Twierdza Pietropawłowska., Jan Nowak

Bursztynowym Traktem.

miejska, piesza, średniotrudna
2019-08-11 - 2019-08-18
2019-09-02 21:31:48
Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6205 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ryga > Tallinn > Petersburg > Petersburg > Peterhof i Carskie Sioło. > Psków > Wilno > Wilno

Wycieczkę "Bursztynowym Traktem" odbyłem z BT Rainbow, w dniach od 10 - 18 sierpnia 2019r. Była to wyprawa wiodąca szlakiem najcenniejszych zabytków Północno-Wschodniej Europy. Kraje bałtyckie; Litwa, Łotwa, Estonia i Rosja są bogate we wspaniałe zabytki i piękno przyrody, stanowią znakomity przykład współistnienia i przenikania się dwóch kultur - łacińskiego Zachodu i bizantyjskiego Wschodu, kształtujących oblicze Europy.Głównym etapem podróży było miasto Petersburg, jedno z najbogatszych w zabytki miast Europy. Petersburg w przeszłości stolica imperium rosyjskiego, a dziś symbol nowej Rosji. Mogliśmy oglądać pamiętające czasy carów imponujące sobory oraz wspaniałe pałace. Pałac Zimowy z Ermitażem, pałac Jusupowów, przebogate podmiejskie zespoły pałacowo - parkowe, Peterhof z fontanną "Wielka Kaskada" i Carskie Sioło z repliką "Bursztynowej  Komnaty".

Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze.
Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze.

W planie podróży przewidziano też zwiedzanie miast - stolic; Rygi, Tallinna i Wilna, oraz  Pskowa, tu głównie istniejący tam kreml z soborem św. Trójcy. Znajduje się w nim najwiekszy na świecie ikonostas.

Ryga - pierwsza na trasie, stolica Łotwy, największe miasto położone nad Dźwiną w pobliżu ujścia do Bałtyku. Zamieszkuje ok.640 tys  osób.  Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Główny ośrodek gospodarczo - przemysłowy Łotwy. Zwiedzanie miasta rozpoczęto spacerem  bulwarem Wolności do starówki z Basztą Prochową i Bramą Szwedzką, katedrami - katolicką i luterańską, zamkiem, zespołem kamieniczek Trzej Bracia, luterańskim kościołem św.Piotra, domem  Bractwa Czarnogłowych, Dom Kotów.

Warta przed pomnikiem Wolności.
Pomnik Wolności
Gmach Opery


Tallinn - stolica Estoni, największe miasto zlokalizowane na brzegu Zatoki Tallińskiej. Ludności ok.683 tyś. osób. Tallin uniknął zniszczeń podczas II wojny światowej.W mieście istnieje podział na  Górne Miasto i Dolne Miasto. Ciekawsze obiekty tego pierwszego to; baszta Długi Herman, zamek Toompea, prawosławny sobór Aleksandra Newskiego, zbudowany w latach 1893 - 1900, luterańska katedra Toomkirik. Na Dolnym Mieście zwiedziliśmy rynek z Ratuszem, Aptekę Magistracką, kościoł św. Ducha, oraz oglądaliśmy dom Bractwa Czarnogłowych, zespół kamieniczek Trzy Siostry, basztę Gruba Małgorzata.

Wilno - stolica Litwy, było ostatnim etapem naszej podróży po stolicach krajów bałtyckich i Petersburga. Zwiedzanie rozpoczęto od koscioła św. św. Piotra i Pawła, cmentarza Na Rossie. Następnie przeszliśmy traktem spacerowym od Ostrej Bramy do Placu Katedralnego. Na spacerze starówką zwiedziliśmy kościół św. Teresy, dziedziniec  klasztoru Bazylianów, cerkiew św. Ducha, Ratusz i Plac Ratuszowy,  kościół św. Anny, Uniwersytet Wileński Stefana Batorego, pałac Prezydenta oraz Katedrę św. Stanislawa.  

Symbol łańcucha wolności stolic nadbałtyckich
Symbol łańcucha wolności stolic nadbałtyckich


Baszta prochowa Domy Trzech Braci Katedra protestancka Dom Bractwa Czarnogłowych Ratusz Symbol Miasta Rygi Dom Kotów przed Domem trzech Braci. Tallinn, Sobór św.A.Newskiego. Mury miejskie Miasto Górne Ratusz w Tallinie. Domy Trzy Siostry Dolne Miasto. Najstarsza apteka z 1402 roku. ORP Orzeł, internowanyw Tallinie Brama Miejska Gruba Małgorzata. Bazar kwiatowy. Twierdza Pietropawłowska. Grobowiec Piotra I w Soborze na terenie Twierdzy. Kaplica upamietniająca zamordowanie rodziny ostatniego cara Mikołaja II. Piotr I Wielki. Brama Szwedzka w Rydze. Aurora Sobór św. Izaaka Wystrój Soboru św. Izaaka Park w okolicy Soboru Piotr I na placu Dekabrystów Petersburg, przy głównym trakcie Cerkiew Zbawiciela na Krwi,wybudowa na miejscu zabójstwa Aleksandra II Jeden z mostów Newy Rejs po Newie Miejsce pochówku ostat.króla polskiego St.A.Poniatowskiego, w kość. św. Katarzyny Ławra Aleksandra Newskiego Sobór w Ławrze. Cerkiew św. Mikołaja. Pałac Jusupowów Jedna z komnat p. Jusupowa Pałac Zimowy Zabudowa pl. przed Pałacem Zimowym Sala Tronowa Pałac Zimowy z Ermitażem. Św.Rodzina z Józefem bez brody, L.da Vinci. Obraz Goyi. Peterhof, letnia rezydencja carów Widok z pałacu kanału do Zatoki Fińskiej Fontanna Wielka Kaskada Peterhof -w parku. Fontanna Adam Peterhof Carskie Sioło - letnia rezydencja carów. Komnata w Carskim Siole Mikołaj II Park w Carskim Siole Kolejny pałac w CS. Rosyjska wieś. Psków - widok kremla z soborem św. Trójcy. Psków na kremlu Wilno kość. św. Apostołów Piotra i Pawła W kościele Wilno cmentarz Na Rossie Cmentarz
Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6205 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2019-09-08 18:34:52

[cytuj autor='Marcin_Henioo'] Nasze 3 wycieczki z Rainbow, to było zawsze coś Super. Dlatego się nie dziwię, że Tobie też się tak podobało. W tym roku córa coś wspominała, że ma dosyć póki co zwiedzania Polski, i w 2020 chciałaby gdzieś zagranicę pojechać. Może zainspirowany Twoją wycieczką, udamy się w ten bursztynowy trakt...? [/cytuj

Skoro to ma być odskocznia od polskich wakacji to może coś trochę cieplejszego. Z Rainbowa to ja bym polecała Dalmatyńską eskapadę (10 dni głównie Chorwacja), Sycylia wyspa niezwykła 8 dni (to najmniej intensywna objazdówka na jakiej byłam co nie znaczy że mało zobaczycie, po prostu jest więcej czasu wolnego w danym miejscu, choć nie wiem czy Sycylię polecałabym na początek przygody z Włochami), Dookoła Hiszpanii 8 dni (dla typowych "zwiedzaczy" ale trzeba się liczyć z tym że trzeba będzie spędzić więcej czasu w autokarze z uwagi na wię ksze odległości między miejscowościami), Dookoła Grecji8 dni, Alpy i Lazurowe wybrzeże 10 dni (dobra opcja na majówkę); a jeśli chodzi o klimat bardziej zbliżony do Naszego to Rumunia szlakiem Drakuli nad Morze Czarne 10 (byle nie z p. Romanem🙂.

 

Edytowano: 2019-09-08 18:37:05

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2019-09-08 16:12:14

Nasze 3 wycieczki z Rainbow, to było zawsze coś Super. Dlatego się nie dziwię, że Tobie też się tak podobało. W tym roku córa coś wspominała, że ma dosyć póki co zwiedzania Polski, i w 2020 chciałaby gdzieś zagranicę pojechać. Może zainspirowany Twoją wycieczką, udamy się w ten bursztynowy trakt...?

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19252 kilometrów
2019-09-05 10:12:37

Wspaniała wycieczka do krajów, których jeszcze nie odwiedzałem

Do zazdraszczania

Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6205 kilometrów
2019-09-03 14:09:30

Pilotem tej wycieczki była pani, która podobno ten rejon obsługuje od  kilku już lat. Osobiście uważam, że jest dobrym pilotem, sprawnie prowadzącym wycieczkę, wykazała też dużo wiadomości z zakresu zwiedzanych miejscowości i obiektów. Jeśli chodzi o miejscowych przewodników, to wyróżniłbym panią z Petersburga, która przez cały pobyt w tym mieście i w Peterhofie oraz Carskim Siole,znakomicie przekazywała bogate informacje o zwiedzanych obiektach. Warto było pojechać na tą wycieczkę.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2019-09-03 08:11:34

A mógłbyś kilka słów napisać nt. pilota i przewodników miejscowych? Często jeżdżę z R. i coraz bardziej mi się repertuar wycieczek objazdowych zawęża, na opisaną przez Ciebie też kiedyś zerkałam ale ostatecznie się nie zdecydowąłam.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47349 kilometrów
2019-09-02 22:53:58

Wspaniała wycieczka i piękne miejsca zwiedziliście.Mi tylko Wilno znane.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021