Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Ostrów, Anna Piernikarczyk

Maior Polonia czyli Poznań, Gniezno, Kruszwica, Żnin, Biskupin

2008-04-30
2008-04-30 20:04:30
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Maior Polonia to tzw. Wielka Polska - region będący kolebką państwa polskiego. Po najcenniejszych zabytkach historii tej krainy oprowadza Szlak Piastowski.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Poznań > Pobiedziska > Ostrów Lednicki > Gniezno > Mogilno > Kruszwica > Inowrocław > Żnin > Wenecja > Biskupin > Ostrów Tumski w Poznaniu > Rynek w Poznaniu > Katedra w Poznaniu > > Pallatium > Katedra w Gnieźnie > Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie > Kościół Św. Jana Ewangelisty > Ciuchcia żnińska > Gotycki kościół Św. Floriana > Ruiny zamku obronnego w Wenecji > Muzeum Kolejki Wąskotorowej > Muzeum Archeologiczne w Biskupinie > Kościół gotycki > Kościół Imienia NMP w Inowrocławiu > Park Solankowy w Inowrocławiu > Tężnie w Inowrocławiu > Jezioro Gopło > Mysia Wieża w Kruszwicy > Kolegiata w Kruszwicy > Rynek w Kruszwicy

Maior Polonia to tzw. Wielka Polska, jest to region szczególny dla naszego kraju, tu bowiem rodziła się nasza państwowość. Te znaczące dla naszej historii miejsca łączy niezwykle atrakcyjny szlak - Szlak Piastowski, biegnący przez Wielkopolskę i Kujawy. My podążaliśmy nim w maju 2005 roku.

Na szlaku tym spotkamy cenne zabytki kultury materialnej sięgające czasów tworzenia się państwa polskiego, poprzez wszystkie wieki aż do współczesności. Nazwa szlaku powstała od imienia protoplasty pierwszej polskiej dynastii - Piasta Kołodzieja z okolic dzisiejszej Kruszwicy, nazywanego Piastunem, czyli nauczycielem. Po obaleniu okrutnego Popiela zwanego Chwaściskiem to właśnie on został wybrany księciem, a jego następcy dali początek Polsce.

Szlak rozpoczyna się w Poznaniu i dalej biegnie na północ przez Pobiedziska (kościół gotycki), Moraczewo (wiatraki koźlaki, zagroda młynarza, pozostałości grodziska wczesnośredniowiecznego), Ostrów Lednicki (ruiny pallatium), Gniezno (Matka Polskich Katedr), Trzemeszno (Bazylika), Mogilno (kościół Św. Jana Ewangelisty i zabudowania klasztorne oo benedyktynów), Kruszwicę (Mysia Wieża, (świetnie zachowana kolegiata romańska), Inowrocław (kościół NMP, uzdrowisko i tężnie), Kościelec Kujawski (romański kościół), Pakość (kościół Św. Bonawentury, jedyna w okolicy Kalwaria), Barcin, Lubostroń (zabytkowy pałac, Jabłowskie Góry - wzgórza morenowe), Żnin (baszta w Rynku, gotycki kościół Św. Floriana, stacja kolei wąskotorowej), Wenecję (ruiny zamku, Muzeum Kolejki Wąskotorowej), Biskupin (osada obronna), Gąsawę (kościół Św. Mikołaja), Marcinkowo Górne (dworek), Rogowo (eklektyczny kościół Św. Doroty), do Gniezna.

Ale wzdłuż szlaku spotkamy też inne ciekawe miejscowości jak: Uzarzewo (pałac rodziny Żychlińskich), Tuczno, Imiołki (brama ryba), Giecz (romański kościół Wniebowzięcia NMP, grodzisko otoczone wałem drewniano-ziemnym), Powidz, Duszno, Strzelno (rotunda Św. Prokopa, słynne romańskie kolumny) i wiele innych.

Są 3 miejsca na Piastowskim Szlaku, których ominąć nie można, tym bardziej, że ich rangę docenili nie tylko Polacy, są bowiem wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Są to ruiny na wyspie Ostrów Lednicki (gdzie prawdopodobnie Mieszko I przyjął Chrzest Polski, Katedra w Gnieźnie uważana za Matkę Polskich Katedr oraz osada obronna ludów kultury łużyckiej w Biskupinie.

Inne perełki na szlaku to: XII-wieczne spiżowe Drzwi Gnieźnieńskie ze scenami z życia Św. Wojciecha (katedra), Bazylika w Kruszwicy, Bazylika w Trzemesznie, kościół poklasztorny z podziemnymi kryptami w Mogilnie, kościół NMP w Inowrocławiu czy chociażby najstarszy w Polsce wiejski kościół z kamienia w Kościelcu Kujawskim.

I choć niepowtarzalny jest i nieoceniony wymiar historyczny tej krainy, również ogromne bogactwo krajobrazu i wartości przyrodnicze przyciągają tu turystów. Szlak Piastowski przebiega przez 2 pojezierza (poznańskie i gnieźnieńskie) z ponad tysiącem jezior, głównie rynnowych. Największe z nich to oczywiście słynne jezioro Gopło w Kruszwicy (niegdyś nazywane Morzem Polaków). Duża ilość zbiorników wodnych umożliwia uprawianie sportów wodnych i oddanie się relaksującemu wypoczynkowi, tak potrzebnemu po całodziennych zmaganiach krajoznawczych. Na szlaku powstały też parki krajobrazowe: Puszcza Zielonka, Park Krajobrazowy Promno, Lednicki Park Krajobrazowy, Powidzki Park Krajobrazowy i Nadgoplański Park Krajobrazowy.

I choć my poruszaliśmy się po szlaku samochodem, zachęcam do wypraw rowerowych w te czyste i piękne rejony.Jezioro Lednica Ostrów Lednicki - ruiny pallatium Ostrów Lednicki Ostrów Ostrów Imiołki - brama ryba Katedra w Poznaniu Poznań Wnętrze poznańskiej katedry Poznań - kościół na Ostrowie Tumskim Gniezno - katedra Bolesław Chrobry w Gnieźnie Gniezno Katedra w Gieźnie Biskupin - strażnica Osada w Biskupinie Biskupin - wnętrze chałupy Atrakcje na Piastowskim Szlaku Przez Maior Polonia Szlakiem Piastowskim Lednica
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2014-05-17 10:00:16

MAJOR  POLONIA .zgadza sie.  WIELKA  POLSKA .

początki historii Polski , która   nieodłącznie wiąże się z Poznaniem i  Wielkopolska.  .

Ostrów Tumski  jest kolebka naszej państwowości , gdzie  w X wieku rodziła się Polska 

to centrum interpretacji dziedzictwa  Narodu Polskiego .

 

 

Karol Barsolis  Turysta  Kulturowy

Avatar użytkownika
Artek Zapaleniec 926 kilometrów
2008-05-02 09:23:32
Wielkopolska razem z dolnym Śląskiem to chyba najpiękniejsze regiony Polski! Tam można zobaczyć prawie wszystko! Bardzo ciekawa wycieczka!
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
2008-05-01 11:03:13
No trochę się tego nazbierało, ale i tak zawsze mało hehe ;)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-05-01 10:44:43
Aniu,jestem pełna podziwu!Tyle wspaniałych wycieczek za Wami,oj zazdrość mnie ściska :-) :-) :-)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020