, Joanna

Podróż wzdłuż Bugu

2018-08-25
2018-11-16 10:21:12
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73489 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kostomłoty > Neple > Krzyczew > Pratulin > Janów Podlaski > Wygoda

Dzień powrotu z urlopu do domu. Google podpowiada najlepszą/ najkrótszą/ najprostszą wersję trasy. Ja wybieram trasę najładniejszą i najciekawszą. Zwłaszcza, że chciałabym zatrzymać czas i choć o kilka chwil i kilka ładnych miejsc ten urlop wydłużyć. Na szczęście mój mąż za kierownicą słucha mnie a nie googla.Przebieg najciekawszego odcinka trasy nad Bugiem: Włodawa-Kodeń-Kostomłoty-Terespol-Neple-Krzyczew-Pratulin-Janów Podlaski-Wygoda-Gnojno-Serpelice.

Kostomłoty
Kostomłoty

Na Włodawę i Kodeń poświęciliśmy oddzielne dni, więc teraz pierwszy postój robimy w Kostomłotach. W tej nadbużańskiej wsi znajduje się jedyna na świecie parafia unicka obrządku bizantyjsko – słowiańskiego. Jednocześnie jest to Sanktuarium Unitów Podlaskich. Mamy możliwość wejścia do wnętrza świątyni o wschodnim wystroju i obrządku, ale pozostającej w jedności z papieżem. Przy okazji dowiadujemy się trochę o trudnych losach unitów na Podlasiu, kupujemy pamiątki i jedziemy dalej.

W Neplach stajemy przy czołgu, który już sam w sobie jest atrakcją. Dodatkowo obok niego wytyczona jest ścieżka przyrodnicza, która w jedną stronę prowadzi do tzw. kamiennej baby, a w drugą stronę biegnie przez Rezerwat Szwajcaria Podlaska. W tej części Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu", rzeka wcina się w stromą skarpę i tworzy malownicze zakole.

Kostomłoty - kaplica ze źródełkiem
Kostomłoty - wnętrze kaplicy
Kostomłoty - wnętrze kaplicy


W Krzyczewie chcemy zobaczyć mały drewniany zabytkowy kościółek ze słupkiem granicznym na terenie przykościelnym. W tym kościele był ochrzczony jeden z Unitów Podlaskich – błogosławiony Wincenty Lewoniuk.

Kolejnym punktem jest Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Od czasu, gdy byłam tu poprzednio, minęło wiele lat i wiele się zmieniło. Ukończona jest plenerowa droga krzyżowa. Wytyczone zostały dróżki męczenników, gdzie każdemu z trzynastu błogosławionych poświęcona jest kapliczka. Powstaje też Martyrium Pratulińskie w miejscu dawnej świątyni zburzonej w ramach represji carskich. Pełni ono funkcję muzeum i ośrodka dokumentacji. Tu w całość układa się moja dotychczasowa wiedza o unitach, ich prześladowaniach i męczeństwie 13 z nich w 1874 roku.

Kostomłoty - parafia neounicka
Kostomłoty - parafia neounicka


W Janowie Podlaskim robię zdjęcie zabytkowego, barokowego kościoła i kierujemy się do Wygody. Słynna stadnina koni w Janowie Podlaskim mieści się tak naprawdę około 2 km od Janowa, właśnie we wsi Wygoda. Większość koni pasie się na odległych pastwiskach. Mamy jednak szczęście. Akurat jedno ze stad jest przeprowadzane przez drogę, więc jest na co popatrzeć. W barze przy stadninie zjadamy smaczne pierogi, obok kupujemy pamiątki  i jedziemy dalej wzdłuż Bugu.

W tej okolicy Bug przestaje być rzeką graniczną i dalej płynie już tylko przez Polskę. Mijamy Gnojno z pięknym punktem widokowym na wysokiej skarpie i Serpelice – wieś letniskową malowniczo położoną nad Bugiem z kościołem kapucynów i Kalwarią Podlaską. Oba miejsca znamy dość dobrze, więc tym razem nie poświęcamy im czasu.

Wracamy do domu, ale niedosyt pozostaje i chęć powrotu i zwiedzania kolejnych miejsc.

Kostomłoty - dzwonnica Neple - czołg Neple - droga do kamiennej baby Neple - kamienna baba Neple - Szwajcaria Podlaska Neple - Szwajcaria Podlaska granica na Bugu w Neplach Krzyczew - kościół Pratulin - kościół św. Piotra i Pawła Pratulin - plenerowa droga krzyżowa Pratulin - dróżki męczenników Pratulin - dróżki męczenników Pratulin - dróżki męczenników Martyrium Pratulińskie Janów Podlaski - kościół Św. Trójcy  Janów Podlaski - tablica na ścianie kościoła Wygoda - stadnina koni Wygoda - stajnia czołowa Wygoda - stajnia zegarowa
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73489 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów
2018-11-27 10:45:50

Fajne klimaty, jak zawsze Twoje 🙂

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19252 kilometrów
2018-11-20 10:29:24

No pięknie,

a jak są koniki to już jest coś dla nas

Nieznane mi tereny, ale bardzo urokliwe

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73489 kilometrów
2018-11-19 13:20:01

[cytuj autor='Anja'] Asiu rozumiem, że nie trafiliście po prostu w dzień w związku z tym wypasem w Janowie...ale generalnie to tą janowską stadninę można normalnie "zwiedzać" chyba co? Kiedyś na jakichś zawodach hippicznych byłam, co prawda nie w samym Janowie (choć przez ten nieraz przejeżdżałam i jakoś nie wpadłam na to by się tam zatrzymać)  ale w tamtej okolicy - na takim mieszczuchu jak Ja koniki zrobiły wrażenie🙂😉 [/cytuj]

Normalnie można wejść na teren stadniny za opłatą 3 zł, jest też możliwość zwiedzania z przewodnikiem w określony dzień tygodnia i o określonej godzinie (teraz nie pamiętam, ale chyba da się to znaleźć na ich stronie www). My byliśmy przejazdem, więc trudno było celować w określoną godzinę. Dobrze trafiliśmy bardziej w godzinę właśnie niż w dzień, bo konie codziennie są na pastwiskach, tylko pewnie raz bliżej alejek a raz dalej. Jednak po południu stada są pędzone z powrotem do stajni  i właśnie na takie biegnące stado trafiliśmy i to zrobiło na mnie większe wrażenie niż spokojnie pasące się koniki, nawet jakby były bliżej.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2018-11-19 12:48:28

Asiu rozumiem, że nie trafiliście po prostu w dzień w związku z tym wypasem w Janowie...ale generalnie to tą janowską stadninę można normalnie "zwiedzać" chyba co? Kiedyś na jakichś zawodach hippicznych byłam, co prawda nie w samym Janowie (choć przez ten nieraz przejeżdżałam i jakoś nie wpadłam na to by się tam zatrzymać)  ale w tamtej okolicy - na takim mieszczuchu jak Ja koniki zrobiły wrażenie🙂😉

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73489 kilometrów
2018-11-19 09:40:10

[cytuj autor='kasia'] Świetny z pani strateg. Trasa dopracowana szczegółowo i powroty mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Na tej trasie fajnie wpleciona w krajobraz jest historia, kultura i tradycja. Ciekawy klimat. Pozdrawiam. [/cytuj]

Asia jestem, nie żadna pani. To prawda, że lubię mieć wszystko szczegółowo zaplanowane, ale zawsze zostaje też pewien margines na działania spontaniczne.

 

Avatar użytkownika
kasia ejsmont Krajtroter 12734 kilometrów
2018-11-16 14:13:31

Świetny z pani strateg. Trasa dopracowana szczegółowo i powroty mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Na tej trasie fajnie wpleciona w krajobraz jest historia, kultura i tradycja. Ciekawy klimat. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2018-11-16 12:08:06

Urlop naprawdę udany.Jest co wspominać.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021