, Joanna

Góra Biakło i Olsztyn k. Częstochowy

2019-07-08
2019-08-16 21:07:43

Jury nigdy dość. Znów ciągnę rodzinkę na skałki, zamki i widoki. Tym razem kolej na okolice Olsztyna k. Częstochowy.Zaczynamy od Góry Biakło nazywanej Jurajskim Giewontem. Rzeczywiście skała z krzyżem na szczycie może się tak kojarzyć. Wchodzimy i podziwiamy widoki. Wieje tak, że trzeba uważać, żeby nikogo nie zwiało z góry. Następnie idziemy w stronę Rezerwatu Sokole Góry i wracamy do parkingu.

Góra Biakło

Do Olsztyna stąd już blisko. Chętnie podeszłabym pieszo, ale moi piechurzy-maruderzy… Podjeżdżamy na parking przy zamku w Olsztynie. Jednak najpierw udajemy się do Olsztyńskiej Ruchomej Szopki.

Już na podwórku z każdej strony wygląda jakaś postać: zamyślony pustelnik, zmora, rycerz albo smok łypiący okiem. W szopce pokazane jest całe miasto, a każda z figurek zajęta jest swoją pracą. Wszędzie widać drewniane anioły i aniołki – symbol Olsztyna. W piwnicy oglądamy mroczną historię olsztyńskiego zamku. Scena obrony zamku została przedstawiona za pomocą światła, dźwięku i oczywiście ruchomych figur. Najmłodsi mogą się bać, ale to nie dotyczy dzieci, które wcześniej wpakują się tatusiowi na ręce.

Zamek olsztyński częściowo jest w remoncie (jak prawie każdy na Jurze, albo to my mamy takie szczęście, że ciągle trafiamy na remonty). Jednak można pospacerować po wzgórzu wśród resztek wapiennych murów i wejść na jedną z wież zamkowych. Stopniowo wiatr rozwiewa chmury i wątpliwości, a widoki są coraz lepsze.

Zwiedzanie kończymy na placu zabaw z widokiem na zamek.

Góra Biakło

Jeszcze przed urlopem, gdy ktoś pytał gdzie się wybieram, to czasem odpowiadałam, że zamierzam odwiedzić Olsztyn i wejść na Giewont. Dopóki nie dodałam małego szczegółu, że chodzi o Olsztyn koło Częstochowy i „Giewont” jurajski, to bywało zdziwienie, bo przecież Olsztyn na Mazurach, a Giewont w Tatrach. A tu proszę – na Jurze jest wszystko.

Komentarze

2019-08-21 07:51:08

Ale fajnie, zbieram się z sąsiadami na wycieczkę do Mirowa i Bobolic, to przy okazji zaliczymy może po drodze Biakło.

I cały dzień zleci nam miło, tylko ładną pogodę wyczarować...

2019-08-19 12:01:33

Jedno z moich ulubonych miejsc na Jurze - Biakło, super, że dotarliście i weszliście, przy wietrze bywa tam naprawdę jak w górach :) Prawda, na Jurze jest wszystko i w Twoim miejscu faktycznie mogło to dziwnie brzmieć, ten Olsztyn i Giewont :) 

2019-08-18 13:05:21

Jura to piękne miejsce,niezależnie od pogody.

2019-08-17 23:59:18

Prawda, na Jurze jest wszystko.Lubię chociaż na chwilę zatrzymać się w Olsztynie.