Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Katedra z perspektywy żaby, Anna Piernikarczyk

Spacerując po Wrocławiu

2009-03-28 - 2009-03-29
2009-03-30 13:41:28
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133671 kilometrów
Weekendowa wycieczka do pięknej stolicy Dolnego Śląska
Spacer zaczęliśmy od Ostrowa Tumskiego - najstarszej, zabytkowej dzielnicy Wrocławia, powstałej w miejscu, w którym Odra tworzyła wyspy, tzw. ostrowy.
Już w XI wieku istniał tu drewniany kościółek Św. Marcina i właśnie jego najbliższa okolica była najwcześniej zamieszkana.

Pierwsza katedra też powstała najprawdopodobniej w XI wieku. W XIV wieku Ostrów Tumski stał się niewielkim swoistym "państwem kościelnym", a wchodząc na jego terytorium, poprzez średniowieczny drewniany most Tumski (obecnie żelazny zielony mostek), należało ściągnąć nakrycie głowy.

Od XIX wieku, kiedy zlikwidowano fortyfikacje miejskie i zasypano przy okazji fragment koryta Odry, Ostrów Tumski przestał być wyspą. Obecnie oprócz wspaniałej archikatedry zobaczyć można tu murowany kościółek Św. Marcina, okazałą kolegiatę Św. Krzyża, Muzeum Przyrodnicze i piękny Ogród Botaniczny.

Mostem Tumskim przechodzimy z Ostrowa na uroczą Wyspę Piasek, na której stoi kościół NMP na Piasku. Wyspa stanowi ładny zakątek Wrocławia, chętnie odwiedzany przez turystów i mieszkańców.

Dalej idziemy Mostem Piaskowym w kierunku Rynku. Przy moście "spotykamy" jednego z kilkudziesięciu wrocławskich krasnali - klęczącego w wodzie "pracza odrzańskiego". Dalej przechodzimy ulicą Piaskową i Wita Stwosza na centralny plac Wrocławia - wspaniały Rynek.

Obchodzimy go kilka razy zwiedzając przy okazji Plac Solny i okoliczne uliczki. To jedno z miejsc w Polsce, które można odwiedzać niezliczoną ilość razy i za każdym razem jest się zachwyconym 🙂 Kamienice stojące przy Rynku to prawdziwe dzieła sztuki. Te kolorowe i stylowe budowle architektoniczne sprawiaja, że po prostu chce się tu spacerować. Najsłynniejsze kamienice chyba to Jaś i Małgosia (ul. św. Mikołaja 1 róg ul. Odrzańskiej 40) stojące pomiędzy Rynkiem a kościołem garnizonowym - najwyższą budowlą sakralną we Wrocławiu. Małgosia to ta większa, bardziej kolorowa i zdobiona, jak to kobieta, Jaś skromnie stoi u jej boku.

Na Rynku nie można też pominąć beznamiętnie budynku Ratusza - okazała, bogato rzeźbiona budowla stojąca pośrodku placu, przy Sukiennicach. Z boku Ratusza wejście do słynnej Piwnicy Świdnickiej. Przed Sukiennicami natomiast najczęściej fotografowany obiekt na wrocławskim Rynku - szklana fontanna przyciągająca turystów jak magnes...

Wokół Rynku znów napotykamy maleńkich mieszkańców Wrocławia - krasnali, a to siedzących na chodniku, a to wspinających się na latarnie, a to toczących wielką kulę (ul. Świdnicka).

Wychodząc na ulicę Kiełbaśniczą, żegnamy się już z Rynkiem. Dochodzimy do ulicy Grodzkiej, ponownie przemierzamy Most Piaskowy i udajemy się na Wyspę Młyńską. Stary Młyn niestety nie napawa optymizmem, bo świeci pustkami i wybitymi szybami, ale ogólnie prowadząca tędy trasa spacerowa jest bardzo przyjemna. Znów mijamy Ostrów Tumski i tutaj kończy się nasz spacer...
Ostrów Tumski - katedra Ostrów Tumski we Wrocławiu Pod katedrą Wrocław - Ostrów Tumski Ostrów - kolegiata Św. Krzyża Kościół Św. Marcina we Wrocławiu Nala na Wyspie Piasek Widok na Ostrów Tumski Spacer Starówką z Ostrowa na Rynek Restauracja grecka Wrocław - Jaś i Małgosia Rynek - widok z Sukiennic Rynek i kościół garnizonowy we Wrocławiu Słynna fontanna na Rynku fontanna we Wrocławiu My we Wrocławiu Wrocławski Ratusz Wrocław - Ratusz Ratusz we Wrocławiu Wrocław - pod Piwnicą Piwnica Świdnicka we Wrocławiu Niedźwiadek Krasnal we Wrocławiu Wrocław - krasnal Wrocławskie krasnale Krasnal Spacerując po Wrocławiu Katedra we Wrocławiu
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133671 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020