Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Anja

Czeska Szwajcaria - Pravcicka Brama

2018-05-01
2018-05-10 18:41:07
Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15125 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Hrensko > Pravcicka Brama

Tegoroczną majówkę spędziłam w Szwajcarii...co prawda czeskiej i saksońskiej, ale zawsze🙂 Pomysł odwiedzenia tego właśnie rejonu narodził się rok temu, właśnie na Polskich Szlakach, kiedy przeglądałam majówkowe fotorelacje innych Krajtroterów. Już wtedy ta malownicza kraina skradła moje serce.Pierwszy dzień majówki, poprzedzony noclegiem we Wrocławiu (udało się jeszcze wybrać na wieczorny spacer), zaczęłam dosyć intensywnie wybierając się w ok. 18 km trasę uwzględniającą dwa najbardziej znane zakątki czeskiej Szwajcarii - Pravcicką Bramę i Dziki Wąwóz (Divoka souteska) oraz Wąwóz Edmunda. Wyruszyłam wprost spod hotelu u Forta (gorąco polecam to miejsce noclegowe nie tylko ze względu na lokalizację) w Mezni Louka, Hrensko przy którym to obiekcie rozchodziły się piesze szlaki. Trasę zaplanowałam tak, aby główną atrakcję czyli Pravcicką Bramę mieć wciąż przed sobą, a więc w pierwszej kolejności odwiedziłam wąwozy.

Wrocław
Wrocław


Dziki wąwóz był pierwszym, do którego dotarłam. Jak się potem okazało nieco mniej spektakularnym od kolejnego - Wąwozu Edmunda, którego skalne niemal pionowe ściany wznosiły się na wysokość od 50 do 100 metrów. Odwiedziny w obydwu tych miejscach stwarzają możliwość przepłynięcia łódką - piękna sceneria Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, niezmącona niczym cisza, spokój i delikatny plusk wody, naprawdę czysta przyjemność. Wąwóz Edmunda kończy się ścieżką prowadzącą do Hrenska. Zdjęcia z tej pierwszej części wycieczki zamieszczę w kolejnym wpisie. 

Bezpośrednio ze wspomnianego Hrenska ruszyłam dalej w kierunku Pravcickiej bramy. Obok saksońskiego mostu Bastei, jest ona najbardziej rozpoznawalnym miejscem w czesko-saksońskiej Szwajcarii. Powstawała przez miliony lat w wyniku erozji kredowych piaskowców i zmienia się nadal, bowiem procesy, które utworzyły te niesamowity formacje skalne, trwają nadal. 

Wrocław
Wrocław
Wrocław

Czeska brama to naturalne skalne okno o wysokości około 16 metrów, rozpiętości 26, 5 metrów u podstawy oraz szerokości 7-8 metrów. Choć kiedy stoi się u jej podnóża wydaje się być jeszcze większa. Najlepiej widać ją z tarasów widokowych, do których prowadzi ścieżka za „Sokoli hnizdo”, czyli Sokolim Gniazdem. Zostało ono zbudowane w 1881 roku i służyło jako letni pałacyk lokalnego rodu i ich gości. Dziś mieści się tu mała restauracja. Warto przysiąść przy jednym ze stolików by przy obiadku czy deserze podelektować się pięknymi widokami i śpiewem ptaków.Do Mezni Louka z Bramy Pravcickiej wróciłam malowniczą ścieżką Gabrieli.

Wrocław
Wrocław

Czas nieśpiesznego przejścia całej trasy - z licznym przystankami, żeby nacieszyć oczy widokami i zapełnić kartę pamięci w aparacie, a także nieco się posilić - ok. 9 godzin.

 

Wrocław
Wrocław
Wrocław Wrocław Wrocław Czeska Szwajcaria Sokole gniazdo Czeska Szwajcaria Sokole gniazdo Czeska Szwajcaria Pravcicka brama Sokole gniazdo Pravcicka brama Sokole gniazdo Sokole gniazdo Pravcicka brama Pravcicka brama Pravcicka brama Czeska Szwajcaria Czeska Szwajcaria Sokole gniazdo Sokole gniazdo Czeska Szwajcaria Czeska Szwajcaria Pravcicka brama Pravcicka brama Czeska Szwajcaria Pravcicka brama Pravcicka brama Czeska Szwajcaria Czeska Szwajcaria Ścieżka Gabrieli Ścieżka Gabrieli
Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15125 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15125 kilometrów
2018-08-16 17:08:43

[cytuj autor='tomtur']Dobrze, że to czeska Szwajcaria, bo dużo bliżej a widoki rewelacyjne. Czechy też są ciekawe.[/cytuj]

Od Pravcickiej Bramy do głównej atrakcji saksońskiej Szwajcarii czyli Mostu Bastei jest bardzo bliziutko...aż szkoda żeby będąc w czeskiej Szwajcarii nie wybrać się i do tej saksońskiej.

 

Avatar użytkownika
tomtur Zapaleniec 600 kilometrów
2018-08-15 10:00:24

Dobrze, że to czeska Szwajcaria, bo dużo bliżej a widoki rewelacyjne. Czechy też są ciekawe.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15125 kilometrów
2018-05-12 19:21:08

[cytuj autor='Marcin_Henioo']Piękne to miejsce, nie miałem dotąd pojęcia o jego istnieniu. Mam pytanie - czy ta trasa jest wymagająca i należy się do niej jakoś specjalnie przygotować?[/cytuj]

Nie, trasa jest prosta i przyjemna, po drodze mijałam zarówno rodziny z malutkimi dziećmi, jak i osoby starsze. Tyle, że jest długa jeśli chcieć ją zrobić w całości w jeden dzień, tj. łącznie z wąwozami, ale zawsze można też podzielić ją na dwa dni (jednego wycieczka do Bramy, drugiego - wąwozy).

 

Edytowano: 2018-05-12 19:22:40

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50919 kilometrów
2018-05-12 19:12:43

Piękne to miejsce, nie miałem dotąd pojęcia o jego istnieniu. Mam pytanie - czy ta trasa jest wymagająca i należy się do niej jakoś specjalnie przygotować?

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71609 kilometrów
2018-05-11 08:43:14

Pięknie wyglądają te skały.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19131 kilometrów
2018-05-11 00:58:58

Wspaniałe krajobrazy,

to kolejny rejon, który mam zakodowany już głęboko - koniecznie do zobaczenia

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2018-05-10 20:42:17

Nie masz pojęcia jak bardzo sprawiłaś mi przyjemność tą wycieczką.Fajnie tak zobaczyć miejsce ,gdzie nie tak dawno tam było się.Brama jest fantastyczna.Takich widoków nie zapomina się.Ciekaw jestem co udało się jeszcze Tobie zobaczyć.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020