Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Las i woda czyli dzień w Gruszkach i Rybakach

2018-07-21
2018-07-28 19:54:42
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70418 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Gruszki > Rybaki > Park edukacji przyrodniczo-leśnej > Zalew Siemianówka

Gruszki. Nadleśnictwo Browsk. O tym miejscu opowiedzieli nam Rodzice i tak zachwalali, że postanowiliśmy osobiście sprawdzić jak tam jest. Otóż przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk koło wsi Gruszki na skraju Puszczy Białowieskiej powstał Park edukacji przyrodniczo-leśnej. W jednym z budynków mieści się Ośrodek edukacji przyrodniczej, a na zewnątrz jest kilka ścieżek edukacyjnych, herbarium i oczywiście fajny plac zabaw.Szybko i na skróty oglądam Miodową ścieżkę edukacyjną, jednocześnie zerkając przez ramię co robią dzieci na placu zabaw i czy jeszcze nie pospadały z huśtawek albo drabinek. Cała ścieżka mieści się wśród drzew miedzy parkingiem a placem zabaw i opowiada o pszczołach, roślinach miododajnych, miodach i innych pszczelich produktach.

Miodowa ścieżka edukacyjna
Miodowa ścieżka edukacyjna


Więcej czasu spędzamy w Herbarium, a zwłaszcza nad położonym wśród roślin oczkiem wodnym i wypływającym z niego strumykiem. W sadzie z tradycyjnymi odmianami jabłoni siadamy pod wiatą i zjadamy przywiezione ze sobą małe co nie co. Na deser częstujemy się miejscowymi papierówkami prosto z drzewa, a właściwie prosto z trawy, czyli tymi, które już spadły z jabłonki.

Po nabraniu sił idziemy na wycieczkę Szlakiem orlika krzykliwego. Trasa około dwukilometrowa prowadzi przez las, przy miejscu ogniskowym i w pobliżu rzeki Narewki. Tablice informacyjne w interesującej komiksowej formie opowiadają o orlikach krzykliwych. Dzieci ciekawe co będzie dalej, chętnie wędrują od tablicy do tablicy. W końcu i tak mają „dość tego lasu” (Nie rozumiem. Ja nigdy nie mam dość lasu) i przenosimy się nad wodę.

model pszczoły
plac zabaw

Rybaki. Zalew Siemianówka. Od początku planowaliśmy, że wracając zatrzymamy się nad wodą. Nad Siemianówką znamy dwie plaże: jedną koło Nowej Łuki - większą i bardziej zagospodarowaną, a drugą za Rybakami - naszą ulubioną. Dawno tu nie byliśmy i okazuje się, że w ciągu ostatnich kilku lat koło Rybak powstała wieża widokowa i nowy pomost dużo większy od poprzedniego.Im mniejsze dziecko tym trudniej wyciągnąć je z wody. Na każde pytanie: Czy chcesz jeść/ pić/ spać/ wracać do domu? słyszę jedną odpowiedź: Pływać. Nawet jeśli to pływanie polega na siedzeniu w wodzie do kolan i grzebaniu w piasku. I oczywiście jest cie-cie-ciepło, chociaż szczękanie zębami słychać na pół plaży. Z kolei starszak wyciąga dziadka na kajak, bo rowerem wodnym to on już pływał, a kajakiem jeszcze nie. Na koniec wchodzimy na wieżę widokową.

To był udany dzień.

Herbarium Lasowid pilnujący Herbarium oczko wodne mostek nad strumykiem most na wysepkę w sadzie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej przed budynkiem Ośrodka Edukacji Przyrodniczej ścieżka Szlakiem orlika krzykliwego na tej ławce dawno nikt nie siedział Dworny Grądek - ławki, wiaty i miejsce na ognisko rzeka Narewka Zalew Siemianówka koło wsi Rybaki wypożyczalnia sprzętu wodnego kajakarze wracają widok z wieży widok z wieży widok z wieży wieża widokowa
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70418 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70418 kilometrów
2018-08-10 08:59:31

Dziękuję wszystkim i polecam Puszczę Białowieską, a nie tylko samą Białowieżę.

Avatar użytkownika
tomtur Zapaleniec 600 kilometrów
2018-08-08 12:19:55

Super atrakcyjne miejsce! I blisko Puszczy Białowieskiej. Zachęciłaś do odwiedzenia

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2018-07-30 10:47:48

Super miejsce, coraz więcej takich zorganizowanych leśnych zakątków w Polsce i dobrze. To zawsze fajnie, jak rodzinnym wycieczkom towarzyszy jakiś konkretny cel i atrakcje, bo to dzieci zachęca żeby tam zmierzać, samo chodzenie po lesie nie zawsze je zachęca :)

Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów
2018-07-30 01:19:01

bardzo ciekawe miejsce :) 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2018-07-30 00:26:36

Świetnie spędzony dzień i miejsca które są bardzo fajne. Z gatunku tych, które bardzo mi pasują

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2018-07-29 21:12:26

Bardzo przyjemne miejsca zwiedziliście.To napewno udany dzień.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2018-07-29 10:24:14

Fajne połączenie edukacji i rekreacji:-) Ciekawy zakątek,a roślinność i krajobrazy robią wrażenie.

Edytowano: 2018-07-29 10:24:37

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020