Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
kładka na jeziorze Moszne, Joanna

Ścieżka Dąb Dominik w Poleskim Parku Narodowym

2018-08-17
2018-10-24 12:23:37
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71820 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Poleski Park Narodowy > Ścieżka przyrodnicza Dąb Dominik

Gdybym miała wybierać, to chyba ta ścieżka przyrodnicza podobała mi się najbardziej ze wszystkich w Poleskim Parku Narodowym.Ścieżka rozpoczyna się przy drodze z Urszulina do Sosnowicy. Prowadzi przez różne typy zbiorowisk roślinnych. O każdym z nich możemy przeczytać na tablicach informacyjnych. Przechodzimy przy pomnikowym dębie nazwanym Dominik od imienia prof. Dominika Fijałkowskiego. Mijamy różne rodzaje torfowisk, bory bagienne, ols kępkowo-dolinkowy.

wiata na początku ścieżki
wiata na początku ścieżki


Głównym celem ścieżki i najciekawszą atrakcją jest zarastające jezioro Moszne. Jego brzegi pokrywa gruby kożuch roślinności, głównie mchów i torfowców, nazywany spleją lub płem. Długą drewnianą kładką dochodzimy do samej tafli wody. Dzieci próbują dokarmiać kanapką pluskające w wodzie ryby.

Przypadkiem mamy okazję zaobserwować jak pracownik Parku pokazuje innym turystom jak „działa” spleja na jeziorze. W podłoże obok kładki, na której stoimy wbija tyczkę kilkumetrowej długości (nie wiem, ale to mogło być 4-5 m). Potem wpycha ją coraz głębiej, głębiej i głębiej aż cały kij chowa się w ziemi, a właściwie w torfowisku albo w kożuchu roślin na jeziorze. Następnie wyciąga kij, choć jestem pewna, że ciągle nie dosięgnął dna i twardego gruntu. Doceniam to, że zbudowana jest kładka, bo pieszo po takim podłożu wolałabym nie chodzić, żeby nie wsiąknąć w ziemię jak ta tyczka.

wejście na ścieżkę Dąb Dominik
oznakowanie trasy
ścieżka Dąb Dominik

Po drodze podjadamy owoce żurawiny błotnej i borówki bagiennej. Niestety nie udaję się nam wypatrzeć owadożernej rosiczki, choć według opisów występuje w tej okolicy. Może za mało dokładnie patrzymy. Jeśli chodzi o zwierzęta, to w dużych ilościach przez drogę przebiegają jaszczurki, którym przeszkodziliśmy w wygrzewaniu się na kładce.Ogólnie zdecydowanie moje klimaty – zielono, pięknie i można odpocząć idąc. Dochodzimy do wsi Jamniki i wracamy krótszym wariantem trasy.

dąb Dominik
dąb Dominik
kładka na jeziorze Moszne kładka na jeziorze Moszne torfowisko - brzeg jeziora Moszne jezioro Moszne pomost na jeziorze Moszne ścieżka Dąb Dominik ścieżka Dąb Dominik ścieżka Dąb Dominik bagno zwyczajne brzeg jeziora Moszne ścieżka Dąb Dominik ścieżka Dąb Dominik torfianka - miejsce po wydobyciu torfu wypełnione wodą torfianka - miejsce po wydobyciu torfu wypełnione wodą jaszczurka zbudowana wieczorem na plaży
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71820 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2018-11-04 19:21:23

Fajna wycieczka,szkoda że mam tak daleko.Pokazujesz nam bardzo ciekawe miejsca.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020