Eliaszówka - Beskid Sądecki

 Niedzielna wycieczka przy pięknym październikowym słońcu -polska złota jesień na szlaku .Trasa ; Kosarzyska - Eliaszówka /1024 m./ - Litmanova /Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej / -Eliaszówka -Obidza - Sucha Dolina -Kosarzyska .Odległość -21 km.

Eliaszówka to szczyt o wysokości 1023 lub 1024 m.leżący na polsko - słowackiej granicy i należy do Gór Lubowelskich . Jest ich najwyższym szczytem .Turystycznie zaliczany jest do Beskidu Sądeckiego . W czasie wojny prowadził tędy kurierski szlak przerzutowy . Dawniej stoki Eliaszówki były bezleśne i trawiaste .Służyły jako pastwiska . Widoki były bardzo ładne .Dzisiaj teren zarósł lasem . Na polanie są ławki , wiata ,węzeł szlaków a także 20 metrowa wieża widokowa z której można podziwiać rozległą panoramę .Z Eliaszówki prowadzi żółty szlak do słowackiej  wsi Litmanova . Miejscowość zamieszkała jest przez ludność pochodzenia łemkowskiego .Wieś stała się jedną z najliczniej odwiedzanych miejscowości w północnej Słowacji po roku 1990 dzięki ojawieniom maryjnym .Obecnie na końcu wsi , na zboczach Eliaszówki stoi Sanktuarium Matki Boskiej Litmanovskiej .Na polanie Zvir 5 sierpnia 1990 w szałasie pasterskim objawiła się dwom dziewczynkom Matka Boska . Była to 12-letnia Ivetka i 13-letnia Katka .Gdy wystraszone burzą schroniły się do szałasu i żarliwie modliły , na ławeczce obok nich usiadła Matka Boska i zaczęła z nimi rozmawiać.Potem objawiała się im jeszcze 5 lat w niedzielę po pierwszym piątku miesiąca .Początkowo dziewczynki widziały i słyszały co do nich mówi, potem już tylko ją widziały . Wiadomość o tych objawieniach szybko rozeszła się po Słowacji i na polanę Zvir w czasie , gdy dziewczynki miały objawienia zaczęli przybywać ludzie . Matka Boska życzyła sobie by ludzie regularnie przychodzili się tam modlić .Gdy kult stał się masowy na polanie wybudowano kaplicę modlitewną z obrazem Matki Boskiej, potem ołtarz i na zewnątrz trybunę z ławkami dla pielgrzymów. Na polanie znajduje się žródło uzdrawiańskiej wody .

Obidza (931 m) jest przysiółkiem Piwnicznej.Obidza w XIX wieku była oznaczona na mapach jako polana.Obecnie jest już mocno zabudowana .Znajduje się tu Bacówka na Obidzy . Obidza to duży węzeł szlaków turystycznych.  Spod bacówki jest piękny widok na Beskid Sądecki i dolinę Popradu .Wyżej z Polany Litawcowej można oglądać Pieniny i Tatry .

 

Odwiedzone miejsca

niedziela, 2018-10-14
  • Kosarzyska
  • Eliaszówka
  • Litmanova
  • Obidza

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

2018-11-04 19:02:30

Śliczne fotki.Barwy jesieni są cudowne.

2018-10-30 11:07:44

Piękne widoki.

2018-10-30 10:22:29

Ale piękna jesień, w blasku słońca na dodatek

Fajne też krajobrazy

zazdraszczam wycieczki :--)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: