Z Bogiem nad Bugiem w Kodniu

2018-08-12
2018-09-28 20:40:39

Urlop zaczynamy od niedzieli spędzonej w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej.W Kodniu miałam okazję być już wcześniej kilka razy. Byłam też w pewnym ważnym momencie… i chyba mam tu za co dziękować. Zawsze chętnie wracam do Kodnia, a teraz pierwszy raz przyjechaliśmy całą rodziną w aktualnym składzie.

Po Mszy Świętej w bazylice św. Anny, idziemy do „Jadłodajni u Oblatów” na smaczny obiad w rozsądnej cenie. Potem zwiedzamy muzeum misyjno-ornitologiczne zorganizowane przy klasztorze Misjonarzy Oblatów. Oglądamy głównie pamiątki przywiezione przez zakonników z mniej i bardziej egzotycznych krajów.Resztę czasu spędzamy na terenie dawnej rezydencji Sapiehów. Cały teren został pięknie zagospodarowany. Znajduje się tu kościół św. Ducha, który kiedyś był kaplicą zamkową, kalwaria kodeńska i ogród ziołowy Matki Bożej. Jest gdzie pospacerować i zatrzymać się, ale też gdzie pobiegać, bo obok kalwarii kodeńskiej znajduje się boisko. Jest również możliwość wypicia ziołowej herbaty.

Najchętniej przebywamy pod zieloną kopułą położoną pośrodku ziołowego ogrodu, która kryje w sobie fontannę oczyszczenia. W upalny dzień to miejsce daje wymarzony cień, uspokaja szumem wody i tworzy bardzo przyjemny mikroklimat.

Siedząc na ławce wspominam jak podczas naszego poprzedniego pobytu stała w tym miejscu metalowa konstrukcja ledwie opleciona młodymi pędami pnączy. Teraz metalowe pręty pięknie obrosły zielonym gąszczem. Długo jednak nie siedzę, bo trzeba pilnować amatorki zamoczenia się w każdym napotkanym zbiorniku wodnym, w fontannie też.

Zaraz za sanktuarium, na łące stoi słupek graniczny. Podchodzimy nad brzeg Bugu dobrze wydeptaną ścieżką. Moja komórka uparcie wita się z Białorusią i podaje ceny połączeń z zagranicy do Polski. Na przeciwległym brzegu widać białoruskie zarośla i lasy. Tu kończy się Polska i Unia Europejska. To też koniec naszej wycieczki. Zaopatrzeni w ciasteczka kodeńskie z zakonnej kuchni wracamy do bazy.

Z cudownym obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej w Kodniu wiąże się ciekawa historia.Według legendy cudowny obraz namalował w VI wieku św. Augustyn z Canterbury na wzór figury Maryi wykonanej przez św. Łukasza Ewangelistę. Wizerunek znajdował się w Rzymie w prywatnej kaplicy papieskiej. Na Podlasie trafił w XVII wieku ukradziony przez Mikołaja Sapiehę, ówczesnego właściciela Kodnia.

Sapieha, zwany Pobożnym, w Rzymie przed tym obrazem doznał cudownego uzdrowienia, zapragnął mieć wizerunek Matki Bożej u siebie, sprzątnął go papieżowi „sprzed nosa” i przywiózł do Kodnia. Urban VIII za ten postępek ukarał zuchwałego magnata ekskomuniką, jednak po kilku latach cofnął klątwę i zgodził się na pozostanie obrazu w Kodniu. Matka Boża raczej się nie obraziła, za tę „przeprowadzkę”, bo podobno od początku jej pobytu w Kodniu miejscowa ludność doświadczała licznych łask.

W literacki sposób opowiedziała o tych wydarzeniach Zofia Kossak-Szczucka w książce „Błogosławiona wina”.

Odwiedzone miejsca

niedziela, 2018-08-12
  • Kodeń
    • Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

2018-10-03 12:11:34

Potwierdzam, że wschód jest ciekawy. We Włodawie byliśmy kilka dni później. I jeszcze parę innych nadbużańskich miejscowości odwiedziliśmy.

2018-10-03 08:29:39

Też zaczęłam od sprawdzenia gdzie ta miejscowośc jest położona. Wygląda na to, że zwiedzając nadbużańskie rejony Polski warto zajrzeć do Kodnia:)

2018-10-02 22:02:38

[cytuj autor='Danusia'] Miejsce mi nieznane. Chciałabym kiedyś je odwiedzić. [/cytuj]

Wschód Polski jest bardzo ciekawy. Znam tylko wybiórczo. Słyszałem, że we Włodawie jest też ładny kościół.

2018-10-02 19:07:43

Miejsce mi nieznane. Chciałabym kiedyś je odwiedzić.

2018-10-02 08:12:51

Nieznane mi rejony, piękne i z swoistym klimatem.

Lence też by się podobało, zwłaszcza że zabawy wodą uwielbia wszelakie

2018-09-29 20:48:05

Bazylika bardzo interesująca. Historia kradzieży obrazu z papieskich komnat rzeczywiście warta opisania w książce.

2018-09-29 19:26:37

Podlasie mi wogóle nie znane.Musiałem najpierw sprawdzić gdzie miejscowość Kodeń leży.Bardzo ładne Sanktuarium i prześliczne ogrody.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: