Miejsce startu ..., Fasola na Szlaku

Poza Szlakiem ... Wytrzyszczona - Polanka Stokłoska - Murońka - Ostre ...

2018-10-27
2018-10-28 13:46:11
Avatar użytkownika
Fasola na Szlaku Krajtroter 9973 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ostre > Dolina Twardorzeczki > Wytrzyszczona > Polanka Stokłoska > Hala Radziechowska > Magura Radziechowska > Murońka > Hala Ostre > Hala Jaworzyna > Ostre szczyt

Dzień : 27.10.2018 w Beskidzie Śląskim
Trasa : 
Ostre Kościół - Dolina Twardorzeczki - Wytrzyszczona - Dolina Twardorzeczki - Polanka Stokłoska - Hala Radziechowska - Magura Radziechowska - Murońka - Hala Jaworzyna (Hala Ostre) - Ostre (szczyt) - Ostre KościółZrobione ok.20 km , z tego ponad 15 km tak jak lubię , czyli pokonawszy je z pominięciem szlaków :)

W Dolinie Twardorzeczki ... tu o mały włos a bym się musiał wykapać :)

Wystartować miałem początkowo z parkingu tuż przy wejściu do Doliny Twardorzeczki w której byliśmy rodzinnie na początku października . Lecz po krótkim namyśle jako miejsce startu wybrałem przy kościelny parking we wsi Ostre . Tak by zrobić sobie pętle i nie musieć iść dwa razy tą samą drogą . Od Kościoła do Doliny Twardorzeczki najszybciej z buta dostaniemy się idąc ścieżką ... naturalnym przedłużeniem ul.Anyżowej (foto 3) 
W Dolinie Twardorzeczki jeszcze większy jesienny klimat , aniżeli był podczas naszej 1 wizyty w tej Dolinie .

Pierwsze kroki w dolinie skierowałem w kierunku góry , która pewnie nie jednemu "jeżyk połamała" próbując ją wymówić ... Wytrzyszczona (866 m n.p.m.) Nie wiele brakowało ,a bym tam nawet nie dotarł ... o mały włos nie lądując w rzece Twardorzeczce podczas przeprawy przez nią . A jeszcze ostatnimi czasy była sporo węższa . Teraz po ostatnich opadach nabrała szerokości :) Na szczęście pomocne okazały się kijki trekingowe i stara spróchniała kłoda przez którą się przeprawiałem ... a chwiała się cholera jak diabli :)

Kawałek wyżej podchodząc na Wytrzyszczoną miałem do wyboru kilka wariantów ścieżek na szczyt . Lecz ja wybrałem wariant hardcorowy , czyli całkowicie prosto na przełaj do góry poza wytyczonymi ścieżkami :) O dziwo szło się bardzo wygodnie , choć wysokości szybko przybywało mimo miejscami stromego podejścia . Po drodze w pewnym momencie trafiłem na porozrzucane kawałki kręgów kręgosłupa zwierza jakiegoś (chyba zwierza :D ... pewnie nie jeden strachopierdek by na te widok obrał kierunek powrotny do miejsca startu :) ) . Tuż przy szczycie przy jednej z wielu wychodni skalnych na zboczach tej góry zrobiłem sobie małą przerwę . Po czym pomaszerowałem inną ścieżką w kierunku dna Doliny Twardorzeczki (ot tak dziś co rusz wchodziłem to schodziłem z gór ...Po drodze napotkałem mnóstwo ambon myśliwskich . Więc można się domyślać iż sporo tu zwierzyny łownej hasa . W pewnym momencie poczułem unoszący się na wietrze zapach gnijącego mięsa ... sprawdzać nie zamierzałem skąd dochodził . Mimo faktu iż takie rzeczy mnie nie ruszają . (toż na horrorach przy takich drastycznych scenach wręcz głodny się robię ... jeszcze teraz by mi ślinka pociekła :D)
I znów trafiłem do Doliny Twardorzeczki . Zejście było po stokroć łagodniejsze , aniżeli moje hardcorowe podejście na szczyt Wytrzyszczonej .
Kawałek dalej przy pewnej chatce ostatnimi czasy zakończyliśmy wędrówkę po tej dolinie . Tym razem plan był zgoła inny . Tym razem moim następnym celem było odnalezienie Polanki Stokłoska znajdującej się nieopodal Rezerwatu Kuźnie . Eksplorację rezerwatu zostawiłem sobie na deser , czyli na inną ponowną wizytę w tym rejonie .

Na Wytrzyszczonej ... jedna z wielu wychodni skalnych

Polanka Stokłoska , ukryta jest pośród drzew . Latem gdy drzewa liściem stoją przykryte , wręcz staje się niewidoczna do zobaczenia z pobliskiej ścieżki nieopodal (dało się zauważyć kawałek chatki na polance) . Co zabawniejsze nawet na żadnej z map turystycznych , którą mam nie ma o niej wzmianki ! Odkryłem ją zresztą zupełnie przypadkowo ... oglądając mapę google z widokiem satelitarnym :) . Z mapy , która zresztą jest mi pomocna przy planowaniu moich poza szlakowych wędrówek po górach . Polanka może wielkością nie grzeszyła to swój urok miała . Mała chatka z miejscem na ognisko wręcz dodawała procent do uroku :) . Po obserwacji mógłbym przysiąść iż ktoś tam nie dawno coś na ognisku sobie piekł ... kiełbaski zapewne :) . Rozłożyłem się jak żaba przy chatkowej ławeczce i tak sobie leżałem podziwiając widoki ... i jedząc swoje ulubione wyprawowe suchary bieszczadzkie :) (kabanosów niestety nie zabrałem z domu :) ) Po ponad półgodzinie postanowiłem w końcu ruszyć swoje 4 litery , bo jeszcze bym tam korzenie zapuścił ... jakiem Korzeniecki z nazwiska :)

Dalszą trasę ustaliłem spontanicznie , albowiem pierwotny plan był taki by od razu pognać w kierunku szczytu Murońki . Wybrałem dłuższą opcje ... idąc w kierunku Hali Radziechowskiej . Po drodze mijając Chate Baby Jagi :) czyli taką bardziej ekskluzywną ambonę myśliwską . Na tej Hali zresztą już byłem kilka razy , jak i w tej chatce na niej się znajdującej . Niestety chatka uległa destrukcji . Pozbawiono ja kilku ścian , jak i całe jej wyposażenie gdzieś wyparowało . Nie wiem , może ktoś postanowił zrobić w niej mały remont ...

Na Wytrzyszczonej ... wytrzeszczam gały w poszukiwaniu wystrzałowych widoków :)

Dalej to już szybki myk na Magurę Radziechowską co rusz schodząc gdzieś na boki ze szlaku . 
Z Magury udałem się w kierunku mojego następnego celu tj. szczytu Murońka , który na mapach często jest mylnie pokazywany jako góra przez , który szlak przebiega ... a szlak kawałek przed szczytem odbija w bok i leci dalej jej zboczami . Ja oczywiście nie byłbym sobą i poszedłem prosto na szczyt Murońki . Gdzie widoki były wręcz rewelacyjne . Na ogrom szczytów w okolicy , w tym na mój kolejny cel Hale Ostrą .

Hala Ostra lub też Hala Jaworzyna (co mapa to widzę tą lub tą nazwę) to taki zbiór mniejszych i większych polan , polanek tuz przed szczytem Ostre .
Co rusz gdzieś stała jakaś chatka ... a nawet tak zwane sławojki dało się zaobserwować . Chatki nowe przelatane ze starymi . Jedne urokliwe i klimatyczne ,a inne ... no cóż nie wszystkie są fajne :P

Ostatni cel przed metą to wejście na szczyt Ostre (nomen omen jak nazwa wsi poniżej szczytu) . Przez szczyt Ostre również szlak nie prowadzi co mnie tylko ucieszyło . Mogłem się więc w samotności delektować widokami po drodze . Sam czubek jest zarośnięty , a kawałek niżej stoją kolejne chatki ... bez rewelacji jak dla mnie ta górka :)

Co chciałem zobaczyć to zobaczyłem mogłem więc wracać do auta ... Leśna końcówka trasy (zielony szlak) wręcz niewygodnie się szło , bo pod dywanem ze złotych liście co rusz trafiałem na skalne niewygodne i ostre niespodzianki . 
A jak tylko ujrzałem w oddali kościół (ten od miejsca startu) to zaczął padać deszcz ... to sobie pomyślałem ... ktoś tam wodą święconą raczył pokropić takiego poza szlakowego czorta jak ja :D

Widoki schodząc w dół w kierunku Doliny Twardorzeczki ... Czuprynka Wytrzyszczonej :)

Przez całą trasę cisza i spokój . Tylko ja , góry (innych turystów okrągłe 0) i od czasu do czasu z lekka wnerwiający wiatr wiejący prosto w twarz :) . Szczególnie wiało w okolicach Wytrzyszczonej i na Hali Radziechowskiej .

Trasa na rozchodzenie nowych butów jak znalazł była ... bo poprzednie górskie jak wiadomo po 9 latach odeszły na w pełni zasłużoną emeryturę bucianą :) Oby i te tyle ze mną wytrzymały ... a chodzę co raz więcej i więcej poza szlakami :)

idoki schodząc w dół w kierunku Doliny Twardorzeczki ... spoglądając na Skrzyczne

Polecam wszystkim poza szlakowe wędrówki ... nawet nie wiecie ile tracicie przez wasz strach do poza szlakowych ścieżek . Często to poza szlakiem jest własnie o wiele bardziej fajniej i urokliwiej :) Nie spróbujecie to się nie dowiecie ...

Sporo więcej zdjęć z wyprawy  na : https://www.facebook.com/pg/TFK-Fotografia-Tomasz-Fasola-Korzeniecki-162294947310844/photos/?tab=album&album_id=845031142370551&__xts__%5B0%5D=68.ARCiQjb0u4JBwB8UBNBJLOJdcnEI9MXi9f6mMYHjxW3_ZeFW69v7Kt0zVnkJngaNfApGGrvtSQGvuiu2CUgzjRKbnPPyaOeKd6HzHh4-asoPf1FfQJ5TmMMdHo72Ikk4DTYfGMWaDr33ajrdp2le0iakJLC_akPRl94Wkfq6Rvyuaf5othe8romXPMAmoRHTL8VrwF9iGw&__tn__=-UC-R

Avatar użytkownika
Fasola na Szlaku Krajtroter 9973 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 45569 kilometrów
2018-11-04 19:17:30

Bardzo fajna wyprawa.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2018-10-30 07:36:15

Piękna sprawa.

Szkoda że w swojej okolicy nie mam takich fajnych terenów pofałdowanych.

Chyba też jestem z innej bajki z tą mapą papierową, bez tego nigdzie się nie ruszam. Zazwyczaj przed wyjazdami planuję przejścia i wtedy zapoznaję się dosyć dokładnie z trasą, mapa jest na ewentualne zmiany lub problemy. Mam telefon ,z GPSa mógłbym korzystać i czasem faktycznie go włączę, ale nie czuję większej potrzeby. Zawierzenie tylko i wyłącznie elektronice w trasie - z doświadczenia nie dziękuję. Ponadto warto nauczyć się orientacji w terenie w razie czego, a może  i dla własnej satysfakcji. Za to przy planowaniu korzystam pełną piersią i z map i z przewodników elektronicznych, a co :-).

Avatar użytkownika
Fasola na Szlaku Krajtroter 9973 kilometrów
2018-10-29 16:52:55

Joanno dla mnie nieodzowne przy poza szlakowych wędrówkach są mapy google satelitarne . O dziwo wystarczy mi iż się tak na nie napatrze przez pewien czas i to mi w zupełności mi wystarcza :) Potem idąc to moja głowa robi za gps zakodowawszy obrazy map z google :) Czasami to i bez tego napatrzenia się na mape chodzę ot jakoś mam ta zdolność iż zapamiętuje skąd przyszedłem i potem wracam w miejsce startu bezbłędnie nawet wtedy kiedy inna trasa wracam :) . Choć będąc retro włóczykijem noszę jeszcze w plecaku mape papierową (bez żadnych ustrojstw elektronicznych , które często zawodza) Mapa zresztą mało co korzystam , a jak juz korzystam to bez problemu odnajduję się na mapie :) Z powodu tej papierowej mapy pewne jednostki z elektronicznymi gps-ami w okolicach szczytu Pilsku nazwały mnie nawet debilem etc :P bo jak to tak w tych czasach z takimi mapami chodzić jeszcze można . A założyłbym się że gdybym im wyłączył te ich ustrostwo to rychło by się w górach zgubili :) . 

Trzeba mieć choć mały zmysł orientacji w terenie w razie w.... 

Avatar użytkownika
piotr Wędrowiec 157 kilometrów
2018-10-29 15:22:40

Aż mi żal bo to wspomnienia z młodych lat brawo .

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 68768 kilometrów
2018-10-29 11:49:52

Fajna wyprawa. Ja w Narwiańskim Parku Narodowym zdeptałam niejeden nieoznakowany zakątek, czasem przedzierając się na przełaj przez druty kolczaste, którymi grodzono kiedyś pastwiska. Ale to było "u babci za płotem" i jeszcze zanim powstał Park Narodowy. Po Puszczy Knyszyńskiej też potrafię poruszać się przecinkami, kierując się tylko numerami oddziałów leśnych. Wystarczy mapa, na której są te numery zaznaczone, a jak nie to nawet kartka w kratkę, żeby się nie zgubić. Za to w obcym terenie, zwłaszcza w górach chyba bym się na taką "pozaszlakowość" nie zdecydowała.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020