Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Pieszo z Pieszowoli czyli ścieżka przyrodnicza Perehod

2018-08-22
2018-11-05 11:34:18
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Poleski Park Narodowy > Ścieżka przyrodnicza Perehod

Jedziemy do Pieszowoli w Poleskim Parku Narodowym, a dalej pieszo wyruszamy na ścieżkę przyrodniczą Perehod. Właściwie moglibyśmy też rowerami, bo ścieżka jest przystosowana dla rowerzystów i dziecinnych wózków. Przebiega groblą wokół Stawów Pieszowolskich i nie ma tu żadnych kładek.Po drodze zostały zbudowane dwie wieże widokowe i schron obserwacyjny. Budowle te mają ułatwiać obserwację ptaków, bo cała ścieżka ma charakter typowo ornitologiczny. Tablice informacyjne przedstawiają gatunki ptaków, które można tu spotkać.

początek ścieżki Perehod
początek ścieżki Perehod

Rzeczywiście na stawach zauważamy sporo ptactwa m.in. łabędzie, czaple, kormorany. Jeszcze więcej ptaków przylatuje tu podobno wiosną i jesienią w okresie ptasich wędrówek. W brzozowych gałęziach udaje mi się wypatrzyć gniazdo remiza. Myślę, że więcej zobaczylibyśmy zachowując się ciszej. Niestety dzieci wolą się przekomarzać i przekrzykiwać niż obserwować przyrodę.

Ktoś niedawno wspominał o zwyczaju mówienia „cześć/dzień dobry” na górskich szlakach i nierealności tego zwyczaju na szlakach zatłoczonych. Tego dnia kolejny raz zauważam, że dzień dobry mówi się też na trasach jak najbardziej płaskich i nizinnych, jeśli tylko napotkany człowiek jest rzadkością. Tym razem na całej kilkukilometrowej trasie, pokonywanej dziecinnym tempem w ciągu paru godzin, spotykamy dwóch pieszych turystów i jedną rowerzystkę. Tłumy prawdopodobnie siedzą nad wodą, a nie chodzą po ścieżkach przyrodniczych. Po południu my też przenosimy się nad jezioro.

początek ścieżki Perehod
początek ścieżki Perehod
oznakowania na trasie


tablica informacyjna wrzos wędrowanie na własnych nogach i na nie-własnych nogach goryczka tablica informacyjna widok z wieży na Stawy Pieszowolskie widok z wieży na Stawy Pieszowolskie widok z wieży na Stawy Pieszowolskie wieża widokowa wieża widokowa widok ze schronu obserwacyjnego gniazdo remiza schron obserwacyjny Stawy Pieszowolskie tablica informacyjna ptactwo na największym ze stawów efekt działalności bobrów mniejsze stawy przy niskim poziomie wody stawy z drugiej wieży widokowej
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów
2018-11-14 13:07:11

Też bym się chętnie wybrała - jeszcze raz, najlepiej wiosną.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2018-11-14 10:13:43

Piękna przyroda. Chętnie bym się wybrał i połazikował

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2018-11-05 17:42:25

Wspaniałe bardzo przyrodnicze miejsce. I w dodatku mało znane.:-)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47176 kilometrów
2018-11-05 11:56:44

Ślicznie tam.Jestem pod wrażeniem ile ciekawych miejsc nam pokazujesz .

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020