Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Chełm z dołu i z góry

2018-08-14
2018-10-08 23:28:18
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70829 kilometrów

Najbardziej upalny dzień urlopu, więc szukamy chłodnego miejsca.W drodze do Chełma zatrzymujemy się we wsi Stołpie przy ruinach wieży. Jest to dość tajemnicza budowla. Archeologowie wciąż nie są pewni w jakim celu została wzniesiona. Może służyła do obrony, może jako pustelnia, a może jako więzienie dla konkurenta do tronu. Część hipotez odrzucono, inne wciąż wydają się prawdopodobne. Na pewno obecnie wieża w Stołpiu służy gołębiom jako schronienie i miejsce na gniazdo, bo dużo tych ptaków lata wokół ruin.

wieża w Stołpiu
wieża w Stołpiu


Zwiedzanie Chełma zamierzamy zacząć od podziemi kredowych. Idąc do podziemi mijamy Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej na Górze Chełmskiej i rynek w Chełmie. W kopalni kredy trafiamy na bardzo dowcipnego przewodnika. Na samym początku uprzedza: „nie lizać ścian, bo to nie ta kopalnia”. Przez następną godzinę wędrujemy pod ulicami i placami Chełma poznając historię miasta i podziemnych korytarzy. Całkowicie zgadzamy się z opinią przewodnika, że to „najlepsza klima w mieście”. Stała temperatura około 9°C panująca pod ziemią pozwala odpocząć od ponad trzydziestostopniowego upału na powierzchni i przetrwać najgorętsze godziny.

Na trasie spotykamy gospodarza kopalni – Ducha Bielucha. Gdy gasną wszystkie światła, moja córka stwierdza spokojnie na cały głos: „O, tato, chyba jest ciemno.” Miny uczestników zwiedzania … domyślam się, że bezcenne, choć nie widzę w całkowitej ciemności. Duch Bieluch obiecał nie straszyć, jeśli będziemy grzecznie zachowywać się w jego kredowym królestwie i słuchać przewodnika.

wieża w Stołpiu
wieża w Stołpiu
wieża w Stołpiu

Po wyjściu na powierzchnię spacerujemy trochę uliczkami Chełma i wracamy na Górę Chełmską. Oglądamy bazylikę pod wezwaniem Narodzenia NMP i jej otoczenie, a także miasto położone w dole. Ja nie mogę odmówić sobie przyjemności wejścia na dzwonnicę, skoro jest taka możliwość. Widok z wieży jest bardzo rozległy. Oprócz panoramy Chełma i okolic dostrzegam czarne burzowe chmury, więc szybko robię trochę zdjęć i wracam na dół, żeby zdążyć przed deszczem dojść do samochodu.wnętrze wieży w Stołpiu wieża w Stołpiu Sanktuarium na Górze Chełmskiej dzwonnica wnętrze bazyliki Narodzenia NMP w Chełmie wnętrze bazyliki Narodzenia NMP w Chełmie rynek w Chełmie rynek w Chełmie pomnik na rynku w Chełmie wejście do podziemi kredowych kredowe rzeźby przed wejściem do podziemi w podziemiach kredowych w podziemiach kredowych w podziemiach kredowych w podziemiach kredowych w podziemiach kredowych w podziemiach kredowych kościół Rozesłania Apostołów wnętrze kościóła Rozesłania Apostołów cerkiew św. Jana Teologa cerkiew św. Jana Teologa widok z Góry Chełmskiej ogród różańcowy obok bazyliki Narodzenia NMP ogród różańcowy obok bazyliki Narodzenia NMP ogród różańcowy obok bazyliki Narodzenia NMP bazylika Narodzenia NMP w Chełmie bazylika Narodzenia NMP w Chełmie krzyż misyjny na Górze Chełmskiej krzyż misyjny na Górze Chełmskiej w dzwonnicy w dzwonnicy widok z dzwonnicy na bazylikę widok z dzwonnicy na bazylikę widok z dzwonnicy na Chełm widok z dzwonnicy na ogród różańcowy
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70829 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70829 kilometrów
2018-10-16 09:14:15

Tak się składa, że ja akurat w te rejony mam bliżej niż np. na Jurę znacznie częściej tu opisywaną. Ale nawet jak ktoś ma dalej, to polecam wybrać się na wschód w miarę możliwości, bo warto.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2018-10-16 07:12:05

 

Ciekawa i urozmaicona wycieczka.

W kopalni kredy jeszcze nie byłem, ani tych rejonów nie znam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów
2018-10-15 14:15:17

Pięknie zwiedzacie, ciekawe miejce! Bylismy w Chełmie położonym na krańcu Polski, ale kopalni kredy nie mielismy okazji zwiedzać. Też tej wieży ciekawej w Stołpie niestety nie zobaczyliśmy wtedy..

Avatar użytkownika
tomtur Zapaleniec 600 kilometrów
2018-10-11 12:03:11

Ciekawa, urozmaicona wycieczka. Na Wschodzie też mamy wiele miejsc wartych zobaczenia.

 

 

Avatar użytkownika
piotr Wędrowiec 157 kilometrów
2018-10-10 17:23:20

Byłem w czerwcu tylko nie załapałem sie na zwiedzanie kopalni kredy.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2018-10-10 15:54:45

Ciekawe miejsce,które chętnie kiedyś zwiedze.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020