Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Angelika Krajewska

Gotycki zamek Rabsztyn

2018-05-26
2018-05-28 12:59:15
Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Olkusz

Warte odwiedzenia miejsce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Olkusza. Zamek odrestaurowany, z dość rozległymi łąkami wokół. Można udać się do wnętrza, gdzie znajduje się muzeum poświęcone historii zamku. Ukoronowaniem wizyty jest wejście na wieżę, skąd rozciąga się interesujący widok na okolicę. Zamek widać z daleka i już sam widok zaprasza do odwiedzin. Przy zamku widać trwają prace remontowe lub jest stopniowo odbudowywany. Pod zamkiem otwarto do zwiedzania Chate Kocjana, sa toalety, brakuje miejsca gdzie mozna przysiasc i cos zjesc. Z Olkusza najlepiej dojechać tu ulicą Rabsztyńską, która przechodzi w ulicę Sikorki i po kilku kilometrach po lewej stronie na wzgórzu zobaczymy ruiny.A jeszcz bilety .Wdrapiesz sie na górę a Pani mowi ze ona biletow nie ma i trzeba pykać na dół do Chaty Kocjana po bilety i z powrotem na górę no chyba ze staniesz autem w takim miejscu że zobaczysz napis do kasy. Bilet jest łączony: na zamek i Chatę Kocjana zamek powoli nabiera kształtu - malowniczo położony Zaklęci rycerze

Jak głoszą legendy ruiny zamku są niczym szczyt góry lodowej, bo pod nimi, głęboko pod ziemią znajduje się drugi zamek - zaklęty. W jego komnatach śpią skamieniali: chłopiec z pierścieniem z brylantów na palcu, dziewczynka z naszyjnikiem pereł na szyi natomiast w sąsiednich salach snem zaklętych śpią szeregi żelaznych rycerzy. Ponoć raz do roku, a ma to miejsce w Niedzielę Palmową, kiedy z miejscowego kościoła wychodzi procesja, pierścień, który ma na palcu chłopiec obraca się. Wtedy rycerze budzą się ze swego snu i ucztują do nocy w zamkowych komnatach. Gdy wybija północ na powrót zapadają w kamienny sen. 

Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19199 kilometrów
2018-05-30 16:04:57

Zamek znany na portalu, ciekawy

chętnie zobaczę

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
2018-05-29 10:45:02

Pięknie :) Znamy ten zamek dość dobrze, z róznych etapów "odbudowy", ale z tymi biletami w Chacie to nowość, dość dziwna. Od jakiegoś czasu jest ta chata faktycznie, ale mimo to ostatnio jeszcze kupiiśmy bilety na zamku. Teraz coraz bardziej przyciągają do okolicy chaty chyba, żeby więcej ludzi tam zaglądało. Jest tam też parking spory, z tego co pamiętam. Ale zamek to zawsze smaczek sam w sobie i z daleka przyciąga :)

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2018-05-29 09:22:11

Fajne miejsce. Bardzo lubię zamki...a w mojej okolicy aż tak dużo ich nie ma:)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2018-05-28 21:51:23

Ładnie zwiedzacie ciekawe miejsca na Jurze.Tak trzymaj.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020