Sobibór i okolice

2018-08-21
2018-11-02 13:43:22

Wymyśliłam, żeby pojechać do Sobiboru, chociaż wyczytałam wcześniej, że muzeum byłego obozu zagłady jest w remoncie. Spodziewałam się jednak jakiegoś pomnika albo tablicy pamiątkowej. Na miejscu okazuje się, że trwa całkowita przebudowa i powstaje nowy budynek muzeum – miejsca pamięci. Zagrodzony jest cały teren, łącznie z pomnikiem. Od tyłu podchodzę do miejsca masowych mogił jakąś leśną drogą. Krótkie westchnienie za dusze poległych, a potem wycofujemy się.Właściwie taki kierunek wycieczki wybrałam nie tylko ze względu na sam Sobibór. Żeby nie zatrzymywać się na Poleskim Parku Narodowym, chciałam też odwiedzić Sobiborski Park Krajobrazowy. Tu też podobno występują żółwie błotne.

W planach mamy niedługą wycieczkę w okolicach rezerwatu Żółwiowe Błota i wejście na wieżę widokową. Las jest, rezerwat i błoto też. Komary gratis. Żółwi nie widać, ale nic w tym dziwnego. Nie muszą nam wychodzić na spotkanie. Bardziej dziwię się, że nie widać wieży widokowej. To w końcu nie igła w stogu siana. Na mapie papierowej mam wieżę, stoję na pewno we właściwym miejscu, co potwierdza też GPS. A wieży ni widu ni słychu, ani kawałeczka. Sprawdzam rok wydania mapy. Dwa lata wstecz – to niedawno. Wieża rozpłynęła się? Zapadła pod ziemię? Rozebrali ją? Przenieśli? Ukradli? Nie wiem, ale jestem zawiedziona.

Wracamy do Poleskiego Parku Narodowego, gdzie cała infrastruktura turystyczna jest na wysokim poziomie. Wiaty, stoły, ławki i wieże widokowe stoją na swoim miejscu. Po południu jest czas na spotkanie z naszymi zaprzyjaźnionymi łabędziami.Odwiedzone miejsca

wtorek, 2018-08-21
  • Sobibór
    • Sobiborski Park Krajobrazowy

Inne wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

2018-11-14 10:07:47

Chciałbym kiedyś zobaczyć.

Ze względu na muzeum, jak też i dla rezerwatu przyrody

2018-11-05 11:56:28

[cytuj autor='marian'] Trochę mieliście pecha.Sam ciekaw jestem gdzie ta wieża ukryła się. [/cytuj]

Tak poważnie to myślę, że po prostu uległa zniszczeniu, a dane do mapy były jeszcze kilka lat starsze niż rok wydania. Na przykładzie bardziej znanych mi miejsc wiem, że istnieją wieże, ścieżki, kładki, które są szumnie oddawane do użytku, a później zapomniane. Wystarczy większa burza, wichura i koniec. W Parkach Narodowych jest zdecydowanie lepiej, domyślam się, że z powodu większych środków na ten cel niż w Parkach Krajobrazowych. A może się mylę?

 

2018-11-05 11:47:05

[cytuj autor='Danusia'] To miejsce,które kiedyś chciałabym odwiedzić. Szkoda,że było w remoncie podczas twojej wycieczki,ale dobrze,że jest pod opieką. Rezerwat też ciekawy. [/cytuj]

Otwarcie muzeum po remoncie planowane jest na wiosnę 2020 r. Może warto poczekać z odwiedzinami w tym miejscu.

 

2018-11-04 18:59:51

Trochę mieliście pecha.Sam ciekaw jestem gdzie ta wieża ukryła się.

2018-11-04 10:55:37

To miejsce,które kiedyś chciałabym odwiedzić. Szkoda,że było w remoncie podczas twojej wycieczki,ale dobrze,że jest pod opieką. Rezerwat też ciekawy.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: