Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Park Zdrojowy, tomtur

Busko Zdrój czyli z deszczu pod rynnę jak wpaść

2018-08-28
2018-09-13 09:22:15
Avatar użytkownika
tomtur Uzależniony od podróży 1740 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Busko-Zdrój

Mieszkając w Łodzi, dużym mieście, mając razem prawie 130 lat wolny czas lubimy spędzać w miejscach spokojnych. Dlatego zatrzymaliśmy się w Widuchowej pod Buskiem co dało nam dużo relaksu. Do Buska rzecz jasna udaliśmy się. Najpierw, jak w każdym mieście, problemy z zaparkowaniem auta. Udało się, choć z trudem, na parkingu pod domem kultury. Jakoś udało nam się przejść przez ruchliwą ulicę by zarzyć spokojnego spaceru po buskim parku zdrojowym. Park bardzo ładny. Główna aleja obsadzona bujnie kolorowymi kwiatami. Spacerowiczów, niestety, dużo. Ale przecie jesteśmy w uzdrowisku.Udajemy się do pijalni wód. Żona wielce ciekawa pijalni bo ma w oczach wciąż parokrotnie odwiedzaną pijalnię wód w swej ulubionej Krynicy górskiej. Wchodzimy do ładnego sanatorium Marconiego. Tu wita nas nieładny siarczany smrodek. No, dla zdrowotności trza trochę pocierpieć. Gdzie ta pijalnia. I tu wielka siurpryza niespodziewana. W Busku Zdroju za pijalnię "robi" fragment holu tegoż sanatorium Marconiego. Robić takie utrudnienie kuracjuszom z Marconiego!!! Nawet Koziołek Matołek, którego figurę ustawiono przed sanatorium Marconiego krok zamaszysty prezentuje. Czyli rejteruje z Buska by dalej maszerować do swego ukochanego Pacanowa.

Park Zdrojowy
Park Zdrojowy

Obserwując siedzących na ławkach czy spacerujących po parku kuracjuszy to widać, że życie towarzyskie jest nieodłącznym elementem pobytu w sanatorium. Trzy damy zdecydowanie młodsze "inaczej" uważnie obserwowały przechodzących wolnym wielce krokiem trzech kawalerów co to sobiste dowoody dostali ponad pół wieku temu z okładem. Kawalerzy rzecz jasna po parunastu krokach zawrócili ale my już poszliśmy w swoją stronę. I tych spacerowiczów mnóstwo jakby nie wystarczyło mnóstwo tych uroczych kolorowych kwiatów. Czuliśmy się z żoną jak przechodząc przez nasz osiedlowy min park, parkiem sztywnych zwany (park był  wcześniej cmentarzem ewangelickim). Osiedlowe kamerki siedzące na większości ławek baacznie obserwują przechodzących o każdym ploty produkując.

A po stronie parku w której znajduje się dom kultury są rzeźby zapewne pozostawione przez uczestników pleneru czy warsztatów rzeźby. Jest też ławka Wojtka Belona twórcy popularnej niegdyś Wolnej Grupy Bukowina. Był On związany z Buskiem i pochowany jest na miejscowym cmentarzu.

Do Pacanowa to jak dojdę?
Tomturka z Wojtkiem Belonem
Park Zdrojowy


Ponieważ nie mogliśmy dodzwonić się telefonicznie to nie zwiedziliśmy prywatnego muzeum polskiej motoryzacji prowadzonego przez ojca z synem.

 

Park Zdrojowy
Park Zdrojowy


Instalacja przy domu kultury Rzeźba - dom kultury Park Zdrojowy Park Zdrojowy Park Zdrojowy Rzeźba - dom kultury Co to może być? Też jakiś stwór Czy z Solca do Buska dojedziemy? Mini ogród botan. w Solcu Ogrody na Rozstajach Młodzawy Ogrody na Rozstajach Młodzawy
Avatar użytkownika
tomtur Uzależniony od podróży 1740 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2018-10-02 19:19:29

No tak,te kurorty sanatoryjne tak mają. Obojętnie Busko to,Krynica czy Ciechocinek.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19194 kilometrów
2018-09-20 05:45:57

Miejscowość do kurażu i na spacery dobra.

Nie byłem jeszcze, ale zobaczę chętnie jak się kiedyś przydarzy

Avatar użytkownika
tomtur Uzależniony od podróży 1740 kilometrów
2018-09-14 07:38:35

[cytuj autor='marian']Nie byłem w Busku ale Twoja galeria bardzo zachęca mnie do zwiedzenia tego uzdrowiska.[/cytuj]

Będąc w Busku warto też podjechać do mniejszego uzdrowiska w Solcu. I  koniecznie zobaczyć Kroczącą Sosnę w Wełeczu, 4 km od Buska w kierunku Pińczowa

Edytowano: 2018-09-14 14:19:56

Avatar użytkownika
tomtur Uzależniony od podróży 1740 kilometrów
2018-09-13 10:15:25

Masz rację. Te pozostawione  poplenerowe rzeźby w parku przy domu kultury to świetny pomysł.

A opowieści o rozrywkowym życiu w sanatoriach są wielce barwne. Można je usłyszeć od kamerek osiedlowych, które zbierają informacje wszelakie o kim się da w parkach różnej wielkości. Jak choćby w naszym mini parku sztywnych na Karolewie w Łodzi

[cytuj autor='Anja']Ciekawa byłam co kryje za sobą tytuł:) Hmm może to jest wyjaśnienie czemu mi się tak w Krynicy, Kudowej czy Polanicy podobało mimo, że nie dostałam dowodu pół wieku temu:);) Tj. jednak dużo się w uzdrowiskach dzieje i nie mam tu na myśli "fajfów":);)[/cytuj]

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2018-09-13 10:09:55

Nie byłem w Busku ale Twoja galeria bardzo zachęca mnie do zwiedzenia tego uzdrowiska.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2018-09-13 09:54:01

Ciekawa byłam co kryje za sobą tytuł:) Hmm może to jest wyjaśnienie czemu mi się tak w Krynicy, Kudowej czy Polanicy podobało mimo, że nie dostałam dowodu pół wieku temu:);) Tj. jednak dużo się w uzdrowiskach dzieje i nie mam tu na myśli "fajfów":);)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020