muzeum hutnictwa, Monika Rode

Pruszków nie tylko mafijnie

2009-03-31
2009-03-31 21:34:14
Avatar użytkownika
Monika Rode Krajtroter 2501 kilometrów
Od ilu wieków wytapiane jest żelazo i stal na Mazowszu i jaki ma z tym związek fortepian? Dowiemy się w Pruszkowie, w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Jak się okazuje miasto - kojarzone się z działającą swego czasu w okolicy zorganizowaną grupą przestępczą - ma wiele do zaoferowania od strony turystycznej. Tradycje metalurgiczne znane są mieszkańcom Pruszkowa i okolic od czasów Imperium Rzymskiego - o czym można się przekonać na wystawie, prezentującej odkrycia archeologiczne... przy dźwiękach fortepianu z 1830 roku (jednego z najstarszych w Polsce). A zobaczyć jeszcze w Pruszkowie warto 150-letni Park Potulickich na stawach, Dulag 121 - pozostałości hitlerowskiego obozu przejściowego i Pomnik Szesnastu.
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie znajduje się w centrum miasta obok urzędu stanu cywilnego;powstało w połowie 1975 roku.
Jego założenie wiąże się z odkryciem na Mazowszu Zachodnim (rejon Pruszkowa, Błonia, Milanówka) centrum metalurgii żelaza, które istniało w okresie wpływów rzymskich (I w. p.n.e. - IV w. n.e.) i było drugim co do wielkości ośrodkiem produkcji żelaza na terenie Europy barbarzyńskiej.

Muzeum gromadzi, inwentaryzuje i opracowuje naukowo zabytki archeologiczne z zakresu pradziejów Mazowsza Zachodniego ze szczególnym uwzględnieniem mazowieckiego ośrodka metalurgii żelaza z okresu wpływów rzymskich.

Muzeum gromadzi zbiory ikonograficzne z zakresu historii miasta Pruszkowa, prowadzi badania nad historią i procesami urbanizacyjnymi miast Zachodniego Mazowsza na przełomie XIX i XX wieku.

Muzeum hutnictwa mieści się w XIX-wiecznej oficynie należącej do zespołu pałacowego rodziny Potulickich.

"Czas żelaza. Mazowieckie centrum metalurgiczne z epoki Imperium Rzymskiego"
Ta stała wystawa informuje o jednym z najciekawszych odkryć w archeologii Polski - wielkim ośrodku metalurgicznym, który istniał na Mazowszu w okresie Imperium Rzymskiego. Obok licznych zabytków pochodzących z prowadzonych przez Muzeum wykopalisk ekspozycja prezentuje wielkie panoramy obrazujące życie codzienne mieszkańców osad hutniczych oraz liczne, barwne zdjęcia ilustrujące prace archeologów.
W 1993 roku wystawa została uhonorowana nagrodą I stopnia Ministra Kultury i Sztuki w konkursie na "Najciekawsze wydarzenie muzealne 1992 roku".

Godziny otwarcia:
wtorek - piątek: 9 - 17
sobota, niedziela, święto: 9 – 15

Ceny biletów:
normalny: 5 zł
ulgowy: 4 zł
zwiedzanie z przewodnikiem normalny: 7 zł
zwiedzanie z przewodnikiem ulgowy: 6 zł
termin zwiedzania z przewodnikiem należy uzgodnić z wyprzedzeniem
wstęp wolny: niedziele

dużo ciekawych info i terminy koncertów i spektakli teatralnych
www.muzeum.miasto.pruszkow.pl/

Od początku swojego istnienia Muzeum organizuje prelekcje popularnonaukowe z zakresu archeologii i historii z udziałem najwybitniejszych polskich uczonych. Od 1976 roku odbyło się 306 takich odczytów. W 1991 roku za działalność popularyzatorską Muzeum zostało uhonorowane nagrodą Ministra Kultury i Sztuki w konkursie na "Najciekawsze wydarzenie muzealne roku". Wykłady te odbywają się w cyklach tematycznych.
Konkretne info znajduje się na  w.w.stronie


wejście wejście na wystawę fortepian z 1830r. zabytkowy usc usc pałacyk Potulickich głaz narzutowy park Potulickich park stawy w parku wyspa z kapliczką stawy w parku oranżeria info o wystawie odkrywca mazowieckiego hutnictwa Pomnik Szesnastu Pruszków nie tylko mafijnie
Avatar użytkownika
Monika Rode Krajtroter 2501 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021