Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
drewniany kościół św. Marcina, toja1358

Sierakowice na Kaszubach

2019-07-11
2019-08-18 22:51:00
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sierakowice

Miały być atrakcje i ciekawostki w mojej gminie, ale jakoś nie wyszło. Wyszło natomiast kilka innych wycieczek, niedalekich wprawdzie, ale już w innych gminach. Ponieważ mieszkamy właściwie za wsią i nie posiadamy samochodu, to każda wyprawa zajmuje nam sporo czasu i wymaga dobrej organizacji czasowej, bo połączenia autobusowe z okolicznymi miejscowościami zbyt częste nie są. Tak było i tym razem – pokonanie 30 km do celu zajęło nam około 2 godz.Sierakowice (po kaszubsku Serakòjce), to duża wieś w powiecie kartuskim, licząca około 7 tys. mieszkańców. Gmina Sierakowice cieszy się największym przyrostem naturalnym w Polsce. Średni model rodziny to 2+4, ale sporo jest rodzin z siedmiorgiem lub ośmiorgiem dzieci. Dowiedzieliśmy  się tego w tamtejszym sklepie, gdzie bardzo sympatyczna i rozmowna sprzedawczyni chętnie udzielała różnych informacji turystom czyli nam.

nowy kiościół św. Marcina
nowy kiościół św. Marcina


Najciekawszym obiektem w Sierakowicach jest stary drewniany kościółek św. Marcina. W latach 1820-2010  stał on  w miejscu obecnego murowanego kościoła parafialnego. Ponieważ z czasem stał się zbyt mały aby pomieścić wszystkich parafian, w 1903 r. rozebrano drewnianą wieżę i w jej miejsce dobudowano murowaną część w stylu neogotyckim. W latach 2010-11 starą drewnianą część kościoła przeniesiono kilkadziesiąt metrów dalej, na teren ogrodu parafialnego. Zrekonstruowano także drewnianą wieżę. Obecnie kościółek jest własnością gminy, służy celom kulturalnym, odbywają się w nim wystawy sztuki, wernisaże, koncerty. Okazjonalnie odprawiane są Msze św. lub udzielane śluby na życzenie. Do zwiedzania kościół  jest udostępniany od maja do września, ale nam niestety, nie udało się wejść do środka, był zamknięty. Obejrzeliśmy więc budynek z zewnątrz, pospacerowaliśmy pomiędzy drewnianymi figurkami na trawie, zajrzeliśmy do murowanego kościoła i poszliśmy do cukierni na kawę i coś „na ząb”. Pijąc kawę na niewielkim tarasiku mieliśmy widok na Park Kulturowy Ośmiu Błogosławieństw. Znajduje się w nim ołtarz papieski z Pelplina z 1999r. Park jest w trakcie rozbudowy, widać starania o zieleń, krzewy, kwiaty.

Ponieważ z mapy nam wynikało, że w pobliżu jest jezioro, to nie mogliśmy go ominąć. Przeszliśmy przez wieś, która wygląda raczej jak miasteczko i znaleźliśmy się w sercu kaszubskiego krajobrazu. Tego opisać się nie da – trzeba zobaczyć i zachwycić się zapachem, kolorami, przyrodą. Jezioro Świniewo leży tylko kilometr od centrum wsi więc spacer zajął nam zaledwie kwadrans. Po powrocie zjedliśmy obiad w restauracji „Stary Młyn”, tanio i w ładnym klimatycznym wystroju. Potem buszowanie po sklepach i jeszcze kościół św. Jana Chrzciciela z lat osiemdziesiątych XIX w.

nowy kościół św. Marcina
wnętrze kościoła
drewniany kościół św. Marcina

W Sierakowicach zaczynają się (lub kończą) trzy szlaki turystyczne: Szlak Kaszubski, Szlak Kamiennych Kręgów i Szlak Wzgórz Szymbarskich.Wycieczka bardzo udana, pogoda dopisała, następna wyprawa zaplanowana – kierunek Kościerzyna.

drewniany kościół św. Marcina
drewniany kościół św. Marcina
drewniany kościół św. Marcina drewniany kościół św. Marcina drewniane figurki przy kościele drewniane figurki przy kościele drewniane figurki przy kościele na Park Kulturowy Ośmiu Błogosławieństw na Park Kulturowy Ośmiu Błogosławieństw na Park Kulturowy Ośmiu Błogosławieństw okolice Sierakowic ... ... Jezioro Świniewo Jezioro Świniewo Jezioro Świniewo hamak wśród brzóz Sierakowice Urząd Gminy Sierakowice ... Sierakowice w przydomowym ogródku Kaszubski alfabet kapliczka Madonna z Dzieciątkiem z kapliczki sierakowicka latarnia kościół św. Jana Chrzciciela nasza somonińska droga do domu droga na nasze osiedle i już w domciu
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2019-09-02 11:06:11

Kaszuby to wciąż biale miejsce na mojej podróżniczej mapie.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2019-08-22 09:28:32

[cytuj autor='toja1358'] https://www.youtube.com/watch?v=Fo5vzZA8gP0= Aniu, tu jest  kaszubski alfabet śpiewany, ja go już umiem :). A kaszubski rozumiem, prawie wszystko, bo znajomi ze wsi rozmawiają przy mnie po kaszubsku. Zresztą męża rodzina pochodzi z Kaszub i u nich w domu  trochę się mówiło po kaszubsku. A w domku już dwa psy, bo córka z zięciem już z nami mieszkają na piętrze. No i jeszcze zagarnęłam kawałek pola za płotem na szklarnię, warzywa i ziemniaki, dlatego czasu na wycieczki brak. Pozdrawiam i zapraszam  :) [/cytuj]

A.. człowiek się całe życie uczy ;) Super że już z córką :)

 

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70829 kilometrów
2019-08-21 22:19:13

Podlaskia gwara "po prostu" w przygranicznych wioskach bywa dla mnie mało zrozumiała, ale już kaszubski to w ogóle wyższa szkoła jazdy.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2019-08-21 08:34:04

Pięknie,

takie klimaty bardzo lubię i w takich miejscach chętnie odpoczywam od miejskiego betonu.

Kaszubska gwara bardzo ciekawa, miałem styczność, ale nie nauczyłem się

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2019-08-20 20:00:16

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Fajne są te Kaszubskie akcenty, w postaci alfabetu, modlitwy itp. Co innego, że ten alfabet to jakaś czarna magia :)  [/cytuj]

https://www.youtube.com/watch?v=Fo5vzZA8gP0=

Aniu, tu jest  kaszubski alfabet śpiewany, ja go już umiem :). A kaszubski rozumiem, prawie wszystko, bo znajomi ze wsi rozmawiają przy mnie po kaszubsku. Zresztą męża rodzina pochodzi z Kaszub i u nich w domu  trochę się mówiło po kaszubsku. A w domku już dwa psy, bo córka z zięciem już z nami mieszkają na piętrze. No i jeszcze zagarnęłam kawałek pola za płotem na szklarnię, warzywa i ziemniaki, dlatego czasu na wycieczki brak. Pozdrawiam i zapraszam  :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2019-08-20 10:32:33

Piękne te Sierakowice, a jeszcze bardziej okolice :) Pominelismy je na swej trasie :( Fajne są te Kaszubskie akcenty, w postaci alfabetu, modlitwy itp. Co innego, że ten alfabet to jakaś czarna magia :) A czy Ty Toju znasz kaszubski trochę ? W domciu zawsze pięknie, z kwieciem i pieskiem. Masz swoją riwierę, my tak nazywamy swój kąt, tym bardziej, że zwykle słoneczny latem :)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2019-08-19 20:36:25

[cytuj autor='marian'] Kaszuby są piękne.Zawsze chciałem je zwiedzić,szczególnie Twoje wycieczki mnie zachęcały.Udało mi się to w zeszłym roku,byłem pod wielkim wrażeniem.Cieszę się, że pokazujesz miejsca na Kaszubach,które nie udało mi się zobaczyć,a również z przyjemnością powspominam miejsca w których byłem.W Kościerzynie mieliśmy noclegi. [/cytuj]

Miło, że spodobały Ci się Kaszuby, wkrótce moja relacja z Kościerzyny, bedziesz mógł powspominać. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2019-08-19 20:32:50

[cytuj autor='Marcin_Henioo'] Piękne miejsca pokazujesz. Śliczny kościółek, piękne okolice, jeziorko... Zazdraszczam ;-) [/cytuj]

Dlatego przeprowadziłam się z Trójmiasta na Kaszuby, pozdrawiam.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2019-08-19 10:45:36

Kaszuby są piękne.Zawsze chciałem je zwiedzić,szczególnie Twoje wycieczki mnie zachęcały.Udało mi się to w zeszłym roku,byłem pod wielkim wrażeniem.Cieszę się, że pokazujesz miejsca na Kaszubach,które nie udało mi się zobaczyć,a również z przyjemnością powspominam miejsca w których byłem.W Kościerzynie mieliśmy noclegi.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2019-08-18 22:55:24

Piękne miejsca pokazujesz. Śliczny kościółek, piękne okolice, jeziorko... Zazdraszczam ;-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020