Podróż po Europie, Jan Nowak

Podróż po Europie.

2018-07-26 - 2018-08-09
2018-09-01 22:42:18
Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6005 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Lourdes > Lizbona > Fatima > Madryt > Barcelona > Nicea > Monaco > Portofino > Mediolan > Lourdes > Lizbona > Fatima > Madryt > Barcelona > Nicea > Portofino > Mediolan

Wycieczkę po Europia zainicjowała córka Kasia, która jednocześnie wykonywała wszystkie czynności logistyczne, w efekcie których wyjazd satysfakcjonował wszystkich uczestników (+rodzice, w tym 1 osoba na wózku inwalidzkim). Podróż odbyliśmy samochodem Range Rover, z Kasią za kierownicą. W sumie przejechaliśmy ponad 7300 km. w ciągu 17 dni podróży. Jesteśmy wdzięczni Kasi za stworzenie nam, być może ostatniego tak atrakcyjnego wyjazdu, w naszym wieku. Opisy poszczególnych miejscowości i rejonów Europy w dalszej części.Lourdes. Miasto we Francji, w dolinie u podnóża wysokich Pirenejów. Znajduje sie tu jedna z najważniejszych katolickich świątyń współczesnych czasów. Początki świątyni sięgają 1858 r. gdy idącej na katechezę 14 - letniej Bernadette Soubirous  w Grocie Massabiele, ukazała się Matka Boża. Ukazała się dziewczynie aż 18 razy. Cud przyciągnął tłumy i w 1864 r. u wejścia do groty zbudowano sanktuarium z figurą Matki Bożej z Lourdes. W 1871 r. nad jaskinią wzniesiono przepiękną neogotycką bazylikę.

Po drogach Europy

Lizbona stolica Portugalii, miasto dynamiczne, które zaczyna żyć naprawdę wieczorem, kiedy w dzielnicach Alfama i Bairro Alto bary winne i restauracje zapełniają się ludźmi. Życie w mieście skupia się wokół rozległego Placu do Comercio. Lizbonę dotknęło  wielkie trzęsienie ziemi w 1755r. Jedynie dzielnice Alfama i Belem pozostały nietknięte. Stąd większość lizbońskich budowli pochodzi z okresu po wielkim trzęsieniu ziemi w 1755r.

Fatima. Miasto położone ok.120 km na północ od Lizbony. Jest jednym z największych miejsc kultu w Europie Zachodniej. 13 maja 1917 r. trojgu dzieciom, Franciszek, Hiacynta i Łucja, ukazała się Matka Boska. Objawienia powtarzały się przez pięć kolejnych miesięcy, zawsze 13 dnia miesiąca. Za każdym razem Matka Boska mówiła o pokoju na świecie. Z trojga dzieci, Franciszek i Hiacynta zmarli w młodości, a Łucja została karmelitką w Coimbrze. Zmarła 13 lutego 2005 r.                   Procesje odbywające się w rocznicę objawień 13 maja i 13 października, przyciągają tłumy pątników z całego świata. Kaplicę Objawień wybudowano zgodnie z życzeniem Matki Boskiej Różańcowej.  W bazylice znajdują się groby dwójki błogosławionych dzieci - Hiacynty i Franciszka Marto.

Madryt, stolica Hiszpanii leży na równinach Kastylli, znajduje się tu siedziba słynnego muzeum Prado. Dzisiaj Prado prezentuje ogromną kolekcję, stała ekspozycja obejmuje pięć tysięcy dzieł.  Urok zabytkowych dzielnic, wspaniałe kolekcje sztuki i tętniące życiem długie wieczory to tylko niektóre atrakcje hiszpańskiej stolicy. Przejazd z Portugali do Madrytu, a następnie do Barcelony w Hiszpanii, zachwyca pięknem i różnorodnością krajobrazu.Barcelona, stolica Katalonii, ważny port i największe miasto rejonu Morza Śródziemnego. Ollśniewający ośrodek kultury europejskiej, przodujący we współczesnej architekturze. Jej najsławnieszym architektem był modernista Antonio Gaudi. Niewielu architektom udało się tak znacząco wpłynąć na wygląd miasta, jak Gaudiemu na Barcelonę. Najważniesze dzieła genialnego twórcy w stolicy Katalonii to Parc Guell, Casa Batllo, Casa Mila i oczywiście niezwykła świątynia Sagrada Familia. W 1992 r.w Barcelonie odbyły się  igrzyska olimpijskie i z tej okazji wprowadzono w mieście wiele ulepszeń.

Sanktuarium w Lourdes

Nicea, Francja. Wzdłuż południowo - wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, na Lazurowym Wybrzeżu, ciągnie się szereg miejscowości wypoczynkowych obleganych przez artystów i tłumy turystów. Wśród nich są; Cannes, Nicea, Monte Carlo i St. Tropez. Nasz cel to zwiedzanie Nicei oraz niedalekiego  Monte Carlo (Monaco). Lazurowe Wybrzeże to bogate dziedzictwo kulturowe,a dziewiczy krajobraz stanowi nielada atrakcje turystyczne. Nicea - stolica departamentu Alpes - Maritimes, już od XVIII w. była nadmorskim kurortem. Najważnieszym bulwarem jest Promenada des Anglais, 3 km, bardzo zatłoczona.

Monaco, niewielkie miasto - państwo, od 1865 r. jest w unii celnej z Francją. Monarchia Konstytucyjna, głową Państwa od 2005 r. jest książe Albert II Grimaldi. Monte Carlo znane też jako europejska stolica ruletki. 

Grota Objawień

Portofino - miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Liguria. Jedna z najbardziej ekskluzywnych małych miejscowości wypoczynkowych na Riwierze Woskiej, o niebywałej urodzie. W Portofino nie ma plaż, ale za to turyści mogą podziwiać piękne widoki, odbijajace się w wodzie domy  i urwiste skały na tle lazurowego nieba. Swego czasu u nas śpiewała Sława Przybylska  " Miłość w Portofino",  do słów Agnieszki Osieckiej.

Mediolan - stolica Lombardii, leży w środkowej części Niziny Padańskiej.  Miasto obfitujące we wspaniałe zabytki architektury oraz najprzedniejsze galerie sztuki. W samym sercu Mediolanu, na Placu del Duomo, wznosi się słynna katedra, trzecia pod względem wielkości Budowę tej gigantycznej gotyckiej katedry rozpoczęto w 1386 r. a ukończono dopiero w 1813 r. Tuż obok katedry mieści się Galeria Vittorio Emanuele, najstarsze i najbardziej eleganckie centrum handlowe we Włoszech. Z innych ciekawych obiektów w Mediolanie to; Zamek Sforzów, despotycznych władców, panujących w XV w. Z tego rodu była znana w Polsce Królowa Bona. Niedaleko zamku, obok kościoła Santa Maria delle Grazie, w dawnym refektarzu dominikanów można podziwiać słynną " Ostatnią wieczerzę" Leonarda da Vinci. Malowidło ma rozmiary   9,5 m.szer. i 4,5 m wys. Słynna w świecie opera La Scala, zbudowana w latach 1776 - 1778. Tu odbyły się premiery Otella Verdiego i Madame Butterfly Pucciniego.

Z Mediolanu droga przez Austrię i Czechy prowadzila nas do domu w Żorach.

Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6005 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów
2018-09-11 11:12:12

Niesamowita podróż i przygoda. wspaniałe wspomnienia, brawa wielkie dla córki Kasi

Ps. Masz wszystko w 1 dniu dodane, stąd limit

Edytowano: 2018-09-11 11:13:04

Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18483 kilometrów
2018-09-10 19:13:43

Absolutnie rewelacyjny trip :). Naprawdę wyprawa życia. Podróż po Europie to też moje marzenie, ale razem z odwiedzaniem kultowych wspinaczkowych miejscówek po drodze. Chylę czoła przed twoją córką, musi być świetnym kierowcą, skoro dała radę spędzić tyle czasu za kółkiem, na zupełnie nieznanych jak sądzę drogach.

Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6005 kilometrów
2018-09-03 21:25:05

Wszystkie miejsca w których byliśmy warto było zobaczyć.  Gdyby czas pozwolił byloby do zwiedzenia więcej obiektów i bardziej szczególowo. Mam też dużo zdjęć, których jednak nie  opublikowałem z powodu ustalonego limitu. Szczególnie zachwyciły mnie Barcelona i Portofino.

 

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2018-09-03 15:26:09

No to kawał Europy przejechaliście. I w które z miejsc Twoim zdaniem warto wrócić?

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2018-09-03 09:57:21

Wspaniała podróż i pewnie worek wspomnień

gratuluję

Avatar użytkownika
tomtur Zapaleniec 600 kilometrów
2018-09-02 08:39:14

Bardzo ciekawa i urozmaicona wycieczka. I wielkie wyrazy uznania dla Córki za zorganizowanie Rodzicom takiej atrakcyjnej wyprawy.

Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6005 kilometrów
2018-09-02 08:36:40

Dziękuję i pozdrawiam.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 45569 kilometrów
2018-09-01 22:55:03

Piękną wycieczkę sobie sprawiliście.Bardzo ciekawe miejsca,które jeszcze mi nie znane.Pamiętam pana poprzednie wycieczki ,które niejednokrotnie były moją inspiracją.Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020