Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Sławko

Oświęcim - Obóz Auschwitz-Birkenau

2019-05-26
2019-06-15 10:26:02
Avatar użytkownika
Sławko Krajtroter 9222 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Oświęcim > Obóz Auschwitz > Obóz Birkenau

Dawno zapowiedziana wycieczka do zrealizowania. Oczywiście mowa o obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Ostatni raz byłem tam jeszcze w czasach szkolnych. W ramach lekcji historii. Możliwa dzięki mojemu przyjacielowi, który załatwił bilety wstępu dla trzech osób. Więc pojechaliśmy w gronie przyjaciół na 7:30. Oczywiście nie zabrakło zwiedzających. Autokarami przyjechały grupy zorganizowane (również cudzoziemskie) z wynajętymi przewodnikami opowiadającymi w języku angielskim. Osobiście nie zachwycałem się tak tą wycieczką, tak jak moi przyjaciele. Z naszej trójki to oni dwaj są prawdziwymi miłośnikami historii. I tak byłem zadowolony, że mogłem tu przyjechać. Oczywiście zwiedzanie rozpoczęliśmy od słynnej bramy Arbeit macht frei. Kumple wybrali taką drogę, że szliśmy w przeciwnym kierunku jak reszta zwiedzających. To akurat dobrze, bo nie byłoby miło przebijać się przez tłumy zwiedzających, choć nie zawsze udało nam się ich ominąć. Po wyjściu z obozu autokarów przybyło. W ten sposób przekonaliśmy się osobiście jak to miejsce zyskało na popularności. Po obozie Auschwitz I przejechaliśmy w stronę Birkenau. Przyznaję, że jest bardzo duży. Kumple oczywiście zachwycają się, wysnuwają własne opinie, teorie, itd. Trochę nudne, ale z drugiej strony nie dziwię się, że tak się zachowywali bo w takim miejscu trzeba zachować powagę. Zwykle towarzysze moich wypraw zachowują się inaczej. Przeżywają to co widzą z uśmiechem na twarzy. Tak czy siak obóz robi wrażenie. Od czasu kiedy byłem tam jeszcze na wycieczce szkolnej wiele się zmieniło. Dodatkowym atutem wycieczki było zobaczenie obozu Birkenau, ponieważ byłem tam pierwszy raz. Miło spędziłem czas z kumplami, których znam od wielu lat. Szkoda, że ostatnią naszą wycieczkę odbyliśmy około 4 lata temu. Ale i tak darmowych biletów nie mozna marnować.Avatar użytkownika
Sławko Krajtroter 9222 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19131 kilometrów
2019-06-19 08:49:56

Poruszające miejsce, nie zostawia obojętnym. Każdy powinien to zobaczyć chociaż raz

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2019-06-16 16:16:54

Miejsce pamięci ofiar II wojny światowej.Przerażające,jak człowiek drugiemu człowiekowi może taki los zgotować.Nigdy więcej wojny!

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020