Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Włodawa - miasto trzech kultur

2018-08-16
2018-10-16 10:23:32
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70829 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Włodawa > Orchówek > Okuninka > Synagoga we Włodawie

"...wszystko się uda, o to nie ma żadnej obawy, przecież jedziemy dziś na dwa dni do Włodawy..."Jedziemy do Włodawy tylko na jeden dzień. Włodawa jest znana jako miasto trzech kultur, gdzie przez wieki splatały się różne narodowości i religie, a do II wojny światowej większość mieszkańców stanowili żydzi. Zamierzamy odwiedzić wszystkie trzy świątynie reprezentujące trzy kultury. Jednak zwiedzanie zaczynamy od …lodziarni, bo przecież z dziećmi w upalny dzień nie da się inaczej. Dopiero później kierujemy się kolejno do synagogi, cerkwi i kościoła. Synagoga i cerkiew są akurat remontowane i całe w rusztowaniach. Kościół św. Ludwika wygląda na świeżo wyremontowany. W Wielkiej Synagodze i Małej Synagodze mieści się muzeum, które zwiedzamy.

Wielka Synagoga
Wielka Synagoga


Później idziemy nad Bug, który stanowi tu granicę państwa. Rzut okiem na Białoruś i wracamy do centrum. Spacerujemy jeszcze trochę po Włodawie. Zwracamy uwagę na słynny Czworobok – unikatowy przykład zabudowy rynkowej z XVIII wieku. Budynek wzniesiony na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem kiedyś mieścił w sobie kramy i jatki. Wielokrotnie przebudowywany zachował pierwotny charakter i współcześnie są tu sklepy i punkty usługowe.

Żegnamy się z Włodawą i przenosimy do położonej kilka kilometrów na południe wsi Orchówek. Mam zamiar odnaleźć trójstyk granic, bo gdzieś nieopodal łączą się: Polska, Białoruś i Ukraina. Jednak wobec braku oznaczeń tego punktu w terenie, drogi nienadającej się do jazdy samochodem, śpiącego dziecka nienadającego się do pieszych poszukiwań i braku zasięgu, bo komórka wariuje na temat tego w jakim kraju się znajduje – z żalem rezygnuję. Według mapy papierowej mam wątpliwości czy już nie minęliśmy trójstyku wcale go nie zauważając. Spróbowałabym jeszcze podejść z drugiego końca wsi, ale nie tym razem. Na pocieszenie okazuje się, że można wejść na wieżę kościoła św. Jana Jałmużnika w Orchówku. Oczywiście korzystamy z tej możliwości i podziwiamy przygraniczne widoki.

wnętrze Wielkiej Synagogi
wnętrze Wielkiej Synagogi
wnętrze Wielkiej Synagogi

Na koniec jedziemy do Okuninki nad słynne Jezioro Białe, o którym sporo słyszałam i chciałam zobaczyć je na żywo. Na miejscu dzieciom bardzo się podoba, a mi znacznie mniej, bo co tu dużo mówić – kurort. Płatne parkingi i toalety. Trudno dojść do plaży wśród mnóstwa straganów i innych atrakcji. Do tego w ciepły słoneczny dzień tłumy ludzi nad wodą, na wodzie i w wodzie. Kąpiemy się trochę, robimy obowiązkowe zdjęcie z legendarnym krokodylem i wracamy do bazy - nad spokojne, zaciszne jezioro Rotcze.muzeum - zwój Tory muzeum - pokój żydowskiego nauczyciela wystawa czasowa wnętrze Małej Synagogi na ścianie Małej Synagogi wystawa etnograficzna parkan w okolicach cerkwi cerkiew Narodzenia NMP cerkiew Narodzenia NMP kościół św. Ludwika wnętrze kościoła św. Ludwika przy granicy słupek graniczny nad Bugiem widok w stronę Białorusi we Włodawie Czworobok Czworobok Czworobok kościół św. Jana Jałmużnika w Orchówku wejście na wieżę kościoła w Orchówku widok z wieży kościoła w Orchówku widok z wieży kościoła w Orchówku studnia na rynku w Orchówku przy starorzeczu Bugu w Orchówku przy starorzeczu Bugu w Orchówku starorzecze Bugu starorzecze Bugu krokodyl w Okunince krokodyl w Okunince Jezioro Białe w Okunince Jezioro Białe w Okunince Jezioro Białe w Okunince
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70829 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
tomtur Zapaleniec 600 kilometrów
2018-10-21 22:37:46

Bardzo ciekawa wycieczka. Trzeba ruszyć i na wschód Polski.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2018-10-18 08:55:52

Interesujące miejsca zwiedzacie.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2018-10-18 01:42:06

Świetna wycieczka w nieznanych mi rejonach,

sporo też zobaczyliście jak na wyprawę z małym dzieckiem.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2018-10-17 21:31:34

No ładnie połazikowaliście, nie znałem tego miasta do tej pory... Warto je zwiedzić, jak widać. Zawsze lubiłem takie miejsca, gdzie krzyżują się różne kultury, wiara itd.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70829 kilometrów
2018-10-17 11:33:36

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Piękna ta synagoga, super ciekawe miejsce, nieznane mi w ogóle [/cytuj]

Polecam miejsce, warto odwiedzić. A synagoga wewnątrz już piękna, a z zewnątrz ciągle pięknieje, bo trwa remont. Na razie zdjęcie robiłam trochę od tyłu, żeby nie było rusztowań.

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów
2018-10-17 11:03:00

Piękna ta synagoga, super ciekawe miejsce, nieznane mi w ogóle

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020