Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Giżycko i okolice

2009-06-25
2009-03-29 14:39:45
IWT g 13.30 AG JB Wędrowiec 205 kilometrów
Giżycko jest niewielkim miasteczkiem położonym na Mazurach w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Giżycko jest też zwane stolicą żeglarstwa w Polsce, znajdują się tu liczne zabytki godne zwiedzenia.
Dnia 25 czerwca 2009 roku o godzinie 8.00 zaczyna się nasza jednodniowa wycieczka po Giżycku. Miejscem startu jest dworzec PKP i z niego kierujemy się w strone wieży ciśnień która jest pierwszym miejscem zwiedzania. Została ona zbudowana w 1900 roku z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Na samej górze w kopule znajdował się zbiornik wodny który stanowił urządzenie wyrównawcze. Do 1996 roku wieża zaopatrywała mieszkańców Giżycka w bieżącą wodę, do czasu kiedy zmodernizowano wodociągi. Wykupiła ją prywatna osoba, która ją odresaurowała. Obecnie mieści się tu taras widokowy z przepiękną panoramą Jeziora Niegocin,całego Giżycka i okolic . Znajduje się tu także kawiarnia oraz mini muzeum gdzie można obejrzeć stare fotografie oraz dokumenty obrazujące życie dawnych mieszkańców.
Idąc w stronę mostu obrotowego mijamy na ulicy warszawskiej tablicę z płaskorzeźbą poświęconą Wojciechowi Kętrzyńskiemu. Przy placu grunwaldzkim stoi klasycystyczny kościół ewangelicki wzniesiony w XIXw, nad jego wejsciem znajdują się ograny z 1881 roku o 1666 piszczałkach. W lecie odbywają się tu konserty muzyki klasycznej.
Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie spacer po giżyckim molo oraz przerwa na posiłek.
Wracając z mola idąc wzdłuż kanału Łuczańskiego przechodzimy przez obrotowy most zwodzony. Został on zbudowany w 1889 roku i miał łączyć miasto z Twierdzą Boyen. Most waży ponad 100 ton i jest obracany przez jedną osobę. Giżycki most jest jedyną taką konstrukcją w Polsce a drugą w Europie dlatego mieszkańcy są z niego dumni.
Tuż za mostem po lewej stronie widać zachowane skrzydło zamku krzyżackiego, niestety budynek jest zaniedbany i powoli popada w ruinę. Zamek został wzniesiony w 1340 roku i była to siedziba prokuratora zakonnego. Składał się z domu mieszkalnego, dziedzińca otoczonego murem i fosą. Zamek dwa razu został spalony i odbudowywany, w XVI w nadano budowli dzisiejszy wygląd.
Kolejnym punktem wycieczki jest Twierdza Boyen. Została ona wybudowana w 1855 roku wśród drzew i zarośli, otoczona wałami ziemi i fosą w kształcie nieregularnej gwiazdy sześcioramiennej. Stała ona na straży wschodniej granicy Prus, mimo dwóch ataków nie została ona zdobyta. Po wojnie władze miasta przejeły ją . Obecnie znajduje się tu między innymi muzeum, dwa schroniska, siedziba Klubu Starych Motocykli, amfiteatr oraz liczne kluby młodzieżowe i turystyczne.
W tym miejscu kończymy naszą wycieczkę.
Planowaqny czas zakończenia to godzina 17
Tablica poświęcona Wojciechowi Kętrzyńskiemu Kościół ewangelicki Most obrotowy Most obrotowy Zamek krzyżacki Zamek krzyżacki Twierdza Boyen Twierdza Boyen Twierdza Boyen Twierdza Boyen Twierdza Boyen Twierdza Boyen Twierdza Boyen Wieża Ciśnień
IWT g 13.30 AG JB Wędrowiec 205 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020