Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Żabi Staw, Magdalena

Koncert koncert koncert na kumaki ...., czyli Żabi Staw

2018-04-28
2018-08-28 12:46:08
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bobrowniki > Żabi Staw > Załęczański Park Krajobrazowy

Po długiej zimowej przerwie wyruszamy na podbój. Nie pamiętam już w jaki sposób, ale chyba przeszukując mapę okolic Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, weszłam na trop małego bajorka o interesującej nazwie Żabi Staw. Po poczytaniu o nim informacji, zdecydowaliśmy się tam wybrać. Sobotnie popołudnie więc nie było naszym celem dalekie wędrowanei, raczej konkretny punkt. Czemu aż taki ciekawy jest ten niewielki staw... jest on uznawany za osobliwość przyrodniczą, która stała się pomnikiem przyrody tego parku i jak można się domyślić po nazwie, słynie on z dużej ilości żab, do tego poza rzekotkami, występuję tam ogromna ilość kumaków. Dojechaliśmy, miejsce postojowe (za Bobrownikami) jest pod drugiej stronie nasypu więc staw mamy tuz tuż. Wychodzimy z auta i słyszymy jakieś dziwne troszkę wręcz upiorne dźwięki. Gdy przeszliśmy przez nasyp, wszystko stało się jasne. To kumaki nizinne urządzały swój chóralny koncert. Niesamowite wrażenie i kto by się spodziewał, że takie niepozorne żabki, potrafią wydać z siebie tak donośne odgłosy... poza tym jak każde wodna ostoja miejsce to jest połne wodnego ptactwa, innych płazów oraz owadów, a także roślinności, w tym grzybieni białych, które w maju pokrywają cały staw, dlatego już w tym momencie postanowiliśmy powrócić tutaj.Po odpowiedniej dawce relaksacyjnej muzyki, udajemy się na okoliczny spacer i znad stawu wyruszamy ścieżką do miejsca o nazwie Góra św. Genowefy. Jest to bardzo krótki odcinek drogi i bardzo łatwo tam trafić. Góra ta to skałka, który wznosi się na wysokość 200 m.n.p.m. i jest to najdalej wysunięty ostaniec na Jurze Wieluńskiej. Stanowi równiez podobnie jak Zabi Staw i odwiedzone innymi razy Granatowe Źródła, pomnik przyrody. Oczywiście w tym miejscu nie może zabraknąć legendy, która mówi, że nazwa pochodzi od imeinia żony jednego z właścicieli miejscowości Parzymiechy. Owa żona została wygnana i podobnież przebywała w okolicy tej właśnie góry. Inne informacje przekazują, że pierwotnie Góra ta posiadała miano Jarzębiewskiej, co wiązało się ze znajdującą się obok miejscowością o nazwie Jarzębie, którego mieszkańcy żyli w odosobnieniu niczym plemię, ponieważ nie podobało się to okolicznym mieszkańcom oraz władzom zostali zmuszeniu do przesiedlenia, a Góra przemianowano jak należy, dając jej świętego patrona. Jej wygląd porównywany jest do ludzkiej czaszki, stąd jej potoczna nazwa "Twarz", a oczywiście o północy nie może zabraknąć tam diabłów i czarownic, rozpierzchających się wraz z pierwszymi promieniami słońca.

Żabi Staw
Żabi Staw


Poniżej link do filmiku z żabim chórem:

https://web.facebook.com/magdalena.matysiak.18/videos/a.1680743082019587/1680743692019526/?type=3

Żabi Staw
Żabi Staw
Żabi Staw
Żabi Staw Żabi Staw Żabi Staw Żabi Staw Góra św Genowefy Góra św Genowefy Góra św Genowefy Góra św Genowefy okolica Góra św Genowefy okolica Góra św Genowefy okolica Góra św Genowefy okolica Góra św Genowefy okolica Góra św Genowefy okolica Góra św Genowefy okolica Góra św Genowefy okolica Góra św Genowefy okolica Góra św Genowefy okolica Góra św Genowefy okolica Góra św Genowefy okolica Żabi Staw Żabi Staw Żabi Staw Golgota w okolicy Bobrownik Golgota w okolicy Bobrownik
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020