Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Zbiornik Wyżary i leśne spacery

2018-05-26
2018-06-03 07:14:05
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72484 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Puszcza Knyszyńska > Zbiornik wodny Wyżary

Sobota. Słońce. Puszcza Knyszyńska. Postanowiliśmy zobaczyć na własne oczy miejsce, o którym już nieraz słyszałam, że jest piękne.Wjeżdżamy do Puszczy od strony Walił i parkujemy przy leśnej drodze, gdzie jest zakaz wjazdu. Dalej idziemy pieszo. Okazuje się, że zakazem mało kto się przejmuje, bo po drodze spotykamy sporo samochodów. Dochodzimy do dużego rozlewiska z mnóstwem żab. Kumkanie, rechotanie i wszystkie możliwe żabie odgłosy słychać z daleka zanim jeszcze możemy zobaczyć skąd dochodzą. Chwila odpoczynku na drewnianym pomoście i ruszamy dalej.

konwalia
konwalia

W końcu naszym oczom ukazuje się zbiornik wodny Wyżary. Zbiornik nie nadaje się do kąpieli, pełni funkcję retencyjną i przeciwpożarową. Otoczenie zostało ładnie zagospodarowane. Stoi solidna wiata z kominkiem, stołami i ławkami, jest też miejsce na ognisko i dużo trawy do pobiegania. Rzeczywiście jest tu pięknie. W czasie gdy robię zdjęcia dziecko wsadza się w sadzę i ma bluzkę i ręce bardziej czarne niż czarne na co dzień włosy…

W tym miejscu przechodzi Ścieżka Szlakiem Powstania Styczniowego, a nam przychodzi do głowy pomysł, żeby do samochodu wrócić inną drogą. Zaproponowana trasa jest dłuższa, więc pytam głośno czy nie będzie za ciężko. Damy radę! – odpowiada królewna siedząc u tatusia „na barana”🙂  Jak tu się z nią nie zgodzić?

Puszcza Knyszyńska
najlepszy sposób wędrowania


Trasa jest piękna. Przez podmokłe otoczenie zbiornika Wyżary prowadzi po kładkach specjalnie zbudowanych na potrzeby Ścieżki Szlakiem Powstania Styczniowego. Potem idziemy zwyczajnymi leśnymi drogami takimi, jakie najbardziej lubię. Spotykamy sarnę i pierwszą w tym roku dojrzałą poziomkę. W sumie przeszliśmy około 15 km, a ja zostawiłam w lesie stresy i zmęczenie z ostatnich dni.

będą jeżyny kosaciec rozlewisko z żabami łubin zbiornik wodny Wyżary z ławki widać trochę więcej kładka przez mokradła w pobliżu zbiornika Wyżary rzeźba w środku lasu firletka przystanek na Ścieżce Szlakiem Powstania Styczniowego huba leśny strumień polana przy trasie kolejki leśnej, dawne miejsce składowania drewna
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72484 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
2018-06-08 10:13:08

Ale ładnie i spokojnie :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19199 kilometrów
2018-06-03 22:46:35

Dla regeneracji i wspaniałej przyrody warto odwiedzać takie miejsca

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2018-06-03 19:03:40

Przepiękna okolica, aż się serce wyrywa do tej przyrody :)  Świetne zdjęcia żyjątek i roślin. 

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2018-06-03 15:07:29

Na łonie natury wypoczynek musi być udany zwłaszcza o takiej porze roku.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020