, allie

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie - Gdańsk

2019-06-29
2019-07-24 20:11:03
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Gdańsk

To była chyba najmniej oddalona od mego miejsca zamieszkania wycieczka, na którą się wybrałam w życiu 🙂 A wzięła się stąd, że przeglądając jakąś lokalną gazetę natknęłam się na informacje o inicjatywie pod nazwą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Dzięki dofinansowaniu miasta już od kilku lat mieszkańcy Gdańska posiadający uprawnienia przewodników oprowadzają bez opłat po ciekawych dzielnicach i zakątkach Gdańska. Jestem entuzjastką sztuki ulicznej, więc postanowiłam skorzystać i wybrać się na "zwiedzanie" murali, zdobiących bloki mieszkalne jednej z największych dzielnic Gdańska, czyli Zaspy. Osiedle to powstało w latach 70-tych ubiegłego wieku, to jest w czasach PRL-wskiej paskudnej wielkiej płyty, ale za to zostało świetnie zaprojektowane pod względem przestrzennym i użytkowym; było miejsce na tereny zielone, na przedszkole i szkołę, przychodnię i wiele innych obiektów niezbędnych do życia dzielnicowej społeczności - który z developerów tak dziś buduje?

Przystanek SKM Gdańsk Zaspa
Przystanek SKM Gdańsk Zaspa

Zaspa 20 lat temu stała się wielką "sztalugą", na której swą sztukę prezentują artyści tzw. street-artu, autorzy murali nie tylko z Polski, ale i ze świata. Cała kolekcja, która powstawała sukcesywnie przez te lata, to zintegrowana galeria około 60 wielkoformatowych malowideł na ścianach bloków, 19 aranżacji wejść do klatek schodowych i kilka murali poziomych. Oczywiście można obejrzeć ją samodzielnie, ale z prawie każdym malowidłem związana jest jakaś ciekawostka czy anegdota, a znaczenia niektórych murali wręcz nie da się rozszyfrować, nie znając jego specyficznej historii. Skąd bowiem, patrząc na ścianę pokrytą białymi i czarnymi kropkami, wiedzielibyśmy, że to fragment utworu Witkacego, zapisany systemem binarnym? Albo czy poznalibyśmy "drugie dno" muralu z panią pchającą supermarketowy wózek bez dna? Czy w rozmazanej plamie pikseli rozpoznalibyśmy fragment "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga - dzieła, które można zobaczyć w gdańskiej Katedrze? Kolekcja jest naprawdę bardzo liczna, na jej obejrzenie trzeba przeznaczyć dobre 2 godziny, bo teren Zaspy jest bardzo rozległy. 

Zdaję sobie sprawę, że zwiedzając Gdańsk poświęca się czas i uwagę zgoła innym obiektom niż blokowsko, ale myślę, że warto czasem zrobić coś wbrew utartym zwyczajom. Zaspiańskie murale są warte wizyty. Koniecznie z przewodnikiem! 🙂

Most przy przystanku SKM
Dom Kultury na Zaspie


Mural międzynarodowy Te kropki to fragment twórczości Witkacego zapisany w systemie binarnym Trochę Wrocławia w Gdańsku Cytat z Wisławy Szymborskiej Wprawka przyszłego artysty? :) MOda na żołnierzy wyklętych dotarła i tu Koszyk bez dna - krytyka konsumpcjonizmu? Na ten mural najlepiej patrzeć przez oko cyfrowego aparatu Mój ulubiony mural. Prawie jak Banksy'ego
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
2019-07-29 21:41:11

Fajna niestandardowa wycieczka.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19252 kilometrów
2019-07-26 17:58:53

Ciekawy pomysł i urozmaicenie krajobrazu.

 

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2019-07-26 09:18:14

Nigdy do mnie nie przemawiała taka "sztuka" choć niewątplwie w niektórych miejscach się sprawdza.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47349 kilometrów
2019-07-25 12:56:44

Super to wygląda.Pomysł bardzo ciekawy.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
2019-07-25 11:35:40

Hehe ale innowacyjna ciekawostka 🙂 Fajnie tak kolorowo mieszkać 🙂

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021