Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem , Magdalena

Samotnie na wolińskiej wyspie – I dzień – Międzywodzie – Dziwnów

2018-09-02
2019-08-03 23:58:07
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Międzywodzie > Dziwnów

Zaplanowane 10 dni nad naszym morzem. Początek września. Nastawienie na zimno, deszcze i wszystkie inne klęski. Realizacja tego plany przebiegła zupełnie na opak, ale osobiście absolutnie powodów do narzekań nie miałam. Pierwsza rzecz: jeśli chcę jechać, muszę pojechać sama.... po odwołaniu noclegu, zdecydowałam, że jednak sama pojadę, zwłaszcza, że autobus sprzyjał i bezpośredni z Katowic do Międzywodzia miał jeszcze wolne miejsca w obydwie strony. Druga sprawa – pogoda, a ta zaskoczyła jak nigdy, co widać będzie po zdjęciach i relacjach z kolejnych dni. Trzecia rzecz: co z noclegiem, który już został odwołany? Jakimś cudem znalazł się inny w tym samym miejscu czyli w Międzywodziu.



Jadę całą noc, dojeżdżam wcześnie rano więc zmęczenie daje się we znaki. Tradycyjnie już po nocnej przeprawie wypijam ciepłą czarną herbatkę i idę się przespać na godzinkę może dwie. Po regenerującej drzemce śniadanko i ruszamy.

wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem
wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem


Ponieważ jest to pierwzy dzień po nocnej podróży zawsze (również tradycyjnie) decyduje się na coś mało wymagającego i tak zgodnie z planem ląduje na międzywodzkiej plaży około 10 w celu przespacerowania się do brzegiem morza do Dziwnowa. Mam 11 km do przebycia w obydwie strony dodatkowo buszowanie w Dziwnowie. Niby nie tak wiele, ale jak wiadomo piasek dość utrudnia. Bardzo przyjemna aura z czystym niebem i wichurką (zefirek to na pewno nie był).

Opisywanie trasy plażowej do łatwych nie należy – piasek, fale i niebo, nuda, nie mniej jednak, mała ilość bodźców połączona z optymistyczną pogodą, przyjemnie relaksuje, a krajobraz wbrew pozorom zmiennym jest. Im bliżej Dziwnowa, tym więcej falochronów mijamy, a te sprawiają, że robi się bardziej nastrojow, zwłaszcza dzięki tym starym zbutwiałym, omszałym palikom – naprawdę, a całości dopełniają stadka kormoranów i niezastąpionych mew. A w samym Dziwnowie dwa deptaki na falochronach, dzięki którym można bardziej poczuć potęge kołyszącej się tafli morza. Falochorny owe są dwa i obyda wyposażone są w latarnie nawigacyjne. Niegdyś tylko drewniane, a powstałe na przełomie XIX/XX wieku. Z czasem zaczęto wzmacniać je kamieniami, później betonowymi blokami aż do uzyskania obecnego kształtu, który zyskały w latach 2013–2015. Sam Dziwnów, to XIII wiek, jednak niewiele o nim wspominano, co innego I poł. XIX wieku kiedy to o Dziwnowie można już mówić jako o morskim kąpielisku. Początkowo noclegi oferowali rybacy w prywatnych kwaterach, z czasem zaczęły powstawać domy wczasowe – w 1867 roku było ich już 31, a odkrycie źródeł solankowych przyczyniło się do wybudowania sanatorium, a było to po 1870 roku. Napłwający wczasowicze przyczynili sie do rozwoju miejsc turystycznych, w tym promenady oraz parku.

wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem
wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem
wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem

Ja turystów tego dnia spotykam niewielu, choć trudno mówić o pustce, zwłaszcza, że mamy niedzielę, a pogoda jak marzenie. Tak niebieskiego Bałtyku to ja jeszcze nie widziałam, zwłaszcza, że ze swoimi upodobaniami raczej do południowej części kraju, bywałam tu niezwykle rzadko. I ten piasek wydający się w słonecznym świetle tak jasny i czysty. Nie przywyknięta do morskich klimatów ciągnę za sobą długą kiecę po tym piachu, jakims cudem udało mi się w nią nie zaplątać, ale o zawracaniu nie było nawet najmniejszej mowy.



Moja wszędobylskość zawodzi mnie nad jeziorko nieopodal. Jest to Jezioro Martwa Dziwna czyli odcięty zbiornik wodny w wyniku przekształceń dokonanych ręką człowieka oraz w wyniku nanoszenia przez morze piachu z drugiej strony. Zakątek ten jak to w takich miejscach przystało, jest malowniczy swoim bogactwem fauny i flory.

wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem
wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem

Poza tym możemy przespacerować się słynną promenadą dziwnowską, przejść most zwodzony oraz odwiedzić port rybacki i przystań statków wycieczkowych.

Miejscową ciekawostką jest rzeka Dziwna – nazwa dość nietypowa, a zawdzięcza ją swemu dziwnemu właśnie zachowaniu. Łącząc Bałtyk z Zalewem Kamieńskim, popłynie czasami wbrew standardom i zamiast płynąć od zalewu do morza, przyjmue kierunek od morza do zalewu, a dzieje się to gdy silny wiatr spiętrza wodę w Bałtyku. Wtedy też rybacy miewają niespodziankę, złowiwszy w zalewie dorsza.

wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem
wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem

Spacer kończę ok. 15 z jednej strony wygrzana, z drugiej wywiana, a z trzeciej bardzo zadowolona, pora na obowiązkową w tym miejscu obiadową rybkę, jednak to jeszcze nie koniec dnia.... Został punkt kulminacyjny czyli zachód słońca, ponieważ do plaży z domku mam 5 minut nie stanowi to żadnego problemu i tak o 19 z powrotem truchtam na brzeg bez rozczarowania. Zachód słońca jak malowany. Wieczorny spacer plażą będzie tutaj moim codziennym rytuałem relaksacyjnym i każdego wieczoru niebo będzie wywiązywało się ze swych obietnic.

wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem galochron w Dziwnowie plaża Dziwnów plaża Dziwnów Jezioro Martwa Dziwna Jezioro Martwa Dziwna Jezioro Martwa Dziwna Jezioro Martwa Dziwna Jezioro Martwa Dziwna Jezioro Martwa Dziwna Jezioro Martwa Dziwna plaża Dziwnów plaża Dziwnów z falochronu wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem wybrzeże pomiędzy Międzywodziem, a Dziwnowem plaża Międzywodzie plaża Międzywodzie plaża Międzywodzie plaża Międzywodzie plaża Międzywodzie plaża Międzywodzie plaża Międzywodzie plaża Międzywodzie plaża Międzywodzie plaża Międzywodzie plaża Międzywodzie
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2019-08-07 22:55:26

[cytuj autor='Anja'] Zeszłoroczna aura dla urlopujących się nad Bałtykiem była nader łaskawa:) Piękny zachód. [/cytuj]

oj, była łaskawa. Byłam od 2 do 8 września i dość, że nie było deszczu, choć raz się zbierało, to jeszcze w pełni letnia temperatura,

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2019-08-07 22:53:21

[cytuj autor='Maciej A'] Fajne nadmorskie klimaty. Ja miłośnik gór przyznaję niniejszym oficjalnie, że morze też ma coś w sobie :-) [/cytuj]

Ja po tym urlopie również to przyznaję ; ] i obiecałam sobie tam wrócić, choć ten rok jednak będzie górski

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125486 kilometrów
2019-08-05 20:20:36

pięknie :) Chciałoby się tam być ;)

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70418 kilometrów
2019-08-04 18:14:21

Codzienne urlopowe rytuały są super.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2019-08-04 17:03:03

Fajne nadmorskie klimaty. Ja miłośnik gór przyznaję niniejszym oficjalnie, że morze też ma coś w sobie :-)

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2019-08-04 16:34:41

Zeszłoroczna aura dla urlopujących się nad Bałtykiem była nader łaskawa:) Piękny zachód.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020