, Joanna

Romanów, Hola, Sosnowica - mało znane zakątki

2018-08-18
2018-10-25 11:18:50
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73489 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Romanów > Hola > Sosnowica > Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego > Skansen w Holi > Cerkiew w Holi > Dworek Kościuszki

Miejscowości, które postanowiliśmy tego dnia odwiedzić raczej nie są bardzo znane, ale każda ma coś ciekawego do pokazania. Sama dowiedziałam się o nich dopiero planując tegoroczny urlop.Jedziemy najpierw do Romanowa. Wieś jak wiele innych, nie wyróżniałaby się niczym szczególnym, gdyby nie to, że kiedyś mieszkali tu Anna i Błażej Malscy – dziadkowie Józefa Ignacego Kraszewskiego. Właśnie w Romanowie, w murowanym parterowym wtedy dworku otoczonym pięknym parkiem przyszły pisarz spędził kilkanaście lat dzieciństwa. Tu przyjeżdżał na wakacje jako uczeń szkoły w Białej Podlaskiej i to miejsce nazywał później „krajem lat dziecinnych”.

Romanów
Romanów

Obecnie w piętrowym dworze, przebudowanym przez brata pisarza – Kajetana Kraszewskiego, mieści się Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. Przy drzwiach jest informacja: „proszę dzwonić”, więc dzwonimy. Otwiera bardzo miła pani i wita nas z otwartymi ramionami. Sprzedaje bilety i od razu opowiada o dzieciństwie Kraszewskiego i dworku, w którym się znajdujemy, starając się zainteresować też dzieci. Mam wrażenie, że turyści rzadko tu zaglądają i pani autentycznie cieszy się z naszej obecności i z tego, że ma z kim podzielić się swoją wiedzą. Oglądamy pamiątki związane z rodziną Kraszewskich, w tym zabawkę małego Józia – porcelanową psią budkę. Potem idziemy do położonej na obrzeżach parku dworskiej kaplicy i spacerujemy jeszcze trochę parkowymi alejkami.

Drugim miejscem, które odwiedzamy jest wieś Hola. Znajduje się tu niewielki skansen złożony z kilku wiejskich zabudowań. Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia, bo taka jest jego pełna nazwa, obejmuje m.in. chatę bogatego chłopa, wiatrak, kuźnię, kapliczkę i ule. Po drugiej stronie drogi stoi zabytkowa drewniana cerkiew św. Antoniego Pieczerskiego. Niestety wyjątkowo nie da się wejść do środka i obejrzeć wnętrza, bo pani która opiekuje się cerkwią akurat wyjechała na święto.

Romanów - brama wjazdowa
Romanów - fragment bramy wjazdowej
Romanów - dwór Kraszewskich


Na koniec jedziemy do Sosnowicy. Zatrzymujemy się przy cerkwi św. Piotra i Pawła, kościele Trójcy Świętej i Dworku Kościuszki. Z tym dworem związana jest romantyczna historia miłości Tadeusza Kościuszki i Ludwiki – córki Józefa Sosnowskiego, właściciela Sosnowicy. Oglądam to wszystko tylko z zewnątrz, bo świątynie są akurat zamknięte, a w dworku mieści się pensjonat. Zresztą dzieci mają już dość zwiedzania i chcą nad jezioro. No to wracamy nad jezioro.

Romanów - dwór Kraszewskich ciekawe, co jest w tej dziupli... Romanów - Muzeum J.I.Kraszewskiego Romanów - kaplica dworska w parku tablice nagrobne rodziców J.I.Kraszewskiego na ścianie kaplicy Romanów - dwór od tyłu Romanów - ławeczka Kraszewskiego w parku dworskim Romanów - park dworski Hola - cerkiew Hola - dzwonnica przy cerkwi Hola - skansen Sosnowica - cerkiew Sosnowica - kościół Sosnowica - tablica na ścianie kościoła Sosnowica - dzwonnica przy kościele Sosnowica - Dworek Kościuszki
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73489 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73489 kilometrów
2018-11-05 11:38:24

Dobrze to, Danusiu, ujęłaś "nasza wizyta wywołała spore poruszenie". Właśnie tak to odebrałam, chociaż my dyrektora muzeum nie spotkaliśmy.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2018-11-04 10:58:19

W tym roku,w lipcu również odwiedzielismy Romanów i Muzeum J.I.Kraszewskiego Miałam wrażenie,że trafiliśmy na koniec Polski. Przyjął nas osobiście pan dyrektor i wspomniana przez ciebie miła pani:-) Ogólnie nasza wizyta wywołała sporoe poruszenie w tym bardzo spokojnym miejscu.

Avatar użytkownika
tomtur Krajtroter 2920 kilometrów
2018-10-26 22:50:45

Bardzo ciekawe miejsca. Słyszałem o skansenie w Holi. 

Warto samemu taką wycieczkę zaliczyć

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021