Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Dolina Małej Panwi, Magdalena

W dolinie Małej Panwi

2018-05-05
2018-08-28 13:18:41
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rezerwat Hubert > Jemielnica > Mała Panew

Po tej sporej przerwie tej soboty wyruszamy znów na łowy i wybieramy cel. Padło na Jemielnicę i wybrany fragment Małej Panwi. Bardzo dobrze padło, a zaczęliśmy od Rezerwatu Hubert, bo to przecież po drodze, to jak nie skorzystać. Tak to już ze mną zwykle bywa. Zatrzymaliśmy się w Barutach i wyruszylismy wgłąb rezerwatu. Wrażenia bardzo zapuszczonego i wilgotnego miejsca. Co nas zachęciło... ano miał być staw, miał być jakiś dworek. Najpierw mieliśmy pokonać leśny odcinek. Gdy dotarliśmy na miejsce okazało się, że owszem, jakiś budynek stoi, ale ciężko było stwierdzić jaki, ponieważ otacza go płot, na którym widnieje tabliczka NFZ, zakład opieki psychiatrycznej. Co najgorsze wraz z budynkiem, otoczony został też cały zespół parkowy, więc stawów mogliśmy podoglądać zza siatki. Sam rezerwat został utworzony w 1958 roku w celu ochrony fragmentu lasu naturalnego, co jest widoczne od razu. Mieści się na obszarze kompleksu Borów Stobrawsko-Lublinieckich. Miejsce to (dokładnie na przeciw lecznicy) pamięta również złe czasy, które nastały po II Wojnie Światowej we wrześniu 1946 roku, gdzie został dokonany mord na ok. 200 partyzantach. Obecnie w miejscu tym stoi krzyż partyzancki i pomnik, a miejsce nazywane jest Śląskim Katyniem. W drodze powrotnej mieliśmy okazję poobserwować uciekającego przed nami wielkiego borsuka.Stąd wyruszamy do Jemielnicy – tam zespół klasztorny Cystersów z XIII wieku wpisany do rejestru zabytków w 1974 roku, dodatkowo kościół, obecnie Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Większego, już w 1954 roku. Kościół prezentuje przede wszystkim sztukę epoki baroku, część gotycka zachowała się tylko w niewielkim fragmencie od prezbiterium do ambony. Wnętrze bogate jest w wystrój malarski i rzeźbiarski, jednak nie udaje nam się go obejrzeć ze względu na trwające nabożeństwo (jak zwykle). Jednak cały zespół klasztorny to jeszcze nie wszystko. Wlicza się do tego młyn, który również samodzielnie widnieje w rejestrze, inne zabudowwania gospodarcze oraz dawne stawy hodowlane, przez co całość założenia zyskuje na malowniczości. Do zwiedzenia pozostasje wciąż przed nami kościół Wszystkich Świętych, obecnie cmentarny,w którym zobaczyć można freski z XV wieku i gotyckie sklepienie.

Staw Hubertus w Rezerwacie Hubert
Staw Hubertus w Rezerwacie Hubert

Z Jemielnicy udajemy się w końcu nad Małą Panew, parkujemy w Żędowicach i tam wchodzimy na leśną ścieżkę, piękny i dziki gęsty las, ale rzeki nie widać, cóż... idziemy dalej i trafiamy nad żabie bajorko, mocno pozarastane. Myślimy gdzie tu skręcić, na mapie mnóstwo bagienek pozaznaczanych i roślinność też wskazuje, że może lepiej nie tu i tam może też niekoniecznienie :] w końcu znajdujemy jakąś boczną ścieżkę i jest jak malowana Mała Panew – dosłownie jak malowana, a dlaczego? Niech pzemówią zdjęcia... Bardzo malowniczy krajobraz uraczony zachodzącym słońcem. Najlepszy z możliwych akcent na zakończenie tego dnia.

Staw Hubertus w Rezerwacie Hubert Staw Hubertus w Rezerwacie Hubert Staw Hubertus w Rezerwacie Hubert Staw Hubertus w Rezerwacie Hubert Staw Hubertus w Rezerwacie Hubert klasztor cystersów w Jemielnicy klasztor cystersów w Jemielnicy klasztor cystersów w Jemielnicy klasztor cystersów w Jemielnicy klasztor cystersów w Jemielnicy klasztor cystersów w Jemielnicy klasztor cystersów w Jemielnicy klasztor cystersów w Jemielnicy klasztor cystersów w Jemielnicy klasztor cystersów w Jemielnicy klasztor cystersów w Jemielnicy klasztor cystersów w Jemielnicy klasztor cystersów w Jemielnicy zabudowanie w Jemielnicy klasztor cystersów w Jemielnicy Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi Dolina Małej Panwi
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19196 kilometrów
2018-09-03 09:34:00

Piękna przyroda, lubię się zaszyć w takich miejscach

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020