło komina”. Czyli do miejsc najczęściej bardzo blisko nas, a nigdy przez nas nie odwiedzonych. Na pierwszy ogień poszedł Olenderski Park Etnograficzny w miejscowości Wielka Nieszawka, nieopodal Torunia.

Olenderski Park Etnograficzny
Olenderski Park Etnograficzny

Co to jest ten Park Etnograficzny? Jest to jeden z oddziałów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Za stroną www Parku: jest to pierwszy w Polsce skansen poświęcony osadnictwu olenderskiemu, rozwijającemu się od XVI w.

Kim byli ci Olendrzy? Początkowo byli to osadnicy z Niderlandów i Fryzji – członkowie protestanckiej grupy menonitów, którzy w tolerancyjnym Królestwie Polskim mogli swobodnie wyznawać swoją wiarę. Zasiedlali tereny zalewowe i nieużytki od Żuław w górę Wisły do Torunia i dalej aż na Mazowsze. Z biegiem czasu termin olender/olęder zaczął być używany w stosunku do innych osadników – Niemców (luteran), a także Polaków (katolików), którzy cieszyli się przywilejami opartymi na systemie prawnym wprowadzonym pierwotnie dla osadników z Niderlandów.

Olenderski Park Etnograficzny
Olenderski Park Etnograficzny
Olenderski Park Etnograficzny


Głównym celem założenia Parku jest odtworzenie fragmentu krajobrazu kulturowego nadwiślańskiej wsi z przełomu XIX i XX w. Na powierzchni ponad 5 ha, zrekonstruowano olenderską wieś o najbardziej charakterystycznym układzie, tzw. rzędówkę bagienną. Znajdują się tu 3 pełne zagrody składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych. Przeniesione zostały z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w. Obiekty te to najcenniejsze, zachowane do dnia dzisiejszego, przykłady architektury charakterystycznej dla osadników olenderskich. Otaczają je pola uprawne, łąki, ogródki i sady. Droga łącząca poszczególne zagrody obsadzona została drzewami owocowymi, rowy odwadniające wierzbami a poszczególne siedliska wysoką zielenią przyzagrodową.

W Parku znajdują się:

Olenderski Park Etnograficzny
Olenderski Park Etnograficzny


- Zagroda z Kaniczek, pochodząca z 1757 r.,

- Zagroda z Niedźwiedzia,

Olenderski Park Etnograficzny
Olenderski Park Etnograficzny

- Zagroda z Gutowa,

- cmentarz Mennonitów - był on użytkowany co najmniej od początku XIX wieku do roku 1945 przez okoliczną ludność, ewangelików i menonitów. Po ich wyjeździe (po II wojnie światowej), cmentarz przestał pełnić funkcję nekropolii stopniowo popadając w ruinę. W okresie lipiec-wrzesień 2015 r. Muzeum przeprowadziło na cmentarzu prace porządkowo-konserwatorskie. Usunięto większość dzikich krzewów i drzew oraz zdjęto wierzchnią warstwę ziemi. Dzięki temu odkryto kilka całych i wiele luźnych fragmentów tumb i stelli grobowych, krzyży, tablic i ogrodzeń oraz uchwycono rozplanowanie cmentarza. Odsłonięte nagrobki postawiono i oczyszczono, a ich luźne fragmenty złożono w całość.

Olenderski Park Etnograficzny
Olenderski Park Etnograficzny
Olenderski Park Etnograficzny

Być może nie ma w tym Parku wiele do zobaczenia, ale to co jest, robi ogromne wrażenie, spotęgowane tym, co możemy usłyszeć od bardzo przyjemnych i ciekawie opowiadających paniach przewodniczkach. W każdym prawie budynku inna pani opowiada nam o danym obiekcie, otwierając nam oczy na to, co wewnątrz, wokół nas, oraz dzięki ciekawym historiom sprawia, że cofamy się w czasie - do początków XX wieku…

Warto tu przyjechać, i poświęcić parę godzin na zobaczenie tego jedynego w Polsce tego typu muzeum.

Olenderski Park Etnograficzny
Olenderski Park Etnograficzny

 

Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny Olenderski Park Etnograficzny
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47176 kilometrów
2020-11-14 17:16:12

[cytuj autor='tomtur'] Ja w Toruniu byłem chyba kilkanaście razy plus przejazdy przez/ obok Torunia. I dopiero teraz dowiedziałem się, dzięki Twojej galerii, o tym bardzo ciekawym skansenie. [/cytuj]

Ja muszę się pochwalić że byłem w skansenie w Toruniu. Byłem zdziwiony że w środku miasta jest taka perełka,a tu dowiaduje się że Marcin zwiedził skansen który jest oddziałem Toruńskiego Parku Etnograficznego.Czego to można się dowiedzieć na Psz.

 

Avatar użytkownika
tomtur Uzależniony od podróży 1739 kilometrów
2020-11-13 23:40:31

Ja w Toruniu byłem chyba kilkanaście razy plus przejazdy przez/ obok Torunia. I dopiero teraz dowiedziałem się, dzięki Twojej galerii, o tym bardzo ciekawym skansenie.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów
2019-09-04 22:01:35

Też miałam kiedyś taki rok, że dłuższy wyjazd nie wchodził w grę, tylko weekendowe wypady. Nazywałam to wtedy urlopem na raty.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2019-09-04 10:03:10

I ja nie słyszałam, a wydaje się piekny tak więc super, że masz wkoło komina takie atrakcje ;)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2019-08-27 07:41:49

Też nie słyszałem wcześniej, chociaż Olendrzy gdzieś mi się już w głowie obili

Z przewodnikiem takie miejsca bardzo zyskują na atrakcyjności.

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47176 kilometrów
2019-08-27 01:01:44

Ciekawe miejsce.Nigdy nie słyszałem o nim.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020